۷ نفر
۲۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۵
یادی از «برت فراگنر و فان اس»؛ ایرانشناس آلمانی تبار

شانزده سال پیش برت فراگنر بعنوان چهره ماندگار رشته ایران شناسی برگزیده شد؛

او به زبان و ادبیات فارسی و اسلام شناسی نیز می پرداخت و  آثار قابلی در این حوزه ها منتشر کرده است. با در گذشت این شخصیت برجسته اطریشی و دکتر فان اس دیگر پژوهشگر شاخص آلمانی تبار در چند هفته گذشته، سرزمین های آلمانی زبان دو استاد سخت کوش را از دست داد  و این خسران کمی نیست.

مرحوم فان اس نیز کاندید ای اصلی رشته اسلام شناسی بود که به دلیل توقف مراسم چهره ها، گزینش او عملی نشد؛ او مقدمه مفصلی بر کتاب بیست گفتار استاد مهدی محقق چهره ماندگار ادبیات و الا هیات نوشته است که بسیار محققانه است.پیشینه شرق شناسی ، اسلام شناسی و زبان ‌وادب فارسی در قلمرو این سرزمین پر دامنه است و شخصیتهای بزرگ همچون مادلونگ ، فریتز مایر، کریستف بورگل و هلموت ریتر خدمات شایانی به فرهنگ ‌واندیشه اسلامی عرفانی داشته اند .

کتاب دریای جان  ریتر که همزمان با کنگره جهانی عطار نیشابوری و به ترجمه دکتر زریاب خویی و دکتر مهر افاق بایبردی منتشر شد از جمله این  خدمات است. سخنرانی جذاب و شنیدنی مرحوم فراگنر در چهارمین همایش چهره های ماندگار و چند گفتگوی تصویری ومکتوب ایشان و نظرات برخی از نام آوران کشور در تبیین آثار و احوال این پژوهشگر آلمانی می تواند در قالب اثری جامع منتشر شود .

فراگنر همانند دیگر هموطنان خود شخصیتی منظم ، دقیق، پیگیر وصاحب رای بود که با بنیان‌گذاری رشته ایران شناسی در دانشگاه برلین و تالیف ۵ کتاب و نگارش ۶۰ مقاله و دهها نقد تحلیلی به گسترش  ، شناسایی وتعمیق زبان و ادب فارسی و فرهنگ اسلامی ایرانی خدمت کرد . خدایش رحمت کند.

یادی از «برت فراگنر و فان اس»؛ ایرانشناسان آلمانی تبار

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1584331

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =