تیتر سه وبلاگ‌ها

 • گمنام‌ پرآوازه

  گمنام‌ پرآوازه

  عطار شخصیتی ناشناخته یا کم‌شناخته شده نیست. آثار او هم اکنون در اقصای جهان پراکنده و راز و نیاز بسیاری کسان بزرگ در عرصه علم و هنر و ادب است.

 • شجریان و جایزه‌های جهانی

  شجریان و جایزه‌های جهانی

  بی‌تردید استاد محمدرضا شجریان شاخص‌ترین هنرمند موسیقی آوازی ایران در چند دهه اخیر جامعه هنری است که حتی مخالفین و منتقدان او بر این نکته باور دارند.

 • ۱۰ ویژگی سرمایه‌داری معقول

  ۱۰ ویژگی سرمایه‌داری معقول

  در نسبت سرمایه‌داری و اخلاق نکاتی مطرح شده است.

 • ماکس وبر و دلارهای سرگردان

  ماکس وبر و دلارهای سرگردان

  محمود اسعدی: "اخلاق پروتستانی و روح سرمایه‌داری" عنوان کتاب معروف ماکس وبر(۱۹۲۰-۱۸۶۴) جامعه‌شناس شهیر آلمانی -با ترجمه مرتضی ثاقب­‌فر- است که مطالعه دقیق آن برای اندیشمندان دینی، سرمایه‌داران وطنی و به‌خصوص قانون­‌گذاران و علاقه‌مندان شناخت سرمایه‌داری غرب مناسب است.

 • رسانه باسواد و سواد رسانه‌ای

  رسانه باسواد و سواد رسانه‌ای

  محمود اسعدی: اکنون برخی اصطلاحات از فرط تکرار ملال‌آور شده‌اند به گونه‌ای که مخاطب اساساً از خیر منفعت یا ضرر دانستن معنا و مفهوم آن می‌گذرد، از جمله این وضع لفظ‌ها «سواد رسانه‌ای» است.

 • جامعه خسته، جامعه پویا

  جامعه خسته، جامعه پویا

  جامعه خسته و نکوهش شده ۳ ویژگی ندارد: ۱. سخاوت ۲. شجاعت ۳. ابتکار همان نکاتی که در جامعه پویا وجود دارد.

 • شورای شهر و نبود شوق و ذوق در نام‌گذاری‌ها

  شورای شهر و نبود شوق و ذوق در نام‌گذاری‌ها

  نام‌ها و عناوین افراد و نهادها در ایران چندان با تدبیر و تأمل همراه نبوده است. صرف‌نظر از اعطای القاب در دوران ایران باستان و یا عناوین برخی دولت مردان و عالمان دینی اگر به شیوه انتخاب فامیل اشخاص در هنگام تصویب شناسنامه مردم بنگریم شواهد و قراین مختلفی به دست می‌آید، مثلا پیرمردی به محل نام‌گذاری مرکز اسناد می‌رسید و می‌گفت خسته شدم از راه و مشکلات و... و مأمور نام‌گذاری فورا می نوشت: خسته! فامیل شما از حالا «خسته» است.

 • دانش نو با انتخاب دقیق

  جهان امروز مملو از اطلاعات، برنامه‌ها، شخصیت‌ها و امکانات است که به دلیل همین گستردگی مغفول واقع می‌شوند. اگر تا چند دهه پیش کسی مایل بود از معارف اسلامی بهره ببرد و چند مرکز مثل «حسینیه ارشاد»، «مسجد هدایت» و «مهدیه» می‌توانست تا حدود زیادی نیازهایش را براورده کند یا در خصوص علم و هنر و کتاب و فیلم امکانی به عرصه محصولات اندک اما قابل اطمینان برای مخاطب عرضه می‌کردند، اکنون در عصر اطلاعات که در هر لحظه صدها کتاب و فیلم و متن و تحقیق روی گوشی‌های هر فرد حاضر و آماده است، مشکل دیگری رخ می‌نماید: «انتخاب».

 • انسان دانشگاهی، انسان بازاری

  خدایش رحمت کند مرحوم دکتر سیدجعفر شهیدی استاد ممتاز ادبیات و رئیس موسسه دهخدا را که می‌گفت مشکل مملکت ما از زمانی آغاز شد که در گواهینامه فارغ‌التحصیلی دانشجویان نوشتند: این گواهینامه به شما اعطاء می‌شود تا از امتیازات مادی آن بهره‌مند شوید! حالا که کتاب «انسان دانشگاهی» پی‌یر بوردیوی فرانسوی را می‌خوانم شباهت‌های دانشگاه‌های فرانسه با قدمت ۸۰۰ ساله را با دانشگاه‌های ۸۰ ساله خودمان بیشتر درک می‌کنم.

 • فمینیست‌ها و نظر ابن‌عربی درباره تساوی حقوق زن

  فمینیست‌ها و نظر ابن‌عربی درباره تساوی حقوق زن

  نام محی‌الدین ابن‌عربی فقیه، فیلسوف، متکلم و عارف بزرگ اسپانیایی، بیش از موطن خود، در ایران و حوزه‌های علمیه مشهور است. اندیشه‌های این حکیم مسلمان نه فقط در ۸ قرن پیش، بلکه در جهان امروز نیز قابل درک و بهره‌برداری است. او با مشربی ویژه به بررسی مسائل مختلف فلسفی-عرفانی پرداخته است تا بدان حد که به عنوان پایه‌گذار عرفان نظری شهرت یافته است. بیش از ۲۰۰ اثر ابن‌عربی اکنون در کتابخانه‌های بزرگ دنیا موجود و ۲ اثر «فتوحات مکیه» و «فصوص الحکم» بیش از دیگر آثارش شهره آفاق است.

 • آقای کی‌روش معاون اول رئیس‌جمهور!

  آقای کی‌روش معاون اول رئیس‌جمهور!

  حالا دیگر کاملا قانع شده‌ام که مدیریت نه فقط «دانش» نیست که هیچ ارتباطی به علم و آموزش کلاسیک هم ندارد. در این سال‌ها اغلب مدیران سازمان‌های به‌ظاهر موفق، آدم‌های حرفه‌ای بی‌مدرک مدیریت، بوده‌اند که می‌دانسته اند چطور حرف بزنند، با چه کسی در ارتباط باشند و کجا خم و راست شوند و از رسانه‌ها چگونه بهره ببرند.

 • علم اداره و هوش مصنوعی

  علم اداره و هوش مصنوعی

  نبود تدبیر در اداره برخی سازمان‌ها و نهادهای دولتی چنان روشن و آشکار است که نیازی به متخصص و کارشناس جهت روشن‌گری نیست. ۲ مثال ذیل که از سوی ۲ شخصیت علمی و محقق بیان شده، شاید نمونه روشنی باشد:

 • انتظامی و جایزه‌ای مانند اسکار

  آن روز سرحال و شاداب و قبراق بود. صحبت کوتاه اما جذابی هم در سومین همایش چهره‌های ماندگار کرد. از این‌که کنار برخی دانشمندان و نویسندگان کشور تجلیل می‌شد خردسند بود پزشک و مهندس و ادیب و هنرمند برای نخستین بار جمع بودند. می‌گفت ملاک اصلی ماندگاری آدم‌ها خدمت به مردم است. نکته‌ای که او خود مصداق واقعی‌اش بود. نوشته زیر در پاسخ به پرسش‌های من در ماهنامه چهره‌های ماندگار است که پیش از برگزیده شدن فرزند هنرمند ایشان استاد مجید انتظامی به عنوان چهره ماندگار ارائه شده است. البته آرزوی او مدتی بعد با رأی شورای هنری همایش چهره‌های ماندگار برآورده شد و پدر و پسر در مراسم هم را در آغوش گرفتند. خدایش بیامرزد.

 • واگویه واعظان

  واگویه واعظان

  سخنرانی و وعظ و خطابه پیشینه‌ای چندهزار ساله دارد. از دیرباز کسانی که قدرت کلام، حافظه قوی و هنر ارتباط موثر داشته‌اند با نفوذ در ذهن و ضمیر مخاطب؛ رفتار و کردار آدمیان را تحت‌الشعاع خویش قرار داده و مریدانی مطیع می‌پرورانده‌اند. رفته رفته با ظهور تکنولوژی و جلوه‌های دیگر ارتباط، شیوه‌ها و روش‌های متفاوت پدید آمد که قدرت وعاظ و سخنرانان محدود شد، به گونه‌ای که «گفت‌وگو» جای سخن فردی را گرفت و شیوه‌های اقناع به‌غایت سخت شد.

 • رئیس‌جمهور و خطر نخبگان خاموش

  رئیس‌جمهور و خطر نخبگان خاموش

  جوامع پویا، با تحرک عالمانه اجتماع، زنده و پایدارند. خمود و جمود نتیجه استبداد، بی‌تدبیری، تبعیض، بی‌عدالتی، تیم‌محوری، نبود آزادی و امنیت اجتماعی است. اگر انسان‌ها احساس آزادی داشته باشند و در پی تلاش خود به نتیجه مطلوب دست یابند، تحرک اجتماعی در جامعه هویدا می‌شود و این لازمه هر نوع توسعه و تکامل و ارتقاء حیات معنوی و مادی است.

 • ظهور ماهواره، افول فلسفه

  ظهور ماهواره، افول فلسفه

  تردیدی نیست که طلوع ماهواره‌های مخابراتی و تلویزیونی که مهم‌ترین ویژگی آن‌ها ایجاد سرگرمی و با سرعت فزاینده و تنوع و در عین حال سادگی مفاهیم روزمره است، به توده‌ای شدن جریان اطلاعات علمی و به‌خصوص فلسفی کمک کرده است.

 • هزاره خیام و رسانه‌ها

  هزاره خیام و رسانه‌ها

  پس از هزار سال هنوز ابعاد شخصیت فیلم حکیم عمرخیام نیشابوری ناشناخته است. بی‌تردید نقش فیتزجرالد در معرفی، شناسایی و شناساندن حکیم عمر خیام نیشابوری به جهانیان انکارناپذیر و شایسته تقدیر است. اما نباید از این نکته مهم چشم شست که این شاعر انگلیسی مثل اغلب محققان و ادیبان خواست‌ها، علائق و آرزوهای خود را در یک شخصیت جستجو کرده، به همین اعتبار دیگر ابعاد وجودی حکیم عمرخیام را در زمینه‌های ریاضیات، نجوم، حکمت و الهیات نادیده گرفته است.