رئیس جمهور در جلسه رأی اعتماد وزیران تصریح کرد که باید به زنان جامعه نقش اجتماعی بدهیم.

الناز محمدی: معرفی وزیران زن از سوی محمود احمدی‌نژاد، هرچند سروصدای زیادی به پا کرد و بسیاری از حامیان دولت نهم را وادار کرد تا به سخن‌سرایی در این‌باره بپردازند و به رئیسشان که حالا رئیس دولت دهم هم هست افتخار کنند، اما به هرحال این مسئله از سوی بسیاری از اصولگرایان مورد انتقاد قرار گرفته است؛ تا جایی که حامیان سرسخت احمدی‌نژاد، افرادی مانند «فاطمه رجبی» و بعضی از علمای قم و اصولگرایان معتدل‌تری مانند «احمد توکلی» او را هدف انتقادهای شدیداللحن‌شان قرار داده‌اند و حتی سخنان رئیس دولت دهم را در گفت‌وگوی تلویزیونی مبنی برای اینکه زنان جمعیت «با حجب و حیا»ی کشور هستند و باید به مسائل‌شان رسیدگی شود، را نسنجیده بدانند. با این حال احمدی‌نژاد دیروز در مجلس گفت که دلیلی برای محروم‌کردن نیمی از جمعیت کشور از حضور اجتماعی نمی‌بیند.

هرچند در صورت آوردن رأی اعتماد حداقل یک زن از وزیران پیشنهادی احمدی‌نژاد، این اولین‌بار در تاریخ جمهوری اسلامی ایران است که قرار است یک وزیر زن به ساختمان پاستور راه پیدا کند، اما همچنان انتقادات بسیاری از سوی کارشناسان و فعالان حقوق زنان نسبت به این موضوع مطرح می‌شود و اکثر این کارشناسان، معرفی زنان را برای تصدی‌گری وزارت‌های آموزش و پرورش، بهداشت و رفاه را شعاری جدید درحوزه زنان و از زبان محمود احمدی‌نژاد می‌دانند.

مرکز امور زنان؛ بی‌رئیس و منتظر
اما هرچند این روزها احمدی‌نژاد اصرار زیادی بر به زبان آوردن سخنانی به نفع زنان کشور دارد، مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری که یکی از اصلی‌ترین مراکز مربوط به زنان در دولت است، بدون رئیس مانده و طی چند روز اخیر نام چند زن برای به دست‌گیری این مرکز روی میز احمدی‌نژاد قرار گرفته است؛ نام این زنان و دیرشدن انتخاب یکی از آنان در حالی صورت می‌گیرد که منابع آگاه معتقدند علت تعلل احمدی‌نژاد برای انتخاب ریاست جدید این است که او منتظر تعیین وضعیت وزرای زن دولت دهم است. «زهره طبیب‌زاده نوری» حدود یک هفته پیش و پس از آن‌که رئیس‌جمهوری در مصاحبه تلویزیونی که برای معرفی کابینه خود تهیه کرده بود به طور رسمی اعلام کرد که ریاست مرکز امور زنان و خانواده تغییر می‌کند، این مرکز را ترک کرد و زهرا سجادی معاون آموزش و پرورش این مرکز به طور موقت مسئولیت سازمان را بر عهده گرفت.

ایلنا در این‌باره گزارش داده است: «مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری بعد از گذشت یک هفته همچنان بدون رئیس است و منابع آگاه معتقدند علت تعلل رئیس‌جمهور برای انتخاب ریاست جدید این است که او منتظر است مجلس به وزرای او رأی اعتماد دهد و در صورتی که یکی از وزرای زن پیشنهادی او رأی نیاورد ریاست این مرکز را به او واگذار کند.» اما در عین حال احمدی نژاد، از سه نفر از کسانی که تا حدودی در حوزه زنان فعالیت کرده و صاحب‌نظر به شمار می‌روند نیز خواسته است تا برنامه‌های پیشنهادی خود را برای اداره این مرکز ارائه کنند. این سه نفر کسانی نیستند جز «الهام امین‌زاده» عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هفتم، «تهمینه دانیالی» مدیر کل دفتر امور زنان روستایی و عشایری، «فاطمه بداغی» کارشناس قوه‌قضائیه و نماینده قوه‌قضائیه در شورای فرهنگی اجتماعی زنان. «الهام امین‌زاده» که یکی از این گزینه‌هاست در این‌باره گفته است که رئیس‌جمهوری پیشنهاد ریاست به این مرکز را به او داده و از او برنامه خواسته است. اما او در این‌باره اظهار تردید کرده است که «هنوز برنامه‌ای ارائه نکرده‌ام و در پذیرش این پست تردید دارم.»

او در رابطه با علت این تردید گفت: «حوزه تخصصی من حقوق بین‌الملل است و ترجیح می‌دهم در رابطه با مسائل بین‌المللی فعالیت داشته باشم چون در این صورت مفید و مؤثرتر خواهم بود. کار در حوزه زنان بسیار تخصصی است و بنده تمایل چندانی برای اشغال این پست ندارم.»

از مشارکت زنان تا خانواده
مرکز مشارکت زنان که حالا با عنوان «مرکز امورزنان و خانواده ریاست جمهوری» شناخته می‌شود، یکی از اولین مراکزی بود که با روی کارآمدن دولت نهم دستخوش تغییرات بسیار شد تا جایی که دامنه این تغییرات دامن نام این مرکز زنانه را هم گرفت و باعث شد که این مرکز که در آبان ماه ۱۳۷۶ و در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی با عنوان «مرکز مشارکت امور زنان» تأسیس شد به مرکز امور زنان وخانواده تغییر نام دهد.

اما با تغییر نام این مرکز زنانه، می‌شد پیش‌بینی کرد که این مرکز تمرکزش را بر بحث خانه‌داری و تربیت فرزندان از سوی زنان خواهد گذاشت. «زهره طبیب‌زاده» که پس از کنار رفتن «نسرین سلطانخواه» ازریاست این مرکز، در اسفند ماه سال 84مدیریت آن را به عهده گرفت، از کم‌صحبت‌ترین افراد حاضر در کابینه احمدی‌نژاد است که در طول ریاستش بر این مرکز تا به حال یک بار کنفرانس خبری برگزار کرده وکمتر خبرنگار حوزه زنانی است که او را از نزدیک دیده باشد، قسمت بیشتر صحبت‌هایش را انتقاد به عملکرد دولت اصلاحات تشکیل می‌دهد تا جایی که چندین بار حمایت قاطعش را از بومی‌گزینی جنسیتی دانشگاه‌ها، کم کردن ساعات کاری زنان و تسهیل اشتغال زنان بیان کرده و معتقد است که «ملاقات با خانواده معظم شهدا و ارتباط با مردم از افتخارات دولت نهم است.» از اظهار نظرهای جالب او می‌توان به انتقاد او از شیرین عبادی اشاره کرد و اینکه گفته بود «وقتی زنان غزه را می‌کشتند این فعال حقوق زنان کدام گورستانی بود.»

مدیریت زنان، در جامعه یا خانواده؟
اما با تمام دفاعی که رئیس مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری از عملکردش می‌کند، محمود احمدی‌نژاد در گفت‌وگوی تلویزیونی‌اش در ده روز پیش گفت: «خانم طبیب‌زاده استاد دانشگاه و متخصص دندانپزشکی است که خیلی زحمت کشید و تحرک بسیاری داشت. این مرکز هنوز ظرفیت‌های بیشتری دارد که برای خود خانم‌ها نیز این مسئله هنوز جا نیفتاده است که از این ظرفیت چگونه استفاده کنند. خانم طبیب‌زاده خیلی اصرار داشت که برود و کارهایش را در دانشگاه ادامه دهد و حتی چندین نامه به من نوشت و گفت در کارهایش در دانشگاه وقفه ایجاد شده است و نمی‌تواند برای آن وقت بگذارد. به همین علت قرار شد خانم طبیب‌زاده وقت بیشتری برای دانشگاه اختصاص دهد که البته به فرد دیگری که مسئول این مرکز شود کمک خواهد کرد اما آنجا حتماً مرد منصوب نمی‌کنم.»

اما «تهمینه دانیالی» مدیر کل دفتر امور زنان روستایی و عشایری، که یکی از نامزدهای ریاست بر این مرکز است، اولین اقدام خود را اصلاح ساختار این مرکز عنوان کرده و گفته‌است: «ما باید سعی کنیم ظرفیت زنان جامعه اسلامی را بشناسیم و از آن‌ها در جایگاه خود استفاده کنیم.» او عقیده دارد که وظیفه اصلی زنان ایفای نقش همسری و مادری است و برابری جنسیتی معنایی ندارد.

او در این باره به «خبر» می‌گوید: «خانواده کوچکترین عضو جامعه است. خانواده‌ها جامعه را می‌سازند و هدایت‌کننده سکان جامعه مدیران و مدبران دلسوزی چون زنان هستند. همه زنان اول ایفا‌کننده نقش مادری و همسری در خانواده هستند و بعد در ابعاد سیاسی و اجتماعی نقش‌آفرینی می‌کنند.»
در همین حال «الهام امین‌زاده» یکی از نامزدهای ریاست بر مرکز امور زنان، با گریز به بحث وزارت زنان، در این مورد به «خبر» می‌گوید: «من معتقدم دیگر وقت آن رسیده است که بنابر نیاز دولت و جامعه زنان و براساس اصل شایسته‌سالاری وزیر زن در کابینه وجود داشته باشد، حالا تعدادش زیاد مهم نیست، ولی به هرحال وقت خانه‌نشینی زنان به سر رسیده است.»

کد خبر 15874

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =