۷ نفر
۱۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۴
 توزیع خاک قبر شهید سلیمانی به عنوان تبرک! 

خراب کردن یک امر ارزشمند، انسان باشد یا هر پدیده دیگر، همیشه به این نیست که به آن بتازی یا دشنام بگویی و یا قدر او را پایین جلوه بدهی بلکه غلو و زیاده روی در باره ارزش آن نیز گاه می تواند موثرتر از هر حربه و حمله ای او را خوار و تخریب کند. 

از همین رو اهل بیت ع با غالیان و کسانی که در باره شأن و منزلت آنان غلو و زیادی روی می کردند و به آنان نسبت خدایی و یا مقاماتی می دادند که خود هرگز در باره خویش نگفته و بلکه منکر آن شده بودند، برخوردهایی تند در حد لعن و نفرین می کردند و از آنان بیزاری می جستند. 

غلو و زیاده روی و کج سلیقگی در بزرگداشت شهید قاسم سلیمانی از همان روزهای نخست پس از شهادت آغاز شد و تا به امروز ادامه دارد. از تعویض نام جاافتاده بزرگراه رسالت با معنای عمیقی که این واژه دارد و تغییر آن که باعث سرگردانی مردم در تهران شده گرفته تا آخرین مورد آن توزیع خاک قبر او به عنوان تربت متبرک.

و این امر در حالی است که بر اساس روایتی، امام موسی بن جعفر ع فرموده است:  لا تَأخُذُوا مِن تُربَتِی شیئاً لِتَتَبَرَّکوا بهِ، فإنّ کلَّ تُربَةٍ لَنا مُحرَّمَةٌ إلاّ تُربةَ جَدِّیَ الحسینِ بنِ علیٍّ ع فإنّ اللّه تعالی جَعَلَها شفاءً لِشیعتنا و أولیائنا (عیون أخبار الرضا ع ج‏1، ص 104) 
از تربت من چیزی را به عنوان تبرک برنگیرید، چه آن که هر تربتی از ما حرام است مگر تربت جدم حسین ع که خداوند آن را برای شیعیان و دوستان ما مایه شفا قرار داده است. 

بدیهی است این نوع برخوردهای غلو آمیز که یا از سوی دوستان نآآگاه صورت می پذیرد و یا از سوی کسانی که توی این مملکت سوراخ دعا را خوب پیدا کرده و بر رموز موفقیت و دستیابی به مزایا و مقامات مسلط شده اند، نتیجه ای جز تحقیر و تخریب سوژه و ارزش مورد نظر ندارد و در سالگرد شهادت آن شهید به خانواده اش توصیه می شود که با این حرکت ها مقابله کنند و اجازه ندهند شهیدشان که برای قبر خود، عنوان ساده اما بسیار صمیمی و پرمعنای «سرباز» را انتخاب کرده، این گونه دستخوش اقدامات ناآگاهانه و یا سوء استفاده گرانه واقع شود.

کد خبر 1588279

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 11
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۴:۲۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۱
  23 0
  همین کارها را می کنند که سنیان و... ما شیعه را خرافه پرست می خوانند و می دانند. شما را به خدا به مردم بگوئید که امام علی ع چه بلایی سر کسانی آورد که درباره ایشان غلو می کردند؟ این راه به ترکستان است نه مسلمانی
  • معین الرعایا US ۱۵:۲۷ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۱
   1 9
   اهل تسنن خودشان هم درباره خلفا و همسران پیامبر غلوهای زیادی میکنن. گویی آیات نخستین سوره تحریم را نخوانده اند. اجازه بدهید به غلوهای این دوستان اشاره نکنم. نظری درباره یادداشت نویسنده ندارم فقط خواستم بگویم هر جا که پای مقدسات باز شده، غلو و خرافات هم توسط یک عده به میان آمده و این موضوع اختصاص به شیعیان ندارد. در میان یهودیان و مسیحیان هم این غلوها و خرافه ها کم نیستن و من به آن اشاره نمی کنم
  • جانیم وطنه قوربان IR ۰۹:۵۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۲
   0 0
   شما حق ندارید به ترک ها توهین کنید دوست دارید به جای ترکستان ، فارسستان بگیم
 • IR ۱۴:۵۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۱
  16 0
  ریشه این خرافه پرستی در جهل و نادانی ملت ایرانه.... در طول تاریخ ملت ایران همواره دنبال خرافات و ارزش های خیالی بودند
 • بینام IR ۱۵:۲۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۱
  17 0
  به شخصه بخاطر همین مواردی که گفتید و انتشار تصاویر و بنر و در سطح شهرها پخش کردن آن در زمانیکه مردم ما انقدر در مضیقه هستند رو میبینم اصلا نمیپسندم و همین کارها باعث انزجار من شده. متاسفم واقعا!!!!!
 • س ح IR ۱۶:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۱
  3 1
  درود خدا بر جناب نصیری
 • IR ۰۹:۳۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۲
  1 0
  نادانی وجهل راکی ا‌وردبه خورد این مردم دادباای چیزها بهمردم حکومت میکنن
 • IR ۰۹:۵۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۲
  3 0
  تا زمانی که مردم به جای اینکه خودشان به دنبال حقیقت و دین باشند فقط گوش به اراجیف عده ای می سپارند که هر چه میل خودشان است را به جای دین و مذهب به خورد ملت می دهند وضعیت ما به همین مسخرگی و خرافه پرستی و فلاکت تاسف باری است که می بینیم!
 • گرفتار IR ۰۹:۵۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۲
  2 0
  با این کارها سردار سلیمانی رو بالا نمیبرین ، بلکه شبه ای به اعتقادات شیعه وارد میکنین که درست شدنی نخواهد بود
 • سعید IR ۱۰:۰۹ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۲
  1 1
  به نظرم این نوع کارها رو افرادی انجام میدن که نه از دین و نه از انقلاب و نه از هیچ چیز محترمی دلخوشی دارند و با این نوع رفتار بدنبال دین گریزی و مقابله با اصول اولیه و درست انقلاب دارند اینها متاسفانه امروز بر کشور حاکمند و به دنبال از بین بردن تمامی اصول و عقاید مردم و از بین بردن هویت مذهبی و ملی کشورند
 • IR ۱۳:۰۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۲
  0 0
  مراقب باشیم قهرمان سوزی نکنیم خود شهید بزرکوار بسیار از رفتارهای احساسی و پوپولیستی بر حذر بود