برای شرکت در جایزه سعدی‌خوانی «گلستان»، تنها ۵ روز وقت مانده است

ایسنا نوشت: مراسم پایانی جایزه سعدی‌خوانی «گلستان»، هم‌زمان با روز عید فطر برگزار می‌شود و علاقه‌مندان تا پنج روز آینده فرصت دارند در این مسابقه شرکت کنند.

محمدرضا رائری، فعال فرهنگی درباره ایده برگزاری و نحوه شرکت در این مسابقه سعدی‌خوانی نوشته است: «یکی از بزرگ‌ترین تهدیدها و آسیب‌های پبش روی نسل جدید شکاف و فاصله آنان با بنیان‌های فرهنگی ایران اسلامی و ناآشنایی‌شان با گنجینه‌هایی چون «گلستان» سعدی است. مدت‌هاست تلاش کرده‌ام از مجاری رسمی و نهادهای ذی‌ربط برای ترویج مسابقه «گلستان‌خوانی» اقدام کنم و کم‌تر نتیجه گرفته‌ام. ناچار خود دست به کار شده‌ام و از شما نیز یاری می‌خواهم تا برای تشویق عموم به آشنایی بیشتر با گلستان سعدی یاری و همراهی کنید. از سال قبل مسابقه‌ای برای قرائت بخشی از دیباچه گلستان سعدی برگزار کردیم (با جایزه) تا علاقه‌مندان در طول ماه مبارک رمضان ویدئوهای گلستان خوانی را با هشتگ #جایزه_گلستان منتشر کنند و در پایان ماه مبارک رمضان نیز جوایز تقدیم شود.»

شرایط شرکت در مسابقه

برای مسابقه (بخشی از دیباچه گلستان که اعلام می‌شود) تا پایان ماه رمضان وقت دارید. برای همراهی در مسابقه گلستان‌خوانی، ویدئو خود یا فرزندان‌تان را در صفحه خود منتشر کنید.
( فقط متن اعلام‌شده از دیباچه گلستان را بخوانید)

شرکت شما در مسابقه فقط برای بردن جایزه نیست، بلکه با انتشار ویدئو به سهم خود قدمی مؤثر برای ترویج گلستان و حفظ این باروی فرهنگی و تمدنی برداشته‌اید.

توجه کنید؛ از موسیقی به‌عنوان صدای زمینه استفاده نکنید تا اجرای کلمات و عبارات به‌درستی شنیده شود.

ارائه انواع ابتکارها مورد توجه خواهد بود و اجرای متن به زبان غیرفارسی یا به‌صورت موزیکال و یا اجرای بیش از یک نفر و داستان‌محور و… آزاد است، ولی به‌خاطر داوری یکدست، توسط هیأت انتخاب از داوری بخش اصلی کنار گذاشته خواهند شد و در بخش شایستگان تقدیر مورد داوری قرار خواهند گرفت.

شرکت برای تمام سنین آزاد است اما اولویت با کودکان و نوجوانان خواهد بود.

در ویدیو ضبط‌شده حتی‌الامکان تصویر شرکت‌کننده واضح و فیلمبرداری از روبه‌رو باشد.

از درج اسم و نشانی در ابتدا و انتها و در طول ویدئو خودداری کنید.

در کپشن (متن زیر ویدئو) جهت سهولت در پیداکردن و رصد آثار، حتماً نشانی‌ها و هشتگ زیر درج شود:
‏@zaeri.mohammadreza
‏@golestanprize
#جایزه_گلستان

اطلاعات هویتی هر شرکت‌کننده پس از انتخاب هیأت داوران از طریق صفحه رسمی جایزه گلستان در دایرکت از شرکت‌کنندگان دریافت می شود، از بیان نام و مشخصات در ویدئو خودداری کنید و همچنین بخش دایرکت صفحه را باز بگذارید و جوابگو باشید.

از هر صفحه اینستاگرام فقط یک نفر می‌تواند شرکت کند. (طبیعتاً برای خردسالان که صفحه‌ای ندارند، از صفحه پدر یا مادر یا سایر بستگان، تنها برای یک نفر می‌توان استفاده کرد)

تنها صفحاتی در مسابقه شرکت داده می‌شوند که باز و عمومی (public) باشند.

اگر در اینستاگرام صفحه‌ ندارید و صرفاً برای این مسابقه صفحه باز می‌کنید، حتما صفحه مورد نظر تا پایان اعلام نتایج فعال باشد و بسته نشود.

هیأت انتخاب و داوران، از زمان ارسال اثر تا پس از اعلام نتایج اگر متوجه تخلف و تقلبی شود، حق حذف شرکت‌کننده را از روند مسابقه برای خود محفوظ می‌داند.

صفحه رسمی جایزه گلستان را دنبال کنید تا در جریان استوری‌ها و پست‌های مرتبط باشید. همه اطلاعات از طریق این صفحه اعلام خواهد شد.

جوایز مسابقه

فعلا میزان جوایز به ترتیب برای نفر اول؛ چهار میلیون تومان. نفر دوم؛ سه میلیون تومان و نفر سوم؛ دو میلیون تومان است.

با افزایش رقم و میزان جوایز تغییرات هم اعلام خواهد شد. (سال قبل به ده نفر جایزه داده شد و مبلغ کل جوایز به پنجاه میلیون تومان رسید.)

ملاک‌های ارزیابی

قرائت صحیح و حفظ

خلاقیت و ابتکار در اجرا

میزان دیده شدن ویدئو

* از هر صفحه فقط یک ویدئو در داوری قرار می‌گیرد

متن جایزه

*فقط همین عبارات دیباچه گلستان را بخوانید

«باران رحمت بی‌حسابش همه را رسیده و خوان نعمت بی‌دریغش همه جا کشیده. پرده ناموس بندگان به گناه فاحش ندرد و وظیفه روزی به خطای منکر نبرد.

ای کریمی که از خزانه غیب
گبر و ترسا وظیفه خور داری

دوستان را کجا کنی محروم
تو که با دشمن این نظر داری

فرّاش باد صبا را گفته تا فرش زمرّدی بگسترد و دایهه ابر بهاری را فرموده تا بنات نبات در مهد زمین بپرورد. درختان را به خلعت نوروزی قبای سبز ورق در بر گرفته و اطفال شاخ را به قدوم موسم ربیع کلاه شکوفه بر سر نهاده. عصاره نالی به قدرت او شهد فایق شده و تخم خرمایی به تربیتش نخل باسق گشته.

ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کارند
تا تو نانی به کف آریّ و به غفلت نخوری

همه از بهر تو سرگشته و فرمانبردار
شرط انصاف نباشد که تو فرمان نبری»

راهنمایی: برای تمرین خوانش متن می‌توانید از نمونه‌های اجراشده که در اینترنت موجود است استفاده کنید.

۵۷۵۷

کد خبر 1626291

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =