جلسه کارگروه مدیریت پسماند استان در خرم آباد برگزار شد

جلسه کارگروه مدیریت پسماند استان به ریاست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان و دبیری اداره کل محیط زیست در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد.

به گزارش خبرآنلاین لرستان، جلسه کارگروه مدیریت پسماند استان لرستان به منظور رفع مشکلات پسماند استان و بررسی راهکارهای بهبود وضعیت موجود در محل سالن جلسات استانداری برگزار گردید.

مدیر کل حفاظت محیط زیست لرستان در این جلسه با اشاره به ماده 7 قانون مدیریت پسماند گفت: وظیفه مدیریت پسماند در شهرها برعهده شهرداری ها ودر روستاها بر عهده بخشداریها و دهیاریها می باشد.
سالاروند با اشاره به اهمیت انجام طرح تفکیک پسماند از مبدا گفت: متاسفانه انجام طرح های کاهش و تفکیک پسماند از مبدا در استان اجرایی نشده است که این امر باعث هدر رفت منابع و نیز افزایش حجم پسماند در محلهای دفن می شود.
وی با عنوان این موضوع که مکانیابی جایگاههای جدید دفن پسماند باید دارای پیوست زیست محیطی باشند؛ خواستار تجمیع مکانهای دفن در برخی شهرهای نزدیک به مرکز استان جهت ساماندهی بحث دفن پسماند در این شهرها و جذب سرمایه گذار در این خصوص شد.
سالاروند اظهار داشت: با توجه به تخصیص اعتبارات به بحث پسماند در سطح ملی، شهرداری ها باید با ارائه طرح جامع و تفضیلی و پروژهای اجرایی در این زمینه پیگیر جذب این اعتبارات ملی باشند.
مدیر کل حفاظت محیط زیست لرستان با اشاره به طرح موفق شهرداری ازنا در راه اندازی دفتر محیط زیست و توسعه پایدار خواستار اقدام مشابه سایر شهرداری ها استان جهت تعامل بیشتر با محیط زیست و کاهش مشکلات محیط زیست شهری شد.
دالوند معاون هماهنگی امور استانداری لرستان در این جلسه با بیان اینکه یکی از موضوعات مهم در زمینه های مختلف به خصوص در مساله پسماند بحث فرهنگ سازی هست اظهار داشت: فرهنگ سازی در این زمینه می تواند بسیاری از مشکلات این حوزه را به حداقل برساند ولی متاسفانه تا کنون در این خصوص اقدامات موثری صورت نگرفته است.
وی به تهیه طرح جامع پسماند شهری در سال 1390 توسط اداره کل حفاظت محیط زیست استان اشاره کرد و افزود: متأسفانه این طرح تا کنون اجرایی نشده و با توجه به اینکه بیش از 10 سال از تصویب آن می گذرد نیاز به بازنگری دارد که می بایست این طرح برای قانونمند نمودن فرایند مدیریت پسماند در استان سریعاً مورد بازنگری قرار گیرد و در چارچوب این طرح مدیریت پسماند استان در دستور کار قرار گیرد.
دالوند عنوان کرد: به همین منظور طرح مذکور پس از بازنگری در جلسه بعدی بررسی و با تهیه برنامه زمانبندی مناسب اقدامات لازم برای اجرایی شدن توسط دستگاههای مربوطه پیگیری می شود.
دالوند در کارگروه تخصصی پسماند استان با اشاره به اینکه نخاله‌های ساختمانی در بسیاری از مناطق استان در حریم شهرها و جاهای نامشخص رها می‌شوند، افزود: شهرداری‌ها باید سایت‌های مشخصی برای ریختن نخاله‌های ساختمانی به مردم معرفی کنند و پس از جانمایی اطلاع رسانی نمایند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان گفت: نیروی انتظامی و شهرداری ها با هماهنگی دستگاه قضا با افرادی که نخاله ها را در مکان هایی غیر از سایت های معرفی شده توسط شهرداری ها رها می کنند برخورد نمایند و خودرو های متخلف می بایست توقیف و اعمال قانون شوند.

کد خبر 1645755

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =