نظرت راجع به این عنوان روزنامه ها چیست: فاجعه در مصر: بیست زن زنده زنده سوزانده شدند؟ مردم این عنوان را می خوانند و می گویند واقعاً فاجعه ترسناکی است. ضمناً ده هزار زن در جاهای دیگر مرده اند و جهان ککش هم نمی گزد...

به گزارش خبرآنلاین، کتاب «امتحان نهایی» نوشته خولیو کورتاسار با ترجمه مصطفی مفیدی با قیمت 8500 تومان در 376 صفحه از سوی انتشارات نیلوفر روانه بازار نشر شد.

«امتحان نهایی» یکی از معروف‌ترین آثار کورتاسار است که برای اولین بار در سال ۱۳۸۲ چاپ شد و حالا چاپ سوم آن روانه بازار شده است. در پشت جلد کتاب از قول نرودا نوشته‌ شده است: «هر کس کارهای کورتاسار را نخواند بدبخت است!»

«خوآن» و «کلارا» قرار است امتحانات نهایی دانشگاهی شان را بگذرانند. برطبق برنامه آنها باید در برابر کمیته ای حاضر شوند و به سوالی که توسط استادی از طریق قرعه تعیین می شود پاسخ دهند. آن دو بیش از حد آماده و در حالتی عصبی هستند از این رو تصمیم می گیرند سراسر شب را به شب زنده داری و گشت زدن در بوئنوس آیرس همراه با سه تن از دوستانشان بگذرانند؛ یک زوج: «آندره»، روشنفکری عزلت گزیده ... و دوست نه چندان باهوشش «استلا» و یک گزارشگر روزنامه که با عنوان ساده «وقایع نگار» از او نام برده می شود. بوئنوس آیرسی که آنها در آن سکونت دارند انباشته از مه‌ای اسرار آمیز است. خدمات عمومی مانند مترو و اتوبوس برقی در آستانه اضمحلال کامل اند؛ خیابان ها پر از چاله و گودال است و مراسم عجیب و غریبی قرار است در میدان مایو، قلب سیاسی ملت آرژانتین برگزار شود... خوان و کلارا را یک دوست سابقشان «آبل» که حالا دیوانه شده و به نظر می رسد (مثل آندره) یکی از عشاق کلارا بوده است نیز تعقیب می کند.

امتحان نهایی

در بخشی از این کتاب می خوانیم: «او درست در جایی دنبال من می گردد که من هیچ وقت آنجا نبوده ام. نظرت راجع به این عنوان روزنامه ها چیست: فاجعه در مصر: بیست زن زنده زنده سوزانده شدند؟ مردم این عنوان را می خوانند و می گویند واقعاً فاجعه ترسناکی است. ضمناً ده هزار زن در جاهای دیگر مرده اند و جهان ککش هم نمی گزد...

درد فقط برای کسی واقعی است که آن را همچون مصیبتی تحمل می کند و در این کار به آن حق شهروندی می بخشد و به آن اجازه ورود به روحش را می دهد. اصولاً شاعر به رنج و درد تن نمی دهد. رنج می برد - ولی خودش آدم دیگری است ایستاده در پایین تخت خواب که رنج بردن خود را نظاره می کند.»

هموطنان تهرانی برای تهیه این کتاب‌‌ کافیست با شماره 88453188 سامانه اشتراک محصولات فرهنگی؛ سام تماس بگیرند و کتاب را در محل کار یا منزل _ بدون هزینه ارسال _ دریافت کنند.

291/60

کد خبر 165300

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =