۳ نفر
۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۷
مسأله حجاب و موضوع عدالت در یک سطح هستند؟

یکی از مهمترین امور در بصیرت و فهم دین درک اولویت هاست که غفلت از آن موجب خطاهای ادراکی و آسیبهای عملی فراوان شده و گاه انحرافات بنیادین به وجود آورده؛ از فریب قرآن روی نیزه بگیرید تا خیلی مسائل جدی امروز!

دریغا که علیرغم توصیه ها و تاکیدهای فراوان در قرآن و حدیث بر توجه به اولویت و ترتیب، بازهم بسیاری از مدعیان دینداری و دین دوستی این رکن اساسی دین را درک نمی کنند و به آن توجه ندارند!

اصلا دین را کنار بگذارید، عقل چه می گوید جز توجه به اولویت ها؟ حتی غریزه حیوانی هم این اصل را درک می کند! شما تصور کنید یک روباه یا سگ و خرس هم که دنبال غذا برای بچه اش رفته باشد اگر همان موقع خطری بچه اش را تهدید کند، غذا را رها می کند و برای نجات بچه اش برمی گردد، زیرا بر اساس غریزه حیوانی اش می فهمد که اگر این بچه نباشد غذایی هم به دردش نخواهد خورد!

واقعا قضیه همین قدر بدیهی و ساده و ابتدایی و پیش پا افتاده است!

الآن تصور کنید که مصدوم یک حادثه تصادف را به اورژانس بیمارستان آورده باشند که هم چشمش آسیب دیده و هم پایش شکسته و هم ضربه مغزی شده و هم خونریزی شدید دارد و هم... در چنین وضعیتی هر پزشکی که باشد به حکم عقل نخست تلاش می کند که جلوی خونریزی را بگیرد یا مثلا به آسیب چشم یا شکستگی پای مصدوم بپردازد؟

کاملا واضح است که عقل حکم می کند که اگر بهترین عمل جراحی هم روی چشم او انجام شود ولی او مرده باشد بی ارزش است، پس باید نخست یه حفظ جان مصدوم فکر کرد.

می دانیم که سلامت چشم و پا نیز اهمیت فراوان دارد، اما این اولویت شناسی و رعایت ترتیب اصلا به معنی بی اعتنایی به آنها نیست و کسی مثلا نمی تواند بگوید که همه اعضای بدن اهمیت دارند، پس چرا اول سراغ چشم یا پای او نرفتید؟

در خیلی از مباحث اجتماعی و فرهنگی و دینی دقیقا مشکل همین جاست که درک درستی از اولویت ها نداریم و گرفتار حواشی و فروع می شویم. این همان چیزی است که امیر مؤمنان به عنوان یکی از نشانه ها و عوامل فروپاشی ذکر کردند؛ بتضییع الأصول و التمسک بالفروع!

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1654193

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۰:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۲
  0 0
  در قرآن هم گفته شده که اصل محکمات دین است.
 • IR ۱۰:۳۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۲
  1 0
  یادمه امام یک وقتی فرمودند که در شرایط ویژه حتی می توان فریضه حج را تعطیل کرد.
 • ناشناس IR ۱۷:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۲
  1 4
  نه داداش مشکل برادران انقلابی فقط سکس است بقیه امور حله
 • IR ۱۱:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۳
  0 0
  برو خدا پدرت را بیامرزه ، مردم نان ندارن ، تو به فکر چند تار مو و یه روسری هستی