۳ نفر
۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۷:۲۹
پتروشیمی میانکاله و ۱۰ نکته!

پتروشیمی میانکانه همچنان به مساله ای مهم در نسبت با مسائل اجتماعی و محیطی زیستی ما مطرح است که در این خصوص لازم است ۱۰ نکته را یادآور شوم:

۱. علی سلاجقه رئیس سازمان محیط زیست اعلام کرد که پرونده پتروشیمی میانکاله برلی همیشه بسته شد.

۲. برای کسانی که فکر می کنند فعالیت محیط زیستی در ایران نتیجه ندارد، موفقیت در توقف پتروشیمی میانکاله نشون داد که دارد. من این موفقیت را به جامعه محیط زیستی تبریک می گویم.

۳. برای کسانی که فکر می کنند رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نمی تونه کاری کنه، ماجرای پتروشیمی میانکاله نشون داد که می تونه کاری کنه، البته اگر بخواد.

۴. ما به حسن روحانی رای دادیم، برایش تبلیغ کردیم ولی ایشون برای جامعه محیطی زیستی تره هم خرد نکرد. چه اصرار بر اجرای طرح گردشگری آشوراده و چه اصرار بر نشاندن عیسی کلانتری بر ریاست سازمانی که چهار سال همه ما را نا امید کرد.

۵. علی سلاجقه همکار من در دانشگاه است و طبیعی است ما هر جا بتوانیم به ایشان کمک می کنیم. جامعه محیط زیستی ایران علیرغم زخمهایی که خورده است هنوز یکی از فعالترین اقشار کشور است که عشق به این سرزمین و حفظ تنوع زیستی کشور محوری است که همه ما به آن اعتقاد داریم. ایشان باید قدر این جامعه را بداند و رابطه نزدیکتری با این بدنه داشته باشد.

۶. اقدامات نمادین مانند توقف ساخت پتروشیمی و خراب شدن ویلایی در آهار بسیار مفید و ارزشمند بوده و به جامعه انرژی مثبت می دهد. آنچه من از شخص آقای سلاجقه عزیز می خواهم، اصلاح روندهایی است که منجر به تصویب پروژه هایی چون پتروشیمی میانکاله و سدهایی چون چم شیر نشود.

۷. یک واقعیت در ساختار قدرت در ایران این است که برای موفقیت در کاری، همراهی بخشی از حاکمیت لازم است. فعالان محیط زیست اپوزیسیون نیستند. هر کس هم بخواهد این جریان اجتماعی را بخشی از حاکمیت و یا در مقابل حاکمیت بداند خطای بزرگی مرتکب می شود. ما مانند پزشکان بی مرزیم. ما طرف هیچ نیروی درگیری نیستیم. لذا برای به نتیجه رسیدن باید مذاکره و گفتگو کنیم با همه افراد تاثیر گذار.

۸. ما به جای غر زدن باید به دو سلاح مجهز باشیم: اول دانش و دوم حقوق. متاسفانه ما ابزارهای حقوقی را خوب نمی شناسیم و کارکرد آنها را خوب نمی دانیم. همیشه از حقوق دانان مشورت بگیریم.

۹. انتظار من از اقای سلاجقه این است که محکم و استوار در مقابل آبگیری سد چم شیر و طرح گردشگری آشوراده بیاستند، اگر شل کردند این رخدادها به نام ایشان تمام خواهد شد.

۱۰. از دوستان زیادی باید تشکر کرد که تلاش کردند، اما محمد داسمه و حر منصوری دو سربازی بودند که در خط مقدم ایستادند. از هر دوشان بسیار تشکر می کنم.

کد خبر 1655536

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمودامامی IR ۱۵:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۷
  0 0
  مابرای جلوگیری ازسدمنحوس فینسک وبردن اب مازندران به سمنان چه رنجها که نکشیدیم اما هنوز اتفاقی که باید بیافتدنمیافتد چرا چون محرابیان خودش میخواداب روبه رفیقش استاندارونماینده سمنان هدیه بده چون دوره ایشون واحمدی نژاد کلیدخوردوبچه اونجا بودن .ماهشتگ زدیم بنرگرفتیم واطلاعات ده بار ماروبردن وتعهدگرفتن که حق اینکاررونداری امنیتیش کردین من متوجه نمیشم اب ونون منو اجدادم روداری میبری میخواد من فقط نگاش کنم اینده بچه هام رو توسیاهی ببینم وگدایی من تاجان دربدن دارم تمام قدایستادم تاجلوی این سدمنحوس فینسک گرفته بشه حالامیخواد اورانیوم بسازن میخوادشرکتهاوکارخانه هارواب بدن .یاعلی امامی ازساری
 • اکرم IR ۱۹:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۸
  0 0
  خواهش میکنم به سد فینسک و دپو زباله در جنگل هیرکانی برداشت ماسه از بستر رودخانه شکار غیر مجاز فروش خاک جنگل و درختها هم اهمیت بدید فقط پتروشیمی که میتونست مشکل بیکاری تحصیل کرده های مازندران راتا حدودی بر طرف کند براتون مهم و پیروزی بزرگ نباشه