رونمایی از مجسمه‌ی مرد اسرارآمیز در موزه لوور پاریس / تصاویر

موزه لوور در پاریس به زودی تندیسی را به نمایش می‌گذارد که اخیراً کشف شده و متعلق به تمدن کمتر شناخته‌شده‌ی لحیانی است.

الهه جعفرزاده: مجسمه‌ای که به تازگی کشف شده و به «تندیس مرد اسرارآمیز» شهرفت یافته، با ۲.۳ متر ارتفاع، سینه‌ای برهنه دارد و هیکل آن شبیه به خدایان مصر باستان است. برخی هم می‌گویند این تندیس به مجسمه یونانی «کوروس»، که تندیسی از یک مرد جوان است، نیز شباهت دارد. با این حال، مجسمه‌ی تازه کشف‌شده، نه مصری است و نه یونانی.

تندیس یک پادشاه؟ یا مجسمه‌ی کاهن اعظم؟

گمانه‌زنی‌ها بر سر این است که مجسمه مذکور، یا تندیسی از یک پادشاه یا یک کاهن در پادشاهی باستانی لحیان است. اما فرض بر این است که این مجسمه دو متری، که از ماسه‌سنگ تراشیده شده است، نمادی از یک پادشاهِ لحیانی باشد.

رونمایی از مجسمه‌ی مرد اسرارآمیز در موزه لوور پاریس / تصاویر

این مجسمه در کدام منطقه یافت شده است؟

تندیس مرد اسرارآمیز در منطقه‌ای به نام دادان (Dadan) کشف شده است. دادان، یک واحه* و از مراکز تجاری مهم در جاده‌های قدیمی ابریشم و عود به شمار می‌آمد؛ اکنون به لطف پیشرفت و توسعه‌ی منطقه‌ی العلا (AlUla)، که واقع در همین حوالی است و همچنین علاقه‌ی بیش از حد اهالی این منطقه به تمدن‌های ماقبل اسلام، این ناحیه یکی از بهترین نقاط جهان جهت انجام تحقیقات و کاوش‌های مرتبط با عربستان باستان است.

*واحه: به منقطه‌ای سرسبز در میان صحرا گفته می‌شود.

تنها بخشی از ثروت عظیم عربستان باستان در پاریس به نمایش گذاشته خواهد شد

اکنون بازدیدکنندگان اروپایی می‌توانند بخشی از ثروت کشف‌شده در العلا و دادان را ببینند؛ گفته‌ها حاکی از آن است که این مجسمه‌ نمادین، که یکی از یافته‌های ارزشمند این منطقه است، قرار است به مدت پنج سال به موزه لوور پاریس قرض داده شود.

رونمایی از مجسمه‌ی مرد اسرارآمیز در موزه لوور پاریس / تصاویر

محققان بر این باورند که دادانیان مردمی صلح‌جو بودند و بر اساس نوشته‌های کتاب انجیل، بخصوص در بخش عهد عتیق، به کرّات از اهالی دادان یاد شده است؛ البته جای تعجب نیست، چرا که این تمدن طی مدت ۱۵۰۰ سال در این نقطه از عربستان، که نسبتاً حاصلخیز بود، رشد و تکامل یافتند.

تمدن دادان پس از ۱۵ قرن، توسط قوم نبطیان شمال، که بنیان‌گذاران شهر صخره‌ای پترا بودند، به تسخیر درآمد. تمدن نبطیان باستان که جنوب اردن، کنعان و شمال شبه‌جزیره عربستان را شامل می‌شد در سده ششم قبل از میلاد شکل گرفت.

منبع: standard.co.uk

۲۳۳۲۳۳

کد خبر 1671315

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =