۲۸ نفر
۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۰۷:۳۰
داریوش اقبالی و انتظاری که از او باید داشت

تا همین چند روز پیش فکر می‌کردم آقای داریوش اقبالی در میان خوانندگان موسیقی پاپ فارسی یک استثناست.

این را از حیث شعور فرهنگی عرض می‌کنم و البته شعور سیاسی و اجتماعی. واگرنه از حیث صدا که کار اصلی ایشان است صدالبته که استثناست و منحصر به فرد. آفتاب آمد دلیل آفتاب. این
مدعا نیاز به اثبات چون منی ندارد. نیم قرن حضور تاثیرگذار و گسترده او در بین مخاطبان خاص و عام موسیقی گواهی است آشکار بر این ادعا. اما آن چه من تا چند روز پیش فکر می کردم کاملا از جنس دیگری است. بگذارید مقدمه مختصری عرض کنم تا برسیم به اصل سخن. چهره‌های درخشان موسیقی ما و به ویژه موسیقی پاپ در عرصه خوانندگی آدم‌های غریزی هستند. یعنی
اغلب آن ها تربیت آکادمیک ندارند. آموزش خاصی هم ندیده اند.

سواد غیر موسیقایی هم ندارند. یعنی ادبیات هم نخوانده اند. چیزی از پیوند شعر و موسیقی هم نمی دانند اما با این حال در کارشان ممتازند و مثال زدنی. آقای هوشنگ ابتهاج می گفت در موسیقی ایرانی دو تن در ارائه شعر به مخاطب یگانه اند.

یکی استاد غلامحسین بنان و یکی هم خانم گوگوش. جالب این که آقای ابتهاج می گوید این نکته را به خانم گوگوش هم گفتم که باورش نمی شد و می گفت: این را شما دارید می گویید؟ همین نکته یعنی خانم گوگوش که ایشان هم از پدیده های غریزی موسیقی ماست به جایگاه و پایگاه خودش و در ضمن هوشنگ ابتهاج وقوفی تمام داشت و می دانست تحسین شنیدن از زبان هوشنگ ابتهاج با کف و هورا کشیدن در شکوفه نو چه قدر فرق دارد.

البته خانم گوگوش هم درست مثل آقای داریوش اقبالی این میزان از ظرافت را مدیون هوش غریزی خود بود و نه دانش و یا تلاش و کوشش در این راه. اگر در خواندن ایشان و تحویل شعر به مخاطب لغزشی نیست و یا آن قدر اندک است که حکم النادر کالمعدوم بر آن جاری است به این دلیل است که او و یکی دو تن دیگر این قدر شعور و تواضع داشتند که برخلاف بسیاری از همکارانشان اولا می دانستند با چه شاعرانی باید کار کنند و دوم این که از راهنمایی ها و مشاوره های شاعرانشان بهره ها می بردند و گوش به حرف بودند.

به همین دلیل است که خانم گوگوش وقتی خودش دست به کار می شود و مثلا می خواهد دست به ابتکار بزند و تصنیف جاودانه مرغ سحر را بازخوانی کند آن افتضاح را بالا می آورد. و ظاهرا حتی کسی آن دور و بر نبوده که بگوید خواندن آن تصنیف جگرسوز آن هم در آن لوکیشن لاکچری اسباب طنز و فکاهه است. فکر کن شاعر از ظلم ظالم و جور صیاد می نالد و آن وقت خواننده محترمه ما با آن لباس مجلل و در آن کاخ مجلل تر می خواهد با خواندن این شعر تاثیر آن را دو چندان کند. یا آقای ابراهیم حامدی وقتی به حال خود رها می شود حرکات و سکناتی از او سر می زند که...بگذریم. از برخی از ترانه های جدید ایشان هم سخنی به میان نیاوریم بهتر است.

غرض این که تا وقتی خوانندگان غریزی ما به شاعران و سخنوران درست و حسابی اعتماد می کردند و گوش به حرف آن ها بودند کارشان ممتاز بود اما هرجا که خواستند خودشان اجتهاد کنند و کار شاعری و گاهی آهنگسازی را خود به عهده بگیرند نتیجه چندان جالب توجه نبوده و از قضا داریوش اقبالی از آن دسته خوانندگان باهوشی بود که توانایی های خودش را خوب می شناخت.

خیلی زود شاعران و آهنگسازان مورد اعتماد خود را پیدا کرد و بی اذن آن ها قدم از قدم برنداشت. تنها به صدای منحصر به فرد خود اتکا کرد و مزد زحمات و هوش و ذکاوتش را هم دریافت کرد. اما او فقط یک مجری بود. یک مجری که خوب می توانست حق شعر و کلمه را ادا کند. آن قدر هم زیرک بود که زیاد حرف نزند و مشتش را جلوی دیگران باز نکند. هر بار هم که حرف زد بازهم آن قدر تیزهوش بود که وارد مصادیق نشود. حرف های کلی بزند و بگوید من اصلا وارد جزئیات کار سیاسی نمی شوم. اگر هم حرفی زده ام صرفا یک نوع اعتراض هنری به وضع موجود بود. همین زیرکی هم البته باعث می شد خیلی ها که با مواضع سراینده ترانه های او موافقتی نداشتند حساب داریوش را از شاعران ترانه های او جدا کنند و آن ترانه ها را صرفا یک نوع اعتراض هنری بدانند و نه چیزی بیشتر. و انصافا خود داریوش هم درکی بیش از این از ترانه هایش نداشت و به نوعی می توان گفت امثال آقایان جنتی عطایی و اردلان سرفراز رسما از آدم هایی مثل داریوش سوءاستفاده سیاسی خودشان را می کردند. آن ها عقاید و دانش سیاسی خود را در قالب ترانه بیان می کردند اما بعید می دانم خود داریوش هم خیلی متوجه آن چه می خواند می شد. این را فقط از سر حدس و گمان نمی گویم. مگر می شود نیم قرن مجری ترانه های جنتی عطایی باشی و بهترین آثارت متعلق به او باشد اما از نواده محمدرضا پهلوی حمایت کنی؟ زود وارد بحث شدم. اما همه حرف همین بود. جنتی عطایی همان کسی است که وقتی در برنامه تلویزیونی فرمایشی به همراه همین جناب داریوش حضور پیدا کرد تا مدح و ثنای اعلیحضرت بگوید و به همین شرط از بند خلاصی یابد آرزوی مرگ می کرد.

به شهادت آن چه به دوستانش گفته است. بحث بر سر درستی یا نادرستی عقاید آقای جنتی عطایی نیست بلکه می خواهم عرض کنم انتظار این که مجری یک شعر به اندازه شاعرِ شعری که شعرش را اجرا می کند به آن شعر پای بند باشد و یا این که اصلا آن شعر را بفهمد انتظار بیهوده ای است. درست مثل این می ماند که مثلا از لیلا فروهر انتظار داشته باشیم چون فلان شعر حضرت مولانا را خوانده است پس به اندازه مولانا درک و دریافت عارفانه داشته باشد. شاید این مثال کمی بی رحمانه باشد اما خیلی هم بی ربط نیست. لااقل بعد از حمایت آقای اقبالی از نواده پهلوی
خیلی این حرف حرف بی ربطی نیست. عنایت بفرمایید که در این جا این نقد بیشتر متوجه صاحب این قلم است که چرا تا پیش از این گمان می برده آقای اقبالی یک استثناست. البته همان طور که گفتم هوش و ذکاوت ایشان را نمی توان منکر شد.

حتی چندی پیش هم وقتی در محاصره پرچم های شیر و خورشید قرار گرفت آن قدر زیرک بود که بگوید این پرچم ها متعلق به هیچ حزب و جناحی نیست و شیر و خورشید متعلق به همه ایرانیان است و کسی نمی تواند آن را به نفع حزب یا گروهی مصادره کند. خب، شاید شما هم جای من بودید این حرف ها را جدی تلقی می کردید و در دلتان می گفتید: جدی جدی این آدم با بقیه خوانندگان فرقی اساسی دارد. غرض از این حرف ها نه انکار هنرمندی جناب داریوش است و نه حتی موضعی علیه مواضع سیاسی اخیر ایشان. ایشان هم مثل هرکس دیگری می تواند هر موضعی که دلش خواست بگیرد، این حرف ها فقط تذکاری بود به خودم و امثال خودم تا از یاد نبرم و نبریم که هر کسی را باید به اندازه شان و منزلت حقیقی اش جدی گرفت و به همان اندازه از او انتظار داشت.
توضیح مهم و ضروری: در همان ابتدای یادداشت عرض کردم که اغلب آنهایی که در حوزه موسیقی پاپ فعال هستند چنین و چنان. گفتم اغلب تا اول آن که حکمی کلی صادر نکرده باشم و دوم آن که در حق آدم های شریفی مثل فرهاد مهراد اجحاف نکرده باشم. آدمی که علاوه بر دانش موسیقایی از فضیلت های دیگری نیز بهره مند بود و به شدت قابل احترام.


توضیح مهم تر و ضروری‌تر: امیدوارم آن هایی که این مطلب را می خوانند با دقت بخوانند و از دل آن تعریف و تمجید از پرچم سلطنت طلبان و ستایش ضد انقلاب بیرون نیاورند. همه سعی صاحب این قلم این است در روزگاری که بی انصافی سکه رایج روزگار ماست منصف باشد و امیدوارم خداوند به همه ما این موهبت را ارزانی دارد. ایدون باد.


توضیح مهم تر و ضروری‌تر دو: بزرگواری که احترام ایشان بر من واجب است تذکری داد که فکر می کنم اشاره به آن از اوجب واجبات است. ایشان فرمودند با این متر و معیاری که تو دست گرفته ای بسیاری از ارباب سیاست و فرهنگ در داخل کشور هم شامل آن می شوند. عدم اشاره به آن ها دال بر تطهیر داخلی ها نشود. حق با ایشان است. این را هم گفتم تا نکته ای جا نیفتاده باشد.

۵۷۵۷

کد خبر 1722829

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 31
 • نظرات در صف انتشار: 112
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۸:۵۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
  چرا باید عکس یک گزارش عکس نویسنده باشه؟ آیا نویسنده اینقدر مشهوره؟ آیا خوشگله؟ آیا باعث جذب مخاطب میشه؟ جواب تمام این سوالها منفی است.
 • نرایمان IR ۰۸:۵۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
  64 34
  تشکر از نویسنده و عجب به خبرآنلاین که چنین مطلبی نشرداد.
 • IR ۰۸:۵۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
  73 27
  خب الان منظور از این حرفها چیه ؟ یعنی گوینده این جملات آدم منتقد کار درستیه ؟ اصلا" خود این آقا کی هست ؟
 • محمد IR ۰۹:۱۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
  98 76
  حمايت داريوش از نواده پهلوي البته باعث تاسف است. اما اينكه چگونه مي توان از اين حمايت نتيجه گرفت كه داريوش معني ترانه هايش را نمي فهمد از آن حرفهاست كه فقط از عهده اين نويسنده محترم برمي آيد. ايشان كه اين قدر راحت درباره ديگران قضاوت مي كنند، پس قضاوت من را هم درباره خودشان بشنوند. نوع نوشتار ايشان حاكي از سطح بالايي از خودشيفتگي است. ايشان در صدد القا اعتماد به نفس بالاي خود به مخاطب هستند ولي آنچه بيرون مي زند، اعتماد به «سقف» است. پيشنهاد مي كنم در موقع نوشتن سعي كنند اين وي‍ژگي را به سهولت برملا نكنند. در ميان خوانندگان امثال من كم نيستند.
 • IR ۰۹:۳۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
  25 7
  توضیح مهمتر و ضرو ی سه: این سیاقت با سیاقت فرق داشت یک کمی رعد و کمی برق داشت
 • IR ۰۹:۳۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
  من هنوز فکر می‌کنم داریوش یک استثناست. کسی که از دام اعتیاد و هروئین بیرون می‌یاد و پاک می‌شه و بنیادی رو برای مبارزه با اعتیاد می‌زاره از یک خواننده عادی که به دلیل اوردوز در جوانی می‌میره متفاوته. نمی‌خوام بگم داریوش فرهیخته و والامقامه. اما حداقل درکی از سیاست و اوضاع اجتماعی داره. و همینجاست که باید به این فکر کرد چه شده که داریوش هم تن به حمایت از فرزند ( و نه نواده) محمدرضا پهلوی داده. آیا آش اینقدر شور شده که او هم احساساتش بر عقلش غلبه کرده؟ این دیدگاه رو هم در نظر داشته باش.
 • IR ۰۹:۴۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
  گل واژه محض... خانم گوگوش و لیلا فروهر و ابی و داریوش همه بد... تو خوبی
 • تحلیلگر امور مربوطه IR ۰۹:۴۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
  داریوش نمیفهمه چی میخونه؟!!!!! شما جرات و شهامت شنیدن چندباره ی "بمان مادر" داریوش رو داری؟ فکر میکنی چیی باعث شده این قطعه اینقدر جانسوز باشه؟ فقط شعر؟چرا منصف نیستید؟ در ضمن شما با چه متر و معیاری نظر شخصی یک انسان راجع به یک شخص و یک جریان رو زیر سوال میبری؟ چرا فکر میکنی شما بی نقص فکر میکنی و هر کسی که مخالف با شما فکر میکنه احمق و نادانه؟ افراد تغییر میکنن، رشد میکنن، آگاهتر میشن و ممکنه نظراتشون تغییر کنه. تمام انسانها در ارائه نظرات آزاد هستند و هیچ کس، تاکید میکنم هیچ کس حق نداره نظرات دیگران رو قضاوت کنه.
 • IR ۰۹:۴۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
  12 3
  خدایا شکر
 • IR ۰۹:۴۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
  78 9
  گرچه سعی کردی همه جنبه ها را در نظر بگیری اما شاید بایستی نگاه عمیق تری داشته باشی به کل جامعه. ان چه در حال وقوع است و.......
 • علی IR ۱۰:۰۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
  داریوش اقبالی یکی از استثنائات عرصه فرهنگ و هنر معاصر است. فارغ از تعداد هواداران و تاثیر آهنگهای ایشان بر شنوندگان طی حدود نیم قرن اخیر داریوش را باید انسانی دقیق،منصف و آگاه به شرایط زمانه دانست.فردی که بر مردانگی و جوانمردی و شعور بالای انسانی تاکید دارد و از این منظر به تمام اتفاقات سیاسی می نگرد.داریوش همیشه داریوش است.
 • مسعود IR ۱۰:۰۱ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
  110 4
  دوست بزرگوار اینکه شما مخالف نظرات سیاسی یک نفر باشید اشکالی نداره -که هیچ -هر کسی میتواند در ابراز عقاید خودش آزاد باشد بنابراین نمیتوان به صرف این مخالفت کل ارزش یک نفر را زیر سوال برد
 • فرهاد IR ۱۰:۰۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
  94 8
  چشم من بیا منو یاری بکن .....
 • IR ۱۰:۰۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
  تو کی باشی که در مورد داریوش نظریه صادر کنی؟؟؟ عصبی شدی؟؟؟
 • US ۱۰:۰۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
  دستگیری این افراد خیانتکار و عودت به کشور در دستور کار قرار گیرد
 • س IR ۱۰:۱۸ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
  43 8
  چشم شما درست می گویی
 • GB ۱۰:۲۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
  شما هنوز اینقدر بینش و آزادگی ندارید که بفهمید چیزی که شما می اندیشید حتما حقیقت نیست که خیلی راحت حکم صادر میکنید داریوش تا زمانی که در جهت افکار شما گام‌ بر میداشت استثنا بود الان که از دایره فکری شما خارج شده شد بی سوادی که نمیداند چه می خواند و چه میگوید؟ عجب!بنازم به این‌آزاد اندیشی در پایان هم پرچم ملی ایران را به پادشاهی خواهان منتسب کردید شمایی که ادعای پژوهش داری با یک جستحوی ساده می توانی بفهمید که این نشان قدمتی چند هزار ساله دارد و مال هیچ حزب و گروه و دسته ای نییت .در ضمن مغز زنگ زده ای دارید چرا که هنوز درگیر واژه ی ضد انقلابید .امان از این ایدولوژی که راه بر آزاد اندیشی سد میکند .وقت خوش
 • احمد IR ۱۰:۲۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
  89 14
  کلن مطلب چرت و بیهوده یی بود. اینطور گتره ای اظهار فضل کردن و این و ان را متهم به نادانی کردن از عقل کوچک و ریش دراز می آید. اگر پیام من رو منتشر نمی کنید لطفا به گوش آقای موسوی برسانید که من مخاطب حرفه یی نوشته هایش بوده و هستم
 • IR ۱۰:۲۹ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
  93 13
  چرند بافتی عبدالجواد
 • CA ۱۰:۴۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
  84 3
  یک سوال ، احیانا پس از خواندن مطالب شب نیلوفری اینها را مرقوم فرمودید یا خیر؟ دوم اینکه اگر فرهاد مهراد زنده بود زبان به مدحش میگشودید یا همچنان تکفیرش می‌کردید
 • محسن IR ۱۱:۱۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
  46 0
  به قول صاحب این قلم: « امیدوارم در روزگاری که بی انصافی سکه رایج روزگار ماست منصف باشیم و خداوند به همه ما این موهبت را ارزانی دارد» البته با توضیح مهمتر و ضروری تر دو
 • IR ۱۱:۲۲ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
  108 8
  بی مغز ترین تحلیلی بود که راجع به داریوش گرامی خواندم. نویسنده کلی آسمان و ریسمان بافته، یکی به میخ زده یکی به نعل تا دست آخر برداشت شخصی ناقص خود را القا کند. درضمن داریوش ترانه هایی رو که اجرا کرده و به اوج رسانده مستقل از شاعر و آهنگساز بوده و هست. چه بسا ایرج و اردلان با داریوش شناخته و شنیده شده اند. شام مهتاب به همان زیبایی یاور همیشه مومن هست و به من قکر کن دست کمی از دستای تو ندارد
 • IR ۱۱:۲۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
  خیلی تند رفتی دوست عزیز ! توئیت داریوش این بود: در " بین اپوزیسیون " رضا پهلوی را "مناسب تر " می دانم. پشنهاد میکنم اگر متوجه مفهوم آن نشده اید چند بار دیگر بخوانید و یا از افراد آگاه بپرسید. متشکرم
 • hesam IR ۱۱:۳۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
  54 4
  الان چپی ها و توده ای خوب شدن دیگه ؟؟؟؟!!!!
 • IR ۱۱:۴۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
  35 6
  حکایت نویس نباش .... چنان باش که از توحکایت کنند .... جنابعالی بجای اینکه با شور و شعف بی حد و حصر در مدح و ثنای آدمیان نقد بنویسی مراقب باش تمامیت و کلیت غالب آنان را نیز منظور بداری ؟؟؟؟ این همه هنرمندی و توانایی و قابلیت و کرامات متذکره چگونه شخصیتی از سرکار گوگوش و جناب داریوش بوجود آورده ؟؟؟؟ چنان با ولع از داریوش میفرمایی که گویا سالها با ایشان زندگی کرده و رفیق گرمابه و گلستان بودید ....آیا واقعا از تفکرات و اندیشه ها و خلقیات و منویات و درونمایه های ایشان آگاهی ؟؟؟ روی سخنم با شماست وگرنه کاری به داریوش ندارم .
 • تینا IR ۱۲:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
  11 36
  گیرم که پدربود فاضل ،ازفضل پدرتورا چه حاصل. عکسش هم صادق است .(درمورد پهلوی ها) 9
 • IR ۱۳:۰۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
  60 4
  چه اشکالی داره؟ برای رسیدن به دموکراسی باید دیکتاتورهای درونمان را بکشیم.
 • IR ۱۳:۵۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
  همين كه امثال تو را بسيج مي كنند تا داريوش را مثلا خراب كنند نشان مي دهد داريوش يك استثناست!!
 • بهروز IR ۱۳:۵۵ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
  83 5
  چند خط اول رو که خوندن فهمیدم ایشان کاملا مغرضانه و برای خالی نبودن عریضه دهان مبارک را باز کرده و کلاماتی گاها یکی به نعل و یکی به میخ مینشخوارند ای دوست خانوم فائقه آتشین سواد دارند و جز نوابق خوانندگی محسوب میشوند و آقای اقبالی که آن زمان تحصیلات یکم لاکچری بود و کمتر کسی میتوانست درس بخواند اما چون ایشان یه آهنگ اعراضی خوانده دلیل بر زیر سوال بردن وی نمیشود
 • بيات IR ۱۳:۵۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
  عجب!! يعني شماها نگران اعتبار و جايگاه داريوش و گوگوش هستيد؟!!!!! جل الخالق!!!!!!!!
 • سامان IR ۱۴:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۴
  زنده باد داریوش بزرگ