آیا تغذیه نقشی در آسم دارد؟/ توصیه‌ تغذیه‌ای برای کنترل آسم

بهداشت نیوز نوشت: کارشناس بیماری غیرواگیر مرکز بهداشت شهید بلندیان شهرستان قزوین گفت: یکی از راهای کنترل آسم توجه به نوع ماده غذایی مصرفی می باشد. زیرا آسم یک اختلال مزمن است که راه های هوایی را تحت تاثیر قرار داده و با واکنش بیش از حد برونش، انسداد برگشت پذیر جریان هوا و بازسازی راه هوایی مشخص می شود. و آسم نتیجه یک تعامل پیچیده بین قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی و ژنتیکی است.

مریم ستاری در رابطه با عوامل خطر برای بروز یا شدت بیماری آسم بیان داشت: برخی از عوامل محیطی با ایجاد آسم مرتبط هستند مانند: گرد گیاهان، قرار گرفتن در معرض دود تنباکو، آلودگی هوا، آلرژی به حیوانات، عفونت های تنفسی مکرر، رفلاکس معده، سولفیت ها در مواد غذایی و حساسیت های دارویی. سن حاملگی کمتر و افزایش وزن زیاد نوزاد نیز با ایجاد آسم مرتبط است.

به گفته وی تعدیل دریافت آنتی اکسیدان ها می تواند تأثیر مفیدی بر شدت و پیشرفت آسم داشته باشد زیرا رژیم غذایی غنی از آنتی اکسیدان ها و چربی های تک غیراشباع مانند: دریافت بیشتر میوه ها، سبزی ها و روغن زیتون می می تواند اثر محافظتی بر آسم دوران کودکی را داشته باشد.

عامل شایع برای آسم، بیماری رفلاکس معده و آلرژن های غذایی است

این کارشناس در ادامه نیز به دو عامل شایع برای آسم به بیماری رفلاکس معده و آلرژن‌ های غذایی اشاره کرد و گفت: رفلاکس در بیماران مبتلا به آسم بسیار شایع است. که یکی از اجزای مهم رژیم درمانی برای بیماران مبتلا به آسم، رژیم غذایی عاری از محرک های شناخته شده مانند: غذاهای تند، کافئین، شکلات و غذاهای اسیدی است. و محدود کردن مصرف غذاهای پرچرب و کاهش حجم وعده غذایی نیز می تواند از ترشحات معده که باعث تشدید رفلاکس می شود، جلوگیری کند.

آیا تغذیه نقشی در آسم دارد؟/ توصیه‌ تغذیه‌ای برای کنترل آسم

از دیگر محرک های بالقوه آسم، آلرژن های غذایی و افزودنی های غذایی هستند

کارشناس بیماری غیرواگیر مرکز بهداشت شهرستان قزوین، آلرژن های غذایی و افزودنی های غذایی از دیگر محرک های بالقوه آسم دانست و تصریح کرد: پرهیز کامل از غذای آلرژی زا تنها درمان رژیمی است که در حال حاضر برای آلرژی غذایی وجود دارد. و برخی از سولفیت ها، همچون «متابی سولفیت پتاسیم» و «سولفید سدیم»، که در فرآوری غذاها استفاده می شوند، محرکی برای مبتلایان به آسم هستند. و سولفیت ها در برخی غذاها همچون میوه های خشک، میگو، آبمیوه های اسیدی، نوشابه های کولا و بسیاری از غذاهای فرآوری شده وجود دارد. پس توجه به برچسب غذایی مواد غذایی اهمیت دارد.

ستاری در ادامه اضافه کرد: افزایش وزن بیش از حد مطلوب در دوران کودکی هم با افزایش قابل توجهی در ایجاد آسم در مرتبط است. و به نظر می رسد که کنترل وزن تحت نظر متخصص تغذیه در کودکان چاق مبتلا به آسم، به کنترل این بیماری و بهبود کیفیت زندگی کمک می کند.

وی در پایان گفت: کاهش تنوع یا ترکیب نامطلوب میکروبیوتای روده در نوزاد ممکن است با ایجاد آسم در سال های بعدی زندگی همراه باشد. پس تغذیه با شیر مادر برای اطمینان از رشد میکروبیوتای سالم توصیه می شود. و باید توجه داشت که برخی از مبتلایان به آسم از استروئیدهای خوراکی استفاده می کنند و به علت خطر ابتلا به پوکی استخوان در هنگام مصرف طولانی مدت استروئید، از مصرف مکمل کلسیم و ویتامین D توصیه می شود.

بیشتر بخوانید:

این افراد اصلا نباید زردچوبه مصرف کنند!

شام را ساعت چند بخوریم؟/ بهترین زمان برای خوردن شام

۲۳۳۲۳۶

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1731975

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =