پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، نانوشته های لهجه، رسوم و سنت های مردم اصفهان را در کتابی با عنوان «زیر آسمان اصفهان» منتشر کرد.

به گزارش خبرآنلاین،کتاب «زیر آسمان اصفهان» به قلم احمد مدنی در 950 صفحه در یکهزار نسخه و قیمت 20 هزار تومان روانه بازار نشر شد.

در بخش نخست این کتاب، نویسنده با مرور خاطرات خود از زندگی سال های کودکی در یکی از خانه های قدیمی اصفهان به نوعی معماری و فرهنگ شهرنشینی و زندگی مردم اصفهان را مرور کرده است.

مدنی، در بخش نام ها و نسبت ها نیز اسم های متداول و محبوب اصفهانی ها همراه با نحوه تلفظ آنها، نام های خانوادگی مرسوم و عنوان هایی که برای نسبت های سببی و نسبی در اصفهان استفاده می شده یا می شود را بررسی کرده است.

در بخش گفت وگو نیز پاره ای از محاورات و جملات معروف با لهجه اصفهانی همراه با آوا نگاری هر کدام آمده است.

نویسنده در مقدمه کوتاه خود با اشاره به لهجه جذاب و شنیدنی اصفهان و قدمت آن درباره ضرورت تالیف چنین اثری می نویسد: «همه‌گیری فرهنگ و لهجه ای که معیار نامیده می شود، آثار و بقایای هر فرهنگ محلی دیگری را آرام آرام به بوته فراموشی خواهد سپرد و بالندگان نسل آینده ممکن است حتی از سیاق محاوره و آداب زندگی پیشینیان خود در گذشته ای نزدیک بی خبر بمانند...»

هموطنان تهرانی برای تهیه این کتاب‌‌‌ کافیست با شماره 88453188 سامانه اشتراک محصولات فرهنگی؛ سام تماس بگیرند و کتاب را در محل کار یا منزل _ بدون هزینه ارسال _ دریافت کنند.

6060

کد خبر 174606

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =