بدن ما روزانه چقدر آب نیاز دارد؟/ مایعات جایگزین آب کدامند؟

روزنامه جام جم نوشت: نوشیدن روزانه هشت لیوان آب، توصیه‌ای است که اغلب از گوشه و کنار از زبان کارشناسان یا افراد عامی به گوش می‌رسد.میزان آبی که شاید نوشیدن آن به تصور ما کار ساده‌ای باشد اما در عمل نه تنها در طول روز وقتی برای مصرف آن پیدا نمی‌کنیم، بلکه تقاضای بدن در حدی نیست که میل به نوشیدن را در ما تقویت کند.

بماند که برخی مشکلات گوارشی و کلیوی و ... نیز به فرد اجازه نمی‌دهد بتواند بیش از دو تا سه لیوان آب طی روز بنوشد. اما نیاز طبیعی بدن ما به آب چه میزان است؟ این پرسشی است که متخصصان طب نوین و سنتی در مورد آن اتفاق نظر واحدی ندارند و چون افراد جامعه از سود یا زیان این امر بی‌اطلاع هستند، بلاتکلیف مانده‌اند.

در طب رایج اعتقاد بر این است که چون در طول شبانه روز آب بدن از طریق پوست، ریه، مدفوع و ادرار دفع می‌شود، نیاز به خوردن آب با توجه به این‌که فرد در چه شرایطی باشد، دمای محیط چگونه باشد و نوع غذای مصرفی چه باشد، متفاوت است و بر این باورند در شرایط عادی افراد باید روزانه بین چهار تا هشت لیوان مایعات بنوشند. نوشیدن می‌تواند شامل آب خالص، جوشانده یا دم‌نوش و سردنوش گیاهان، آب میوه‌ها و در مجموع هر آن چیزی باشد که حاوی آب است.

نظر مخالف حکمای طب سنتی

متخصصان طب سنتی نظر دیگری دارند. آنها معتقدند هیچ مستند علمی در پزشکی برای اثبات موضوع نوشیدن هشت لیوان آب در روز وجود ندارد و فرد سالم فقط در صورت تشنگی باید آب بنوشد. برای مثال آنها معتقدند فردی با مزاج سرد و تر بدنش نیاز به دریافت این میزان آب ندارد و حتی با مصرف مایعات دچار سوءمزاج می‌شود.

همچنین متخصصان این مکتب براین باورند که آب بهترین نوشیدنی برای رفع تشنگی طولانی مدت نیست و دلیل آن را به طور علمی این‌گونه توضیح داده‌اند که آب در زمان تشنگی شدید با تامین سریع حجم خون می‌تواند به طور موقت به رفع تشنگی فرد کمک کند اما اگر بافت‌های بدن به جهت تشنگی طولانی مدت، خشک و کم آب شده باشند دیگر آب چاره کار نخواهدبود. چون آب به سرعت از کلیه‌ها دفع و به دلیل ماندگاری کوتاه‌مدت در بدن نمی‌تواند در تامین رطوبت و آب‌رسانی عمیق بافتی، اثرات مطلوب داشته‌باشد.

مایعات جایگزین آب کدامند؟

نوشیدنی‌هایی چون شیر کم‌چرب، آب‌پرتقال، آب‌سیب، آب‌آلبالو و دم‌نوش ترش‌مزه آلبالوی خشک نسبت به آب دیرتر از بدن خارج و در تامین و حفظ رطوبت در بافت‌ها موثر خواهندبود. متخصصان طب‌سنتی برای کاهش شدت عطش در روزهای بسیار گرم تابستان نوشیدن شربت سکنجبین و خیار یا مصرف فالوده سیب‌گلاب همراه با قدری عسل و گلاب و زعفران را بهترین جایگزین آب یخ و چای عنوان کرده‌اند.

توصیه بر این است در میان میوه‌های تابستانی به خصوص گرم مزاجان از خوردن خربزه، دستنبو و خرما که طبع بسیار گرمی دارد، اجتناب کنند. همچنین مصرف روزانه غذاهایی با طبع سرد همچون آب‌دوغ‌خیار، ماست و خیار، نان و پنیر و هندوانه و سوپ جو به میزان زیادی از کم آب شدن بدن و خشکی بافت‌ها جلوگیری کرده و سبب رفع التهابات و حرارت بدن می‌شود.

بیشتر بخوانید:

مصرف مشترک قلیان چه بلایی سرتان می‌آورد؟

۳۵۲۳۶

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1775942

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =