۰ نفر
۸ آبان ۱۳۹۰ - ۱۲:۱۰

ایرنا نوشت:

انتخابات ریاست جمهوری قرقیزستان ساعت 9 صبح امروز (‌یکشنبه ) به وقت محلی در مناطق مختلف این کشور آغاز شد، انتخاباتی که امید می رود بتواند نقش موثری در رهایی این کشور از درگیری های قومی ایفا کند.
به گزارش رسانه های قرقیزستان، با وجودی که تشدید اختلافات منطقه‌ای جنوب و شمال قرقیزستان پیش بینی نتایج انتخابات را سخت کرده اما با توجه به اقدامات صورت گرفته برای تامین امنیت و آرامش از سوی دولت ؛ امید می رود انتخابات این دوره به آرامی برگزار شود.

قرقیزستان درسال 1991 میلادی استقلال خود را از اتحاد جماهیر شوروی بدست آورد اما از آن تاریخ تاکنون هیچگاه انتقال قدرت در این کشور بطور مسالمت آمیز برگزار نشده است.

قرقیزستان که بیش از پنج میلیون نفر جمعیت دارد در بیست سال گذشته بارها شاهد درگیری های قومی و قیام مردمی بوده از جمله درماه مارس سال 2005 و آوریل سال 2010 دو انقلاب خونین و خشونت بار را تجربه کرد.

اینک مردم قرقیزستان پس از یک دهه جابجایی قدرت، تمام امیدهای خود را به اقدامات دولت موقت بسته اند، دولتی که بانی تهیه پیش نویس قانون اساسی این کشور شد.

کارشناسان معتقدند چنانچه دولت موقت در تدوین قانون اساسی از دیدگاه ها و نظرات کارشناسان خبره استفاده کرده باشد می توان به حل مشکلات این کشور امیدوار بود.

ناظران مسایل قرقیزستان، اصلاحات در قانون اساسی و برگزاری انتخابات آزاد و شفاف پارلمانی و ریاست جمهوری را زمینه ساز شکل گیری یک نظام دمکراتیک در این کشور می دانند.

قانون اساسی قرقیزستان از 10 فصل و 110 ماده تشکیل شده و طبق قانون اساسی جدید، نظام حکومتی درقرقیزستان برجمهوری پارلمانی و ریاست جمهوری استوار خواهد بود.

این کشور از نظر شاخص های رشد اقتصادی، در وضعیت مناسبی قرار ندارد و بی ثباتی مدیریتی در این کشور بر نابسامانی آن افزوده است.

با وجودی که دولت های گذشته با عدم توسعه اقتصادی و سیاسی، فساد اداری، افزایش بهای خدمات و باند بازی وسیع روبرو بوده اند، اما هیچ یک از آن ها نتوانستند این مشکلات را حل و فصل کنند و همین موضوع، سرنگونی آن ها را سرعت بخشید.

فروردین ماه سال گذشته قرقیزها توانستند در ظرف 48 ساعت حکومت 'قربان ‌بیک باقیف' رئیس جمهوری را سرنگون کنند به طوری که این ناآرامی‌ها کشور را در آستانه یک جنگ داخلی قرار داد اما 'رزا آتونبایوا' رئیس جمهوری موقت که خود از منطقه جنگزده جنوب این کشور است، موفق شد آتش جنگ را خاموش کند.

حدود 14 درصد از جمعیت این کشور ازبک تبار و 13 درصد آن روس هستند.

'آلماز بیک آتامبایف'نامزد اصلی پست ریاست جمهوری، انتخابات ریاست جمهوری را انتخاباتی تاریخی عنوان کرد و درباره این ادعای خود گفت: این دوره از انتخابات زمینه های ثبات سیاسی پایدار را در کشور فراهم خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری'آسیاپلوس'، تعداد 725 ناظر بین‌المللی از سازمان‌های و کشورهای مختلف جهان بر انتخابات ریاست جمهوری قرقیزستان، نظارت می‌کنند.

سازمان همکاری شانگهای، پیمان امنیت دسته جمعی، سازمان امنیت و همکاری اروپا و سازمان ملل وهمچنین سفارتخانه های ایران، چین، بلژیک، کره، آفریقای جنوبی و غیره بعنوان برخی از مهمترین کشورها و سازمان‌های ناظر بر انتخابات هستند.

کارشناسان معتقدند اختلاف میان بخش جنوبی و شمالی قرقیزستان ریشه‌ تاریخی دارد و تشدید آن می‌تواند به تجزیه این کشور منجر شود.

بازگشایی گذرگاه مرزی بین قرقیزستان و ازبکستان پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری قرقیزستان اقدامی مهم قلمداد می‌شود. این گذرگاه در شهر مرزی اوش در جنوب قرقیزستان که سال گذشته بیش از 500 نفر در درگیری‌های قومی بین قرقیزها و شهروندان ازبک‌تبار آن کشته شدند، قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری'24.کی.جی'،کمیسیون مرکزی انتخابات قرقیزستان اعلام کرد به علت عدم موفقیت بسیاری از نامزدها در جمع آوری تعداد امضاهای کافی یا مردود شدن آنها در آزمون زبان قرقیزی، شمار نامزدهای انتخابات از 83 به 16 نامزد رسید که مردم قرقیزستان به آنها رای خواهند داد.

پیش از این مرکز دمکراسی و حقوق بشر در اوش در جنوب قرقیزستان با ارسال نامه ای به 'رزا آتونبایوا'?رییس جمهوری، از مسئولان دولتی درخواست کرده توجه خود به این منطقه را در حین برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افزایش و تدابیر فوری و موثری را برای پیشگیری از بی ثباتی انجام دهند.

'رحمت الله احمداف' سخنگوی وزارت کشور نیز با بیان آنکه نهادهای انتظامی آماده تضمین امنیت کشور هستند، گفت: اقدامات نیروهای تحت پوشش این وزارتخانه در سالگرد درگیریهای قومی(خرداد) ثابت کرد که آنها توانایی تامین امنیت و نظم را دارند.

کارشناسان منطقه پیش بینی می‌کنند، 'آلماز بیک آتامبایف' نخست وزیر کنونی قرقیزستان در انتخابات ریاست جمهوری بیشترین آرا را بدست خواهد آورد.

آتمبایف نامزد اصلاح طلب و رئیس حزب سوسیال دمکرات قرقیزستان است.

وی نماینده بخش شمالی کشور و فردی نزدیک به رئیس جمهوری کنونی است.

اگر انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم کشیده شود، رقیب اصلی وی از بخش جنوبی کشور 'آداخان مادوماراف' از حزب 'بوتون قرقیزستان' و یا 'قامچی‌بک تاشییاف' رهبر حزب ملی‌گرای “آتاژورت” خواهد شد.

به هر حال پیش‌بینی می‌شود که کشیده شدن انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم سبب رویارویی شمال و جنوب قرقیزستان و سبب تشدید اختلافات میان این دو منطقه شود.

کارشناسان مسائل سیاسی آسیای مرکزی معتقدند: نتایج انتخابات ریاست جمهوری قرقیزستان تاثیری مستقیم بر سرنوشت و آینده این منطقه خواهد داشت. ضمن آنکه این کشور می‌تواند با نظام دمکراسی پارلمانی نقش عمده‌ای در توسعه و استحکام دمکراسی در منطقه ایفا کند.51 261

کد خبر 180987

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =