کل اصفهان تعطیل شده است به جر صنایع آلاینده؟!

بالاخره محیط زیست اصفهان نیز به اخبار رسانه ها واکنش نشان داد و ذوب آهن و کوره های آجرپزی سهامداران اصلی آلودگی هوای اصفهان معرفی شدند؛ جای این سوال هست که تا چه زمان می توان کل استان را حتی به مدت یک هفته تعطیل کرد اما صنایع از جمله همین ذوب آهن به فعالیت خود با قوت ادامه دهند؟!

خبرآنلاین اصفهان-مریم قادری: چندین ماه پیش به مناسبت روز خبرنگار، بازدیدی از شرکت ذوب آهن اصفهان انجام شد؛ با توجه به اینکه این نخستین بازدید پس از چند سال بود، خبرنگاران انتظار داشتند که وضعیت محیط زیستی «ذوب آهن» را متفاوت مشاهده کنند اما متاسفانه خبرنگاران در شرایطی وارد محیط این شرکت بزرگ صنعتی شدند که به از هر کوره شرکت دودهایی به رنگ های مختلف بر می خاست، گویی ذوب آهن به مناسبت بازدید خبرنگاران! رنگین کمانی از رنگهای بنفش، قرمز، سیاه و آبی تیره را به نمایش گذاشته بود و سخت تر اینکه زمانی که خبرنگاران برای بازدید، وارد یکی از بخش ها شدند، با توجه به شرایط بسیار نامطلوب محیط و غیرقابل تحمل، نتوانستند تاب صحبت های مسئول بخش را بیاورند و بلافاصله با حال بد از آنجا خارج شدند اما توجیه افراد حاضر از شرکت در آن محل هم این بود که «می بینید ما در چه محیطی کار می کنیم؟!».

آلودگی ذوب آهن اصفهان؛ هر روز بیشتر از دیروز!

جدای از اینکه چنین شرایطی برای کارگرانی که در این مکان کار می کنند بسیار آسیب زا است و زودتر از سن بازنشستگی آنها را خانه نشین خواهد کرد، باید این سوال را بپرسیم که چه اتفاقی رخ داده است که از چند سال پیش تاکنون وضعیت این صنعت مهم اصفهان نه تنها متحول نشده است بلکه آلودگی بیشتری را در آن شاهد بودیم، شاید که در زمان بازدید چند سال پیش خبرنگاران از ذوب آهن اصفهان، برخی کوره ها خاموش بوده است اما اکنون بعد از گذشت چند سال وضعیت محیط زیستی کارخانه صدها بار بدتر شده است.

در آن روز به جز معدود رسانه هایی که درباره آلودگی این صنعت نوشتند متاسفانه بقیه واکنش چندانی به موضوع نشان ندادند، اکنون پس از چندین ماه که در حال پیگیری آلودگی صنایع به عنوان مقصران اصلی آلودگی هوای اصفهان هستیم، بالاخره محیط زیست نیز به این امر واکنش نشان داد و دلیل عدم تغییر دروضعیت آلایندگی این کارخانه مشخص شده است؛ البته پیش از این نیز مدیرکل محیط زیست اصفهان بارها از عدم توجه برخی صنایع به مبانی زیست محیطی گلایه کرده بود ضمن اینکه این سازمان شکایتی نیز به مراجع قضایی علیه ذوب آهن مطرح کرده است که رسیدگی به آن همچنان ادامه دارد.

کل اصفهان تعطیل شده است به جر صنایع آلاینده؟!/«ذوب آهن» از سهامداران اصلی آلودگی هوای نصف‌جهان

در این ارتباط احمدرضا لاهیجان زاده مدیرکل محیط زیست اصفهان اظهار کرد: ذوب آهن و کوره های آجرپزی بیشترین سهم در آلودگی هوا را دارند و طبق قانون با آنها برخورد خواهد شد.

وی گفت: مقصران اصلی آلودگی هوای اصفهان شرکت ذوب آهن و کورهای آجر پزی هستند که تاکنون جلسات بسیاری در این زمینه تشکیل شده است.

مدیرکل محیط زیست استان اصفهان افزود: در صورتی که سایر دستگاه‌ها به وظایف ذاتی و رسالت‌های خودشان عمل نکنند، سازمان حفاظت محیط‌زیست می‌تواند از طریق مراجع نظارتی و قضایی بر علیه آنها اعلام جرم کند.

لاهیجان زاده ادامه داد: شاهد آلودگی هوای بسیار شدیدی در اصفهان هستیم؛ طی چند روز گذشته اعداد بالایی در شاخص آلودگی مشاهده شده است و وضع موجود باید به سرعت سامان یابد.

این یک اشتباه رسانه ای بوده است چرا که تنها در میان عوامل آینده موتوری، خودروها آلاینده ترین فاکتور هستند اما با در نظر گرفتن جمیع آلاینده های موجود، «کارخانه جات و صنایع» عامل اصلی آلودگی هوای اصفهان هستند

وی گفت: مقرر شده است شرکت ذوب آهن با برنامه جامع و مدون کارهای بزرگی در زمینه رفع آلودگی رقم بزند که ممکن است تا سه سال آینده به طول بیانجامد.

مدیرکل محیط زیست تاکید کرد: قطع گاز کورهای آجرپزی از مهمترین اقداماتی است که در دستور کار محیط زیست قرار دارد.

کل استان اصفهان تعطیل شده است به جز صنایع؟!

در همین ارتباط مجید لایقی یک کارشناس محیط زیست نیز در گفت و گو با خبرآنلاین اظهار کرد: اگر به واقع مسئولان اذعان دارند که ذوب آهن تا این حد آلاینده است چرا کل استان اصفهان امروز تعطیل شده است اما صنایع از جمله همین ذوب آهن با قوت به فعالیت ادامه می دهند؟!

وی افزود: سالهاست برنامه سه ساله ای که مدیرکل محیط زیست استان اصفهان به آن اشاره کرده است در ارتباط با ذوب آهن ادامه دارد اما عجیب است که این سه سال فرصت هرگز به اتمام نمی رسد!!

این کارشناس محیط زیست با اشاره به اینکه دیگر صنایع اصفهان از جمله فولادمبارکه، پالایشگاه، نیروگاه ها هم آلاینده هستند اما اقدامات محیط زیستی در طول سالهای گذشته انجام داده اند که ذوب آهن از انجام آنها سر باز زده است، گفت: این اقدامات هنوز نیز کافی نیست، شاید سودی که این صنایع به جیب پایتخت واریز می کنند موجب شده که حتی در این روزهای بنفش اصفهان نیز فعالیت آنها کاهش پیدا نکند و یا تعطیل نشوند و این در حالی است که کاهش فعالیت آنها حداقل تا زمانی که هوا راکد است به مدت چند روز، می تواند تغییر اساسی در هوای اصفهان ایجاد کند.

کل اصفهان تعطیل شده است به جر صنایع آلاینده؟!/«ذوب آهن» از سهامداران اصلی آلودگی هوای نصف‌جهان

و اما نکته ای که می ماند اینکه رسانه در دنیای امروز علی رغم برخی بی توجهی ها هنوز نیز می تواند موثر باشد، این ما هستیم که نه کامل اما تا حدودی در نوع عملکرد مسئولان موثر هستیم، زمانی که به گفته مسئولان محیط زیست اصفهان رسانه ها به اشتباه اعلام کردند که خودورها مهم ترین عامل آلودگی هوای اصفهان هستند، مسئولان نیز بارها به اشتباه این موضوع را تکرار کرده اند.

این در حالی است که در همان سالها بابک صادقیان رئیس اداره امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست وقت استان اصفهان اعلام کرد که این یک اشتباه رسانه ای بوده است چرا که در میان عوامل آینده موتوری، خودروها آلاینده ترین است اما با در نظر گرفتن جمیع آلاینده ها از جمله وسایل نقلیه موتوری، آب و هوا، صنعت و غیره در کل کارخانه جات و صنایع عامل اصلی آلودگی هوای اصفهان هستند اما متاسفانه این اشتباهی که رسانه ها رقم زدند هنوز در اذهان مردم و برخی مسئولان باقی مانده است.

مجتمع فرهنگی مطبوعاتی اصفهان نیز تعطیل شد اما صنایع خیر!!

وقتی بی تفاوت از کنار آنچه می بینیم رد شویم، هیچ چیز تغییر نخواهد کرد، همین پیگیری های اندک و اطلاع رسانی درست درباره مقصران اصلی آلودگی هوای اصفهان، موجب شجاعت حتی اندک برخی مسئولان با وجدان نیز خواهد شد و اینجا نقش رسانه هایی که قلم می زنند و یا بی تفاوت و به اشتباه از کنار موضوع رد می شوند نیز مشخص می شود.

و اما جای این سوال هست که تا چه زمان می توان به جای تعطیلی صنایع آلاینده، کل نصف جهان را آن هم به مدت یک هفته تعطیل کرد و سخن از ناچاری در ارتباط با آلودگی هوای اصفهان بر زبان آورد و تازه اقلیمی را مقصر آلودگی هوای اصفهان به شمار آورد که خود به دست خود با این نوع بی مسئولیتی ها و بی توجهی ها به وجود آورده ایم؟!، نکته جالب اینکه گرچه روزهای تعطیل فعالیت رسانه ای ادامه دارد اما امروز مجتمع فرهنگی مطبوعاتی اصفهان نیز تعطیل شده است و صنایع خیر!

46

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1844847

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =