درحالی که نظام سلامت ایران هشدارهایی برای ورود به موج جدید ایدز اعلام می کند، سازمان ملل اعلام کرده تغییر رفتار جنسی، موجب شده میزان ابتلا به ایدز در سال 2011 کم شود.

بنا بر گزارش جدید برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز نشان می دهد سال 2011، سال سرنوشت سازی در حوزه پاسخگویی به بیماری ایدز بود، به گونه‌ای که جهان شاهد پیشرفت‌های علمی، تعهدات سیاسی و نتایج بی‌سابقه‌ای در این زمینه بود.

این گزارش، بیانگر کاهش بروز موارد جدید ابتلا به HIV و مرگ‌های ناشی از این بیماری تا پایین‌ترین سطح خود از زمان اوج شیوع آن است. میزان موارد جدید ابتلا به HIV از سال 1997، 21 درصد و همچنین مرگ‌های ناشی از بیماری‌های مرتبط با ایدز از سال 2005 تا میزان 21 درصد تنزل یافته است.

 در این گزارش امده است که کاهش بروز موارد جدید ابتلا، مدیون تغییر در رفتارهای جنسی، به خصوص در بین افراد جوان است. میزان شیوع HIV در بین جوانان حداقل در 21 تا 24 کشوری که میزان شیوع معادل با یک درصد یا بیشتر داشته اند، کاهش یافته است. در پنج کشور بورکینافاسو، کنگو، غنا، نیجریه و توگو میزان شیوع HIV در بین جوانان بیش از 25 درصد در سال های بین 2001 تا 2010 کاسته شده است.

این گزارش همچنین می گوید که دیدگاه جدید جهانی در مورد HIV به صفر رساندن موارد جدید عفونت، موارد مرگ ناشی از ایدز و موارد تبعیض از طریق فراهم آوردن دسترسی همگانی به خدمات پیشگیری، درمان، مراقبت و حمایت است.

به گزارش ایسنا طبق آمارهای ارائه شده از سوی برنامه مشترک ملل متحد در زمینه ایدز و سازمان جهانی بهداشت، 47درصد از تعداد 14،2 میلیون نفر(6،6 میلیون نفر) افراد واجد شرایط برای دریافت دارو در کشورهای کم درآمد یا با درآمد متوسط به درمان های ضد ویروسی حیاتی در سال 2010 دسترسی داشته‌اند که در مقایسه با سال 2009 افزایشی معادل 1،35 میلیون نفر را شامل شده است.

بررسی‌های اخیر نشان می‌دهد که درمان ضد رتروویروسی می‌تواند تا میزان 96 درصد در پیشگیری ازانتقال HIV در بین زوج‌ها موثر واقع شود.

افرادی که امروزه با HIV زندگی می‌کنند عمر طولانی‌تر داشته و شمار مرگ های ناشی از ایدز نیز به علت تاثیرات حیاتی درمان‌های ضد ویروسی کاسته شده است.

از سال 2005 مرگ‌های ناشی از ایدز از 2،2 میلیون نفر به 1،8 میلیون نفر در سال 2010 رسید. همچنین از سال 1995 حدود 2،5 میلیون نفر در کشورهای کم درآمد یا با درآمد متوسط به علت افزایش دسترسی به درمان های ضدویروسی نجات یافته اند. بر این اساس شمار موارد جدید ابتلا به HIV در اکثر نقاط جهان کاهش و یا ثابت مانده است.

همه اینها درحالی است که اعلام شده تعداد موارد جدید ابتلا به HIV در اروپای شرقی و آسیای مرکزی، اقیانوسیه، خاورمیانه و شمال آفریقا در حال افزایش است.

 

سل، مسئول یک مرگ از هر چهار مرگ ناشی از ایدز

از سال 1995 تا 2010 به علت افزایش دسترسی به درمان‌های ضد ویروسی موثر در کشورهای کم درآمد یا با درآمد متوسط از حدود 400 هزار مورد جدید ابتلا به HIV در بین کودکان پیشگیری شده است و حدود نیمی (48 درصد) از زنان باردار مبتلا به HIV با دسترسی به داروهای موثر از ابتلای کودک خود به ویروس جلوگیری نموده اند.

افرادی که با HIV زندگی می کنند، 20 تا 30 برابر بیش از سایر افراد در خطر ابتلا به سل فعال هستند. در سال 2009 حدود چهارصد هزار نفر به علت سل مرتبط با HIV جان خود را از دست دادند که بدین ترتیب سل، مسئول یک مرگ از هر چهار مرگ ناشی از ایدز بوده است.

در صورتی که اقدام موثری ازهم اکنون صورت نگیرد، بین سال‌های 2011 تا 2015، دو میلیون نفر از افرادی که با HIV زندگی می کنند، در اثر ابتلا به سل، جان خود را از دست می دهند.

4747

کد خبر 187582

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =