شورای مشورتی اف.دی.ای استفاده از داروی ترووادا را که برای درمان مبتلایان به اچ.آی.وی مورد استفاده قرار می گیرد، برای پیشگیری از آن در افراد سالم در معرض خطر توصیه کرده است.

محبوبه عمیدی: پنج‌شنبه گذشته یکی از اعضای شورای مشورتی سازمان غذا داروی آمریکا - اف.دی.ای – اعلام کرد داروی ترووادا که در حال حاضر برای درمان مبتلایان به اچ.آی.وی مورد استفاده قرار می‌گیرد، به زودی برای پیشگیری از آلودگی به این ویروس مورد تأیید قرار خواهد گرفت. این اولین‌بار است که مشاوران پزشکی دولت آمریکا از مصرف یک داروی درمانی برای مبتلایان به اچ.آی.وی در افراد سالمی که با درصد بالایی شانس ابتلا به این ویروس را دارند، حمایت می‌کنند.

 مطالعات نشان داده‌اند در افراد سالمی که روزانه یک قرص ترووادا مصرف می‌کنند، شانس ابتلا به اچ.آی.وی با درصد بسیار قابل‌توجهی کاهش پیدا می‌کند. یکی از اعضای این شورای مشورتی تأیید داروی ترووادا برای پیشگیری از ابتلای به اچ.آی.وی را فرصتی فوق‌العاده برای مهار اپیدمی ایدز توصیف می‌کند و تجربه نشان داده اف.دی.ای اغلب توصیه‌های این شورای مشورتی را که از کارشناسان و پزشکانی بیرون از این سازمان تشکیل شده، می‌پذیرد.

به گزارش نیویورک تایمز،این شورای مشورتی پنجشنبه گذشته پس از ارزیابی مطالعات انجام شده روی افراد سالمی که روزی یک عدد ترووادا دریافت می‌کردند، تجویز این دارو را برای افراد سالمی که با درصد بالایی در خطر ابتلا به اچ.آی.وی هستند، توصیه کرده است. از میان این افراد می‌توان به زوج‌هایی اشاره کرد که یکی از آنها به اچ.آی.وی مبتلا است. پزشکان می‌گویند این دارو نمی‌تواند جایگزین کاندوم یا حفظ رابطه جنسی امن شود، بلکه باید در کنار آن مورد استفاده قرار بگیرد.

کارشناسان با اشاره به اینکه سال گذشته تنها در ایالات متحده حدود 50هزار نفر دیگر به جمع مبتلایان به اچ.آی.وی اضافه شده و این روند طی 15 تا 20 سال گذشته تقریبا ثابت بوده است، معتقدند روش‌های پیشگیری کنونی مانند مشاوره و استفاده از کاندوم کافی نیست. آنها می‌گویند بخش قابل‌توجهی از مبتلایان تازه را مردانی تشکیل می‌دهند که شرکای جنسی آنها نمی‌دانسته‌اند اچ.آی.وی مثبت هستند.

طرح استفاده از این دارو مخالفانی هم داشت. آنها نگران این مسئله بودند که شاید استفاده از ترووادا برای پیشگیری باعث شود فرد پس از ابتلا دیگر به درمان با این دارو پاسخ ندهد، چون ویروس خود را در مقابل این دارو مقاوم کرده است. با این حال در نهایت موافقان استفاده از ترووادا موفق شدند با اعلام اینکه منافع استفاده از آن بسیار بیشتر از خطرات احتمالی است، آرای بیشتر را کسب کنند.

مطالعات نشان می‌دهد افراد هر چقدر مسن‌تر و تحصیل‌کرده‌تر باشند به مصرف مداوم دارو پایبندترند و از سوی دیگر نمی‌توان به این روش مانع از ابتلای کسانی شد که به دلیل استفاده از ابزارهای تزریق مشترک به اچ.آی.وی آلوده می‌شوند.

موافقان این طرح می‌گویند در حال حاضر تعدادی از پزشکان این دارو را برای پیشگیری از ابتلا به اچ.آی.وی تجویز می‌کنند اما تأیید آن می‌تواند راه را برای استفاده همگانی و حفظ سلامت افراد مهیا کند. آنها می‌گویند در صورت تأیید استفاده از این دارو برای پیشگیری فرایندها تغییر می‌کنند و فرد موظف است در درجه اول سلامت خود را با آزمایش‌های گوناگون تأیید کند. در این صورت احتمال تجویز دارو برای کسانی که نمی‌دانند به اچ.آی.وی مبتلا شده‌اند و احتمال ایجاد گونه‌های مقاوم به ترووادا در آنها بسیار کمتر خواهد شد. نکته دیگر بررسی عملکرد کلیه‌های فرد پیش از تجویز این دارو و کنترل مداوم تراکم استخوانی او در هنگام مصرف آن است. از سوی دیگر تأیید این دارو می‌تواند شرکت‌های بیمه را به پذیرش هزینه‌های 14هزار دلاری خرید و مصرف این دارو در سال تشویق کند.   

داروی ترووادا که از ترکیب دو داروی ضدویروس تشکیل شده برای درمان مبتلایان به اچ.آی.وی همراه با داروهای دیگر به کار گرفته می‌شود تا احتمال تشکیل گونه‌های مقاوم به این دارو را به حداقل برساند. فروش این دارو در سه ماهه اول سال میلادی جدید بیش از 758میلیون دلار بود. اندرو چنگ یکی از اعضای هیأت مدیره جیلد (شرکت سازنده ترووادا) می‌گوید: «اگر این دارو برای پیشگیری از ابتلا به اچ.آی.وی تأیید شود، آزمون‌های ایمنی تازه‌ای انجام می‌شوند و ما آموزش افراد در مورد دیگر شیوه‌های مؤثر پیشگیری را نیز به عهده خواهیم گرفت. این شامل تهیه ابزارهای پیشگیری رایگان نیز می‌شود».

تحقیق روی اثرات پیشگیری ترووادا از چندین سال پیش آغاز شده و یکی از گروه‌های هدف آن مردان همجنس‌گرا بوده‌اند. نتایج این مطالعه روی 2499 از این مردان که در سال 2010/1389 منتشر شده نشان می‌دهد مصرف این دارو می‌تواند تا 44درصد از شانس آنها برای ابتلای به اچ.آی.وی بکاهد. البته بررسی سطح دارو در خون آنها نشان می‌دهد بسیاری از آنها هر روزه دارو را مصرف نکرده‌اند. شانس ابتلا در گروهی که دارو را روزانه و مطابق دستور آن استفاده کرده‌اند به زیر 10درصد کاهش پیدا کرده اما این افراد تنها 10درصد از جامعه آماری را شامل می‌شدند.

مطالعه روی زوج‌های ساکنان آفریقا و آسیا که یکی از آنها به اچ.آی.وی مبتلا بود نیز نشان می‌دهد این دارو خطر آلوده شدن زوج دیگر را کاهش داده است. با این حال پژوهش‌ها نشان می‌دادند این دارو روی زنان آفریقایی چندان مؤثر نبوده، آن‌هم به این دلیل که خود را در معرض خطر نمی‌دیده‌اند و از مصرف آن خودداری کرده‌اند.

اف.دی.ای پس از بررسی نتایج مجموع این تلاش‌ها و شکست ها 33 روز دیگر (15 ژوئن 2012/26ام خردادماه) نتیجه نهایی را اعلام خواهد کرد. در اغلب موارد این سازمان از توصیه‌های شورای مشورتی خود تبعیت می‌کند.

 53273

کد خبر 212887

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۷:۰۴ - ۱۳۹۱/۰۲/۲۳
  26 4
  خیلی عالیه ... امیدوارم علم اینقدر پیشرفت کنه که بشه درمانش کرد ...
  • بدون نام IR ۰۲:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۲/۲۵
   5 9
   تاریخ نشون داده با هر پیشرفت جدید بیماری جدیدی خواهد امد....با رفتن ایذز..قطعا بیماری دیگر خواهد آمد مرگ آینده تک تک ماست...مهم چگونه رفتن است......
  • بی نام RS ۱۷:۲۹ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۸
   3 2
   نه عزیزم بیماری ها اضافه نمی شوند بلکه اونها هم همپای ما برای بقا میجنگند و پیشرفت میکنن تازه اونا انتخابات و اینجور چیزا هم ندارن و متحد متحد هستند برای نابودی انسان ها و فرمانروایی بر زمین
  • یاسین IR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۹
   2 1
   خدایی برا چی به این نظر منفی دادین؟
 • بدون نام IR ۱۶:۲۷ - ۱۳۹۱/۰۲/۲۴
  14 5
  پس اون دارو که به سبک شوهای پر سر و صدای آمریکایی رونمایی شد در ایران، الکی بود؟
 • بدون نام IR ۰۲:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۲/۲۵
  4 10
  اگر معنی ویروس رو بفهمید...خواهید دانست ویروس ها در اصل یک موجود زنده نیستند..بلکه کدهای ژنتیک سرگردان هستند.... برعکس باکتری ها میکروب هاو...توانایی مقام شدن در برابر داروها در چند سال رو هم به دلیل قابلیت تغییر کد دارند ویروس ها حتی توانایی جهش و تبدیل شدن به ویروسی بسیار مرگبارتر رو هم دارند.. تنها راه مبارزه با ویروس ها علم ژنتیک آنهم در بستر نانو..در کنار علوم سرکوب گر ثانویه هست...
 • علی اقا IR ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۲/۲۵
  10 4
  یکسال سروصدای رسانه ای مبنی بر داروی جدید که درایران تو لید شد دروغ بود چقدر دروغ
 • بدون نام IR ۱۶:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۳/۰۴
  1 6
  این اسمش به معنیه اینه که تورو خدا ویروسمو ..یعنی همون نگه دار:دی