هفده روز پس از پیروزی انقلاب، بیانیه‌ی امام خمینی درباره‌ی مصادره‌ی اموال سلسله‌ی پهلوی صادر شد

شورای انقلاب اسلامی به موجب این مکتوب ماموریت دارد که تمام اموال منقول و غیرمنقول سلسله‌ی پهلوی و شاخه‌ها و عمال و مربوطین به این سلسله را که در طول مدت سلطه‌ی غیرقانونی از بیت‌المال مسلمین اختلاس نموده‌اند، به نفع مستمندان و کارگران و کارمندان ضعیف مصادره و منقولات آن در بانک‌ها با شماره‌ای به اسم شورای انقلاب یا اسم این‌جانب سپرده شود و غیرمنقول از قبیل مستغلات و اراضی ثبت و مضبوط شود تا به نفع مستمندان از هر طبقه صرف گردد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بعدازظهر روز چهارشنبه ۹ اسفند ۵۷، هفده روز پس از پیروزی انقلاب، امام خمینی بیانیه‌ای را درباره‌ی مصادره‌ی اموال سلسله‌ی پهلوی صادر کرد. متن بیانیه که فردای آن روز صفحه‌ی ۸ روزنامه‌ی کیهان منتشر شد، بدین شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

شورای انقلاب اسلامی به موجب این مکتوب ماموریت دارد که تمام اموال منقول و غیرمنقول سلسله‌ی پهلوی و شاخه‌ها و عمال و مربوطین به این سلسله را که در طول مدت سلطه‌ی غیرقانونی از بیت‌المال مسلمین اختلاس نموده‌اند، به نفع مستمندان و کارگران و کارمندان ضعیف مصادره و منقولات آن در بانک‌ها با شماره‌ای به اسم شورای انقلاب یا اسم این‌جانب سپرده شود و غیرمنقول از قبیل مستغلات و اراضی ثبت و مضبوط شود تا به نفع مستمندان از هر طبقه صرف گردد و در ایجاد مسکن و کار و غیرذالک به جمیع کمیته‌های انقلاب اسلامی در سراسر کشور دستور می‌دهم که آن‌چه از این غنایم به دست آوردند در بانک با شماره‌ی معلوم بسپرند و به دولت ابلاغ نمایند که این غنایم مربوط به دولت نیست و امرش با شورای انقلاب است و آن‌چه که مامورین دولت به دست آورده‌اند یا به دست می‌آورند باید به همین شماره به بانک تحویل دهند و کسانی که از این اموال چیزی به دست آورده‌اند باید فورا به کمیته‌ها یا بانک تحویل دهند و متخلفین مورد مواخذه خواهند بود.

روح‌الله الموسوی الخمینی

هفده روز پس از پیروزی انقلاب، بیانیه‌ی امام خمینی درباره‌ی مصادره‌ی اموال سلسله‌ی پهلوی صادر شد

۲۵۹۵۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1878141

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۰:۵۹ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۹
  0 0
  این مصادره ها به کی رسید؟ حساب و کتاب این مصادره ها رو چرا روشن نکردن؟. جالب نیست که زیر این خبر هیچ نظری نیست؟ اگر این مصادره ها به نفع مستمندان بود چرا این همه فقر و فلاکت در کشور افزایش پیدا کرده؟
 • RS ۱۱:۱۱ - ۱۴۰۲/۱۲/۰۹
  0 0
  میشه بفرمایید سرانجام اون اموال مصادره شده چه شد؟!چه سودی برای مردم ایران داشت؟!