سانحه برای بالگرد رئیسی در «دیزمار» /همه سرنشینان به شهادت رسیدند

بالگرد حامل رئیس جمهور و همراهانش در جریان سفر به آذربایجان شرقی دچار سانحه شده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، ابراهیم رئیسی صبح یکشنبه برای بهره‌برداری از سد مشترک قیزقلعه‌سی بروی رودخانه مرزی ارس همراه الهام علی‌اف رئیس‌جمهوری جمهوری آذربایجان در نوار مرزی بین دو کشور حاضر شده بود، در حالی که تصاویر این سفر در رسانه ها دست به دست می شد خبری فوری سرخط رسانه ها شد.

در ادامه گزارش لحظه به لحظه این اتفاق را بخوانید؛


عصر یکشنبه خبرهای ضد و نقیضی از سانحه برای یکی از بالگردهای کاروان ابراهیم رئیسی در آذربایجان شرقی منتشر شد.

در خبر اولیه که یک وبسایت محلی منتشر کرد، آمده بود که «بالگردی که حامل رئیس‌جمهوری، امام جمعه تبریز و استاندار آذربایجان شرقی بود، دقایقی پیش در جلفا دچار سانحه شد».

فارس: هوا مه آلود بود، رئیسی زمینی راهی تبریز شد

پس از این، خبرگزاری فارس نوشت که پس از مه‌آلود شدن هوا، بالگردهای کاروان رئیسی فرود آمدند و آنها به صورت زمینی راهی تبریز شدند.

شبکه خبر: تیم های امدادی در تلاش برای رسیدن به محل حادثه هستند

اما دقایقی نگذشته بود که شبکه خبر در زیرنویس خود نوشت: «خبرهای تایید نشده از وقوع حادثه برای یکی از بالگردهای همراه رئیس‌جمهور در سفر به آذربایجان شرقی خبر داد. تیم‌های امدادی در تلاش برای رسیدن به محل سانحه هستند».

سانحه برای بالگرد رئیسی در «دیزمار» /بالگرد رئیسی پیدا شد /اعزام تیم‌های امدادی /پوتین جلسه اضطراری تشکیل داد / این خبر به‌روز می‌شود

تسنیم: بالگرد حامل رئیسی دچار سانحه شد

همزمان تسنیم هم نوشت «برخی اخبار حاکی از آن است که بالگرد حامل ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری در آذربایجان شرقی دچار سانحه شده است. برخی همراهان رئیس جمهور در این بالگرد توانسته اند تماسی با مرکز برقرار کنند و بدین جهت امیدواری برای پایان این حادثه بدون تلفات جانی افزایش یافته است. در این کاروان، ۳ هلیکوپتر حضور داشته اند که دو هلیکوپتر که برخی وزرا و مسولان در آن حضور داشته اند سالم به مقصد رسیده اند. شنیده شده است آیت الله آل هاشم امام جمعه تبریز و آقای امیرعبداللهیان وزیر خارجه نیز در هلیکوپتر حامل رییس جمهور حضور داشتند.»

علیرضابیگی: دوستان هلال احمر به دنبال هلی کوپتر زمین خورده هستند

همچنین احمدعلیرضا بیگی، نماینده تبریز در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین، با بیان اینکه از جزئیات حادثه اطلاعی ندارد، بیان کرد: «دوستان هلال‌احمر که به منطقه می‌رفتند به من اعلام کردند که این اتفاق افتاده است و ما به دنبال هلی‌کوپتر زمین خورده هستیم.»

او در پاسخ به این سوال که حادثه برای بالگرد حامل رئیس دولت سیزدهم رخ داده است، گفت: «دقیقا نمی‌توانم بگویم.»

شبکه خبر: سانحه فرود سخت برای بالگرد رئیسی

همچنین یکی دیگر از نمایندگان استان آذربایجان شرقی، که خواست نامش فاش نشود، بیان کرد: «گویا حادثه برای بالگرد آقای رئیسی بوده است، اطلاعات دقیقی ندارم.»

در جدیدترین اخبار، شبکه خبر در زیرنویس خود نوشت: «خبرهای اولیه حاکی از سانحه فرود سخت برای بالگرد حامل رئیس‌جمهوری است». این زیرنویس همچنین منطقه سانحه را «جلفا» اعلام کرد.

ایرنا: همراهان رئیسی در هلی‌کوپتر چه کسانی بودند؟

طبق روایت ایرنا، آیت‌الله آل‌هاشم امام جمعه تبریز، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، مالک رحمتی استاندار آذربایجان شریقی و چند تن دیگر از همراهان رئیسی در این سفر، از جمله سرنشینان این هلی‌کوپتر سانحه دیده هستند.

فارس: تلفن‌ها در دسترس نیست

خبرگزاری فارس در خبری نوشت: گروه‌های امدادی در مسیر اعزام به محل سانحه هستند. برخی افراد توانسته اند بعد از وقوع حادثه لحظاتی با آیت الله آل هاشم صحبت کنند اما در حال حاضر تلفن ها در دسترس نیست. پیش از این یکی از نزدیکان رئیس جمهور به خبرنگار فارس گفته بود هلی کوپتر حامل رئیس جمهور به دلیل مه آلود بودن هوا فرود آمده است.

ادعای ایسنا: زخمی بودن بعضی از همراهان قطعی است

بنابر گزارش ایسنا، همچنین برخی اخبار تایید نشده حکایت از این دارد که ساعتی هلی‌کوپتر حامل رییس جمهور در رادار نبوده است. از محل و چگونگی سانحه خبری نیست، با توجه به تماس های نصفه نیمه برقرار شده، زخمی بودن بعضی از همراهان قطعی است، اما از اینکه آیا کسی شهید شده است یا خیر اطلاعی در دسترس نیست.

تیم‌های امدادی به منطقه رسیدند؛ جستجو زمان‌بر است

خبرگزاری ایرنا خبر داده که «تیم های امدادی به محل اعلام شده رسیدند و جستجوها آغاز شده است.» طبق این گزارش، «۱۶ تیم امدادی و پهپادی به منطقه اعزام شده اند اما به دلیل صعب العبور بودن منطقه، شرایط کوهستانی و جنگلی آن و همچنین شرایط آب و هوایی نامناسب بویژه مه شدید، عملیات جست و جو و نجات زمان‌بر خواهد بود.»

تایید وقوع سانحه برای بالگرد رئیسی از سوی وزیر کشور

وزیر کشور درباره وقوع سانحه برای بالگرد حامل ابراهیم رئیسی توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، احمد وحیدی، وزیر کشور در گفتگویی با صدا و سیما بیان کرد: به دلیل وضعیت آب و هوا و مه بالگرد حامل رئیس‌جمهور مجبور به فرود سخت شده است. منطقه پیچیده است و ارتباطات سخت است و منتظر رسیدن نیرو های امدادی به منطقه هستیم تا نتیجه را اعلام کنیم.

تیم های نظامی، امدادی و انتظامی به دنبال بالگرد رئیسی

حسین حاتمی، نماینده خداآفرین و کلیبر درباره علت سانحه برای بالگرد همراه کاروان رئیس دولت سیزدهم که در نزدیکی مرز آذربایجان اتفاق افتاده، توضیحاتی ارائه کرد و به خبرگزاری خبرآنلاین گفت: هنوز جزئیات خبر مشخص نیست چراکه در مسیر هستم و آنتن ندارم که خبر بگیرم اما برای یکی بالگردها حادثه رخ داده است.

وی تاکید کرد: هوا مه‌آلود و منطقه کوهستانی است، غلظت مه هم بالا است، انشالله اتفاقی نیفتاده باشد اگر اتفاقی هم افتاده باشد، به نظر می‌رسد طبیعی و ناشی از عدم دید خلبان، هوای مه‌آلود و ایراد فنی باشد. البته ابتدا باید ماهیت خبر مشخص شود سپس بررسی دقیق و کارشناسی صورت بگیرد.

سانحه برای بالگرد رئیسی در «دیزمار» /بالگرد رئیسی پیدا شد /اعزام تیم‌های امدادی /پوتین جلسه اضطراری تشکیل داد / این خبر به‌روز می‌شود

علیرضابیگی: هلی کوپتر حامل رئیسی در منطقه دیزمار دچار حادثه شده است

همچنین احمد علیرضابیگی درباره آخرین اخبار مرتبط با سانحه برای هلی‌کوپتر حامل رئیس‌جمهور به اعتماد می‌گوید: «نیروهای امدادی و هلال احمر که در منطقه در حال تجسس‌اند و به سمت محل حادثه می روند، می‌گویند، هلی‌کوپتر حامل رییس جمهور در یک منطقه جنگلی به نام منطقه دیزمار دچار سانحه شده است. هر نوع ارتباطی هم در حال حاضر با افراد حاضر در هلی کوپتر قطع است.»

علیرضابیگی در پاسخ به این پرسش که آیا رئیس‌جمهور قطعا در هلی کوپتر سانحه دیده، حضور داشته؟ می‌گوید: « سه هلی‌کوپتر حامل اعضای دولت و مسئولان استانی بوده‌اند که در یکی از آنها آقای بذرپاش وزیر راه و شهرسازی و سایر مسئولان حضور داشته و در هلی‌کوپتر دیگر علی اکبر محرابیان زیر نیرو و همراهان، حاضر بوده‌اند، هر دو هلی‌کوپتر حامل محرابیان و بذرپاش سلامت به زمین نشسته‌اند، اما هلی کوپتر حامل رئیس دولت سیزدهم دچار سانحه شده است.»

اظهارات دو نماینده مجلس درباره دسترسی به هلی‌کوپتر رئیسی

دو نماینده استان آذربایجان شرقی، از وضعیت هلی‌کوپتر سانحه دیده که حامل ابراهیم رئیسی بوده، ابراز بی‌اطلاعی کرده اند.

محمدرضا میرتاج‌الدینی نماینده تبریز در مجلس، درباره سانحه برای هلی‌کوپتر حامل ابراهیم رئیسی، به وبسایت فراز گفته که «بالگرد حامل رئیس‌جمهوری پس از سانحه هنوز پیدا نشده است. خبری از وضعیت سلامت ابراهیم رئیسی در دست نیست».

همچنین دهقانی نماینده ورزقان هم در گفت‌وگو با وبسایت انصاف‌نیوز، تاکید کرده که «هنوز به هلی‌کوپتر رئیسی دسترسی نداریم. شرایط منطقه خشن است و اطلاع دقیقی نداریم».

گزارش فارس از محل سانحه بالگرد رئیسی /سرعت عملیات جستجو کند است

همچنین خبرنگار میدانی فارس در پی ایجاد سانحه برای بالگرد حامل سید ابراهیم رئیسی در منطقه ورزقان، فارس از تلاش جستجوگران برای پیداکردن بالگرد رئیسی خبرداده است.

خبرنگار فارس که همراه یکی از این گروه‌هاست مشاهدات خود را این‌گونه روایت می‌کند:

*جستجو تیم‌های امدادی در حوالی معدن مس سنگون ادامه دارد.

*مه در منطقه بسیار شدید و غلیظ است و دید افقی کمتر از ۵ متر است.

*باران نیز در منطقه در حال باریدن است.

*منطقه مورد جستجو کوهستانی و جنگلی است و همین مساله سرعت عملیات جستجو را کند کرده است.

معاون اجرایی رئیسی راهی تبریز شد

سخنگوی دولت از سفر معاون اجرایی به همراه بخشی از اعضای دولت به تبریز خبر داد.

گزارش ایرنا از محل سانحه بالگرد رئیسی

ایرنا در خصوص سانحه بالگرد رئیسی نوشت: به دلیل صعب‌العبور بودن منطقه و همچنین شرایط جوی نامساعد بویژه مه غلیظ در منطقه عملیات جستجو و نجات زمانبر است.

براساس گزارش هایی که اهالی روستاهای اطراف محل بروز حادثه داده اند، هلیکوپتر حامل رییس جمهور و همراهانش در منطقه جنگلی دیزمار بین روستای اوزی و پیر داوود دچار سانحه شده است.

بیش از ۲۰ تیم امداد و نجات با تجهیزات کامل از جمله پهپاد و سگ‌های زنده‌یاب به منطقه اعزام شده‌اند و در کنار آنها گروه‌هایی از تکاوران و نیروهای مخصوص نیروهای مسلح نیز برای کمک به عملیات جستجو در منطقه حضور دارند.

* به دلیل صعب‌العبور بودن منطقه و همچنین شرایط جوی نامساعد بویژه مه غلیظ در منطقه عملیات جستجو و نجات زمانبر است.

گزارش میدانی فارس از محل حادثه بالگرد ابراهیم رئیسی

خبرگزاری فارس در جزییات جدید از محل جست و جوی بالگرد رئیس جمهور روایت می‌کند:

محدوده جست و جو برای یافتن هلی کوپتر رئیس جمهور در جنگل‌های ارس باران در محدوده پیر داوود از شرق تا محدوده معدن مس سنگون از غرب شامل می شود.

محدوده مدنظر در شمال آذربایجان شرقی و در شهرستان محروم ورزقان واقع شده و شامل جنگل های کوهستانی، مه آلود، بارانی و بسیار صعب العبور است. از ساعتی قبل جست و جوی تیم های امدادی برای یافتن هلی کوپتر حامل رئیس جمهور از مبدأ چندین روستای منطقه آغاز شده و ادامه دارد.

خبرنگار فارس در ورزقان در روستای "اوزی" با تیم امدادی هلال احمر همراه شده و به سمت منطقه پیرداود در حال حرکت و جست و جو است. علی اکبر محرابیان وزیر نیرو و رئیس دفتر رئیس جمهور در محدوده جست وجو حضور دارند.

دو منبع به خبرگزاری فارس گفته اند بعد از وقوع حادثه لحظاتی با آیت‌الله آل‌هاشم صحبت کرده اند اما در حال حاضر تلفن ها در دسترس نیست.

درخواست صفحه اینستاگرام رئیسی از مردم

اینستاگرام ابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم، در واکنش به خبر وقوع حادثه برای بالگرد ابراهیم رئیسی نوشت: از هم‌مهینان عزیز درخواست می‌شود برای سلامتی رئیس جمهور و همراهان نذر ختم صلوات کنند.

جستجو به سختی پیش می‌رود

حسین حاتمی، نماینده مردم کلیبر و خداآفرین در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین درباره آخرین خبر از بالگرد حامل رئیسی گفت: اطلاعات خاصی بدست نیاوردم اما مسئولین و منابع محلی در ارتفاعات و محدوده‌های مه‌آلود جنگلی و محدوده‌ای که GPS بالگرد در آن منطقه است، پایش می‌کنند که خبری بدست بیاورند.

وی در پاسخ به اینکه گفته می‌شود امکان جستجوی هوایی برای پیدا کردن بالگرد رئیسی نیست، تا چه اندازه صحت دارد؟ افزود: هوا شدیداً مه‌آلود و هموار با بارش شبنمی است و آثاری از برف در منطقه مشاهده می‌شود، در نتیجه علی‌رغم اینکه همه عوامل امدادی و محلی بسیج شدند، اقدام جستجو به سختی پیش می‌رود.

حاتمی در پاسخ به اینکه این امیدواری وجود دارد که تا شب از وضعیت بالگرد خبری می‌رسد؟ تصریح کرد: به نظر بنده تا شب خبری از بالگرد رئیسی به دست می‌رسد چراکه عوامل امدادی، بسیج، منابع محلی، هلال احمر، مسئولین شهرستان‌های کلیبر، خدآفرین، ورزقان و عواملی از استان به سمت آن منطقه گسیل شدند و همه جانبه محیط را پایش می‌کنند که به خبری برسند.

نماینده مردم خداآفرین درباره اینکه دو بالگرد دیگری که همراه رئیسی بودند، موردی از سانحه را مشاهده نکردند؟ خاطرنشان کرد: بنده هنوز با آنها صحبت نکردم.

سانحه برای بالگرد رئیسی در «دیزمار» /بالگرد رئیسی پیدا شد /اعزام تیم‌های امدادی /پوتین جلسه اضطراری تشکیل داد / این خبر به‌روز می‌شود

معاون وزیر کشور: خبری ندارم

سید مجید میراحمدی، معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور نیز در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین درباره آخرین خبر از وضعیت رئیسی و بالگرد حامل او گفت: خبری ندارم.

وی از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد.

تکذیب جلسه شورای عالی امنیت ملی در پی حادثه برای هلی‌کوپتر رئیسی

بنابر گزارش ایسنا، یک منبع آگاه خبر داد شورای عالی امنیت ملی جلسه‌ای در خصوص وقوع سانحه برای بالگرد حامل سید ابراهیم رئیسی و همراهانش برگزار نکرده و شایعات منتشر شده در فضای مجازی در ارتباط با تشکیل جلسه اضطراری از سوی این شورا نادرست است.

دستور رئیس ستاد کل برای بسیج امکانات جهت امدادرسانی

بنابرآنچه فارس روایت می‌کند، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، سرلشکر محمد باقری خطاب به سازمان های نیروهای مسلح تاکید کرد: «از کلیه امکانات، تجهیزات و ظرفیت های ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فرماندهی انتظامی برای امدادرسانی و تفحص برای سانحه بالگرد رئیس جمهور و همراهان ایشان استفاده شود».
نیروهای مسلح، ارتش، سپاه و فرماندهی انتظامی از همان ساعات اولیه در منطقه حضور یافته و مشغول تفحص هستند.

اعزام تیپ ۲۵ ارتش به محل جستجوی هلی‌کوپتر رئیسی

همچنین ارشد نظامی ارتش گفت: نیروهای تیپ ۲۵ نیروی مخصوص واکنش سریع ارتش در چندین تیم تخصصی تجسسی و امدادی به منطقه وقوع حادثه اعزام شده‌اند و انشاالله بتوانیم در سریع‌ترین زمان ممکن به نتیجه مطلوب برسیم.

ایرنا: هنوز اطلاع موثقی از محل سانحه بالگرد رئیسی به دست نیامده

بنابر گزارش خبرگزاری دولت، تا این لحظه هنوز اطلاع موثقی از محل وقوع حادثه بالگرد رئیسی به دست نیامده است.

همچنین بنابر روایت خبرگزاری تسنیم، تیم‌های اعزامی هلال احمر، امدادی، کوهنوردان و گروه‌های مردمی کمتر از نیم ساعت آینده به محل مختصات احتمالی سانحه بالگرد رئیس جمهور می‌رسند.

ادامه جستجو توسط بسیجیان برای یافتن بالگرد حامل رئیسی

سردار اصغر عباسقلیزادهریال فرمانده سپاه عاشورا که در منطقه ورزقان حضور دارد و عملیات جستجو را هدایت و راهبری می‌کند، افزود: گردان‌های امام علی، امام حسین و بسیجیان حوزه‌های شهری و روستایی از ۴ شهرستان ورزقان، اهر، تبریز و جلفا به منطقه اعزام شده‌اند.

وی افزود: سپاه عاشورا تمام توان انسانی و تجهیزاتی خود را به میدان آورده است تا انشاالله عملیات جستجو بزودی به نتیجه برسد.

در پایان برای رئیس جمهور، امام جمعه تبریز و استاندار آذربایجان شرقی و سایر سرنشینان آرزوی سلامتی کرد.

واکنش علی لاریجانی به بروز سانحه برای بالگرد حامل ابراهیم رئیسی

در پی وقوع سانحه برای هلی کوپتر حامل ابراهیم رئیسی و تیم همراهش، علی لاریجانی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت:

در این لحظات برای سلامتی جناب آقای رئیسی و همراهان همه دست به دعا برداریم...

خبر جدید سخنگوی دولت درباره جستجو برای یافتن بالگرد سانحه دیده رئیسی

علی بهادری جهرمی در توئیتی نوشت: باتوجه به مختصات محل حادثه و شرایط جوی، تا این لحظه «هیچ» خبر جدیدی درباره رئیس جمهور وجود ندارد.

حضور ۳ وزیر دولت سیزدهم در محل وقوع سانحه برای بالگرد رئیسی و همراهانش

هم‌اکنون ۴ تیم امدادی در مختصات احتمالی سانحه بالگرد رئیسی و همراهانش در حال جستجو هستند.

وزرای نفت، راه و شهرسازی‌ و نیرو هم اکنون در محل سانحه برای بالگرد رئیس‌جمهور حضور دارند و وزیر کشور نیز پس از حضور در تبریز بلافاصله جلسه ستاد مدیریت بحران را تشکیل داده و پیگیر امور هستند.

رهبر انقلاب: مردم برای سلامت رئیس جمهور و همراهان ایشان دعا کنند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی امشب (یکشنبه) در دیدار جمعی از خانواده‌های سپاهیان پاسدار که به مناسبت شب میلاد امام رضا(ع) برگزار شد، با ابراز تاثر از حادثه نگران کننده برای رئیس جمهور محترم و همراهان ایشان گفتند: امیدواریم خداوند متعال رئیس جمهور مغتنم و همراهان ایشان را به آغوش ملت برگرداند و همه برای سلامت این جمع خدمت‌گزار دعا کنند.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: امیدواریم خداوند متعال نعمت خدمت‌گزاری رئیس جمهور محترم و همراهان ایشان را از کشور سلب نکند اما مردم عزیز مطمئن باشند مسئولین با جدیت چند برابری مشغول کارهای خود هستند و ما هم توصیه‌هایی را که لازم بوده، به آنها کرده‌ایم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطر نشان کردند: ملت ایران نگران و دلواپس نباشند، هیچ اختلالی در کار کشور به وجود نمی‌آید.

ایشان افزودند: ان‌شاءالله همه کارها اعم از امنیت کشور و امنیت مرزها و امور مربوط به قوه مجریه مرتب و منظم انجام خواهد شد و پیش خواهد رفت.

ایشان در پایان اظهار امیدواری کردند، رئیس جمهور محترم و همراهان ایشان به آغوش ملت بازگردند و کارها به بهترین وجه انجام گیرد.

جزئیات جدید از سانحه برای بالگرد حامل ابراهیم رئیسی از زبان وزیر کشور

احمد وحیدی وزیر کشور، درباره آخرین وضعیت جستجوی بالگرد رئیس جمهور و همراهانش اظهار کرد: بعد از این حادثه برای بالگرد رئیس جمهور همه گروه های ارتش، سپاه، هلال احمر و نیروهای مردمی بسیج شده اند.

آنگونه که ایسنا روایت کرده، وی افزود: این منطقه دارای جنگل بوده و به دلیل وجود مه بسیار شدید، دید سخت است و به همین دلیل نیروهای امداد هنوز به نقطه مدنظر نرسیده‌اند، ولی نیروها در منطقه حضور وسیع دارند و امیدوارم به نقطه مدنظر برسند و افراد را پیدا کنند.

در منطقه هیچ گونه ارتباط اینترنتی برقرار نیست/تخته سنگ‌های عظیمی امکان جستجو را گرفته است

منطقه وقوع سانحه از مناطق صعب العبور است و امکان تردد به صورت خودرویی وجود ندارد و همین مساله نیروهای امدادی را با دشواری‌هایی روبرو کرده است.

بنابر گزارش تسنیم، منطقه به شدت بارانی و مه آلود بوده و دیروز هشدار نارنجی هواشناسی برای این مناطق صادر شده بود.

خبر فوری معاون رئیسی درباره برقراری تماس با دو همراه رئیسی در بالگرد

معاون اجرایی رئیس‌جمهور با اشاره به اقدامات انجام شده در یافتن بالگرد رئیس‌جمهور، گفت: از نکات امیدوارکننده این است که دو تن از عزیزان در این پرواز با نیروهای امدادی ارتباط برقرار کردند و این نکته یعنی احتمالا حادثه شدت پایینی داشته است.

«محسن منصوری» معاون اجرایی رئیس‌جمهور در گفت‌وگویی به ارایه توضیحاتی به ارایه جزئیات عملیات امداد و نجات بالگرد رئیس‌جمهور پرداخت و گفت: سه هلی کوپتر در این مسیر بوده اند ولی ارتباط بالگرد حامل رئیس جمهور با دو هلی کوپتر دیگر قطع می شود آنها اقدام به جستجو می کنند، با یکی از سرنشینان هلی کوپتر و کادر پرواز ارتباط برقرار شده که نشان می دهد سختی سانحه زیاد نبوده و بلافاصله مجموعه های امدادی هلال احمر فراجا، ارتش و سپاه در محل حاضر شده و تقسیم کار صورت می گیرد.

واکنش حسن روحانی به وقوع سانحه برای بالگرد رئیسی

در پی وقوع سانحه برای هلی کوپتر حامل ابراهیم رئیسی و تیم همراهش، حسن روحانی رئیس دولت های یازدهم و دوازدهم در شبکه اجتماعی ایکس نوشت:

در شب میلاد امام هشتم: از درگاه پروردگار متعال برای رئیس جمهور محترم و همراهانش، سلامتی آرزومندم و صمیمانه امید دارم ایشان هر چه زودتر به آغوش ملت بازگردند.

محل سقوط بالگرد رئیس جمهور پیدا شد

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از کشف محل بالگرد رئیس جمهوری خبر داد

بابک محمودی در گفت وگو با ایسنا در این باره گفت: دقایقی پیش تیم‌های عملیاتی اعزام شده به محل پس از ساعت ها جستجو به محل بالگرد سانحه دیده رئیس جمهور و هیات همراه رسیدند.

یک مقام نظامی: در حال کاوش وجب به وجب منطقه عمومی حادثه بالگرد رئیس جمهور هستیم

امیر سرتیپ دوم ستاد امیرحسین شفیعی، فرمانده تیپ ۲۵ نیروی مخصوص واکنش سریع ارتش، در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی ارتش گفت: به محض وقوع حادثه هوایی سقوط بالگرد رئیس جمهور محترم و هیئت همراه، تیم‌های واکنش سریع تیپ ۲۵ نیروی مخصوص ارتش به منطقه اعزام شدند.

وی افزود: تیپ ۲۵ نیروی مخصوص واکنش سریع ارتش، پس از اعلام آمادگی به استانداری، حسب دستور امیر سرتیپ کیومرث حیدری، فرمانده محترم نیروی زمینی، به عنوان یکی از نخستین یگان‌ها وارد عمل شد. هم اکنون نیز در حال کاوش وجب به وجب منطقه عمومی حادثه در ورزقان هستیم و در صورت نیاز، با آمار بالاتری حضور خواهم یافت.

فوری/ محل دقیق سانحه بالگرد رئیسی شناسایی شد

فرمانده سپاه آذربایجان شرقی از شناسایی محل دقیق سانحه بالگرد خبر داد.

سردار عباس قلیزاده که راساً عملیات جستجو را هدایت و راهبری می‌کند، اظهار داشت: دقایقی قبل سیگنالی ‌از بالگرد ‌ و ‌تلفن همراه یکی از خدمه در محل سانحه دریافت شد.

آنگونه که تسنیم روایت کرده، وی با بیان اینکه هم‌اکنون با تمام نیروهای نظامی ‌در حال عزیمت به منطقه مدنظر هستیم، افزود: امیدوارم خبرهای خوبی به مردم بدهیم.

تماس با آل هاشم به روایت معاون امیرعبداللهیان

همچنین صفری، معاون وزیر امور خارجه گفته است دو بار با آقای آل‌هاشم (سر نشین های کوپتر رئیس‌جمهور) تماس برقرار شده و ایشان گفته بودند من حالم بد است و صدای آمبولانس ها را می‌شنوم.

فرمانده کل سپاه به محل سانحه بالگرد رئیسی رفت

فرمانده کل سپاه، فرمانده نیروی زمینی سپاه و جمعی از فرماندهان سپاه پس از سانحه برای بالگرد رئیس جمهور، به منطقه رفتند.

استفاده از منورهای مه‌شکن برای یافتن رئیسی

همچنین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی علاوه بر اعزام یگان‌های استانی و تیپ ویژه صابرین برای عملیات جستجوی رئیس جمهور و هیئت همراه، از منورهای مه‌شکن برای یافتن آنها استفاده کرده است.

نگرانی پوتین برای وضعیت رئیسی بعد از سانحه بالگرد /کاظم جلالی چرا به کاخ کرملین دعوت شد؟

معاون اول رئیسی با دستیار ویژه رئیس جمهوری روسیه گفتگو کرد.

معاون اول رئیس جمهور در گفتگوی تلفنی ایگور لویتین گفت: قدردان همدلی دولت و ملت روسیه و پیگیری های آقای پوتین رئیس جمهور روسیه هستیم و امیدواریم در پی این حادثه اخبار خوبی مبنی بر سلامت آیت الله رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران داشته باشیم.

تسنیم: امکان هیچ‌گونه ارتباط مخابراتی، رادیویی، تلفنی و موبایلی وجود ندارد

بنابر روایت تسنیم، امداگران در شرایط بسیار سختی در حال جستجو هستند و با توجه به اینکه در منطقه امکان حضور خودرو و موتور وجود ندارد، نیروها با پای پیاده در حال جستجو هستند.

نیروهای نظامی در منطقه حضور پرشماری دارند و طبق ماموریت محوله در حال عملیات جستجو هستند.

در منطقه سانحه برای بالگرد رئیس جمهور به علت دارا بودن ارتفاعات و کوه‌های زیاد، امکان هیچ‌گونه ارتباط مخابراتی، رادیویی، تلفنی و موبایلی وجود نداشته و عملیات با سختی در حال انجام است.

هلال احمر در حال اعزام به محلی است که بوی سوخت حس شده است

پیرحسین کولیوند، رئیس هلال‌احمر با اشاره به محل وقوع حادثه برای بالگرد رئیس دولت سیزدهم گفت: درحال اعزام به مکانی هستیم که نیروهای امدادی اعلام کردند بوی سوخت را حس کردند. محلی که بوی سوخت حس شده با لوکیشن اعلام شده تطابق دارد.

با بوی سوخت خودروها اشتباه گرفته بودند

پیرحسین کولیوند رئیس جمعیت هلال احمر در گفت‌وگو با شبکه خبر گفت: منطقه به صورت گسترده در حال بررسی و رصد است. یک تیم پنج نفره را به پایین‌ترین نقطه‌ای که امکان حضور بالگرد وجود دارد اعزام کرده‌ایم.

او در توضیح سخنان قبلی‌اش مبنی بر اینکه نیروها به محل استشمام بوی سوخت اعزام شده‌اند نیز گفت: ما در همان محلی هستیم که بوی سوخت می‌آید اما گویا با بوی سوخت خودروها اشتباه گرفته بودند. هرجایی که احتمال بدهیم ممکن است اثری پیدا کنیم، حضور می‌یابیم.

اعزام تیم‌های امداد به محل اعلامی از سوی پهپاد ترکیه‌ای

بنا بر روایت ایسنا، خبرگزاری آناتولی ترکیه در خبری مدعی شد: «پهپاد آکینجی ترکیه یک نقطه حرارتی که احتمالا متعلق به محل سانحه بالگرد است را تشخیص داده و اطلاعات مربوطه را به طرف ایرانی ارسال کرده است».

در همین حال خبرنگار صدا و سیما نیز در ارتباط زنده با شبکه خبر، ضمن تایید این خبر گفت که تیم‌های امداد و نجات به محل مختصات ارسالی، اعزام شده‌اند و احتمالا تا حدود نیم ساعت دیگر [حدود ۴:۳۰ بامداد] به محل خواهند رسید.

تصاویر مکان احتمالی وقوع حادثه برای بالگرد حامل رئیسی

رسانه ترکیه‌ای تصاویر پهپادی را منتشر کرده که احتمالا مربوط به محل وقوع حادثه برای بالگرد رئیس‌جمهور ایران است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، پهپاد «آکینجی» ترکیه که در عملیات جست‌وجوی مرتبط با حادثه برای بالگرد حامل «سید ابراهیم رئیسی» رئیس جمهوری اسلامی ایران مشارکت دارد، تصاویری را از محل احتمالی وقوع سانحه ثبت کرده است.

بنا به روایت ایسنا، خبرگزاری آناتولی با انتشار ویدئویی که این پهپاد ضبط کرده نوشته آکینجی منبع حرارتی را شناسایی کرده که احتمالا مربوط به محل حادثه برای بالگرد حامل رئیس‌جمهور ایران است.

مختصات دقیق محل سانحه بالگرد حامل رئیسی مشخص شد /طویل کجاست؟

پهپاد آکینجی ترکیه یک نقطه حرارتی که احتمالا متعلق به محل سقوط بالگرد است را تشخیص داده و اطلاعات مربوطه را برای مقامات ایران ارسال کرده است.

بنا به روایت ایرنا، تیم‌های عملیاتی و امدادی هم‌اکنون در مسیر عزیمت به نقطه تایید شده سانحه به نام «طویل» هستند.

تیم های اعزامی به مختصات اعلامی پهپاد ترکیه ای رسیدند؟

معاون بین الملل جمعیت هلال احمر گفت:تیم هایی هم به مختصات هایی که پهپاد ترکیه ای اعلام کرده است اعزام شده اند که باید تا به الان به آن مختصات ها رسیده باشند.

پیام پوتین به رهبر انقلاب بعد از سانحه برای بالگرد رئیسی

ارسال کمک‌ها با تجهیزات کامل اعم از بالگرد و هواپیما از روسیه در راه است و گفته شده تجهیزات دیگر مثل اتومبیل‌هایی که مسیر صعب‌العبور را طی می‌کند هم ارسال می‌شود.

«کاظم جلالی» سفیر ایران در روسیه در گفت‌وگویی درباره واکنش مقامات روسیه به سانحه برای بالگرد حامل «سید ابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهوری اسلامی ایران و هیأت همراه اظهار کرد: بعد از اینکه خبر این حادثه در دنیا پخش شد، در روسیه هم اخباری منتشر شد. بعد از آن تماس‌هایی بین ما با مقامات روس برقرار شد. شب وقتی به من اعلام شد به کرملین بروم، جلسه‌ای تشکیل شد که خود آقای پوتین، وزیر دفاع، دبیر شورای امنیت ملی، دستیار پوتین و وزیر امور اضطراری و دیگر مقامات روس حضور داشتند. پوتین از این حادثه ابراز تأسف کرد و آمادگی خود برای کمک را اعلام کرد.

بنا به روایت ایسنا، وی افزود: دستورات لازم برای اعزام هواپیما و هلیکوپتر به ایران صادر شد. در کنار آن پوتین از من خواست که کلام او را به مقام معظم رهبری اعلام کنم که هر اقدامی لازم است حاضریم انجام دهیم.

خبرهای ضد و نقیض از نتایج جستجو در مختصات اعلامی پهپاد ترکیه‌ای

برخی گزارش‌ها از رسیدن تیم‌های امدادی به مختصات اعلامی محل سانحه بالگرد رئیسی از سوی پهپاد ترکیه‌ای حکایت دارد.

طبق اعلام کانال تلگرامی روزنامه ایران، «نیروهای امدادی به مختصات اعلام شده از سوی پهپاد ترکیه‌ای رسیدند، تاکنون گزارشی از مشاهده لاشه بالگرد وجود ندارد».

همچنین فارس هم اعلام کرده که «تیم‌های مردمی که به مختصات اعلام شده رسیده‌اند، نشانه‌ای از بالگرد حامل رئیس‌جمهوری را در مختصات اعلامی پهپاد ترکیه‌ای مشاهده نکردند».

این درحالیست که همزمان با انتشار این خبرها، خبرنگار صدا و سیما در ارتباط زنده با شبکه خبر گفت که تیم‌های امدادی که راهی مختصات اعلامی شده‌اند، هنوز هیچ اطلاعات و خبری از رسیدن نیروهای امداد به آن محل به ما نرسیده است.

بالگرد رئیسی پیدا شد

ایسنا خبر داد که محل وقوع حادثه برای بالگرد رئیس جمهور پیدا شد.

به گزارش ایسنا، حوالی ساعت ۵:۳۰ بامداد امروز، تیم‌های امدادی جمعیت هلال احمر موفق به کشف محل وقوع حادثه برای بالگرد حامل رئیس جمهور شدند.

محل وقوع حادثه در محدوده طویل واقع شده است.

اخبرا حکایت از پیدا شدن لاشه بالگرد در ‌ ارتفاع یک تپه دارد.

سانحه برای بالگرد رئیسی در «دیزمار» /بالگرد رئیسی پیدا شد /اعزام تیم‌های امدادی /پوتین جلسه اضطراری تشکیل داد / این خبر به‌روز می‌شود

کابین بالگرد رئیسی کامل سوخته است /فرمانده سپاه عاشورا: سرنوشت بالگرد و مسافران آن را نمی‌توان تایید کرد

خبرها حکایت از سوختن کابین بالگرد رئیس جمهور دارد.

دقایقی پیش فیلمی از امدادگران هلال احمر منتشر شده است که در آن امدادگران موقعیت دقیق بالگرد حامل رئیسی را بدست آورده اند. این امدادگر در این فیلم تاکید می کند که کابین بالگرد کامل سوخته است و بدن های افراد سرد شده است.

همچنین بنابر روایت رجانیوز، متأسفانه تا کنون گزارشی از تشخیص افراد زنده توسط پهپادها در حوالی بالگرد به دست نیامده است اما همچنان روند جستجو و امداد ادامه دارد.

همچنین فرمانده سپاه عاشورا به خبرنگار تسنیم گفت: تا دقایقی دیگر به بالگرد می‌رسیم؛ فعلاً هیچ چیز درباره سرنوشت بالگرد و مسافران آن را نمی‌توان تایید کرد.

ادعای رجانیوز درباره به شهادت رسیدن همه سرنشینان بالگرد رئیسی /زیرنویس شبکه خبر: شواهدی از زنده بودن افراد مشاهده نمی شود

رجانیوز درخصوص پیدا شدن لاشه بالگرد حامل رئیسی نوشت: احتمال شهادت همه سرنشینان وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، دقایقی پیش رجانیوز، مدعی شد متأسفانه احتمال شهادت همه سرنشینان بالگرد سانحه دیده رئیسی وجود دارد.

برخی دیگر از کانال ها نیز خبر داده اند که تا این لحظه آثاری از زنده بودن سرنشینان بالگرد به دست نیامده است.

همچنین با مشخص شدن محل سقوط بالگرد حامل رئیس‌جمهور و بر اساس زیرنویس شبکه خبر تاکنون شواهدی از زنده بودن افراد مشاهده نمی شود.

مجری شبکه خبر: بیان این جملات سخت است اما...

پس از پیدا شدن لاشه بالگرد حامل رئیسی و هیئت همراه و انتشار این خبر توسط مجری شبکه خبر، وی گفت: بیان این جملات سخت است ولی هیچ اثری از زنده ماندن هیچ یک از این عزیزان نیست.

همچنین رئیس جمعیت هلال احمر گفت: نیروهای امدادی به بقایای بالگرد رسیدند

وی افزود: با کشف محل بالگرد سانحه دیده آثاری از زنده بودن سرنشینان بالگرد مشاهده نشده است.

پهپادهای ایرانی بالگرد حامل رئیس جمهور را شناسایی کردند

همچنین فارس نوشت: فرمانده سپاه آذربایجان شرقی گفت: جست‌وجو و رهگیری مکان بالگرد توسط پهپادهای ایرانی صورت گرفته است.

شهادت رئیسی، وزیر خارجه، امام جمعه تبریز، استاندار تبریز و دیگر همراهان رئیس جمهور

ابراهیم رئیسی و همراهانش در بالگرد سانحه دیده در منطقه طویل آذربایجان شرقی، به مقام رفیع شهادت نائل شدند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، ابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم روز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت، پس از افتتاح سد قیز قلعه سی به منظور افتتاح ارتقای کیفیت پالایشگاه تبریز به این شهر عازم شد اما بالگرد وی در این مسیر در منطقه جنگلی دیزمار بین روستای اوزی و پیر داوود دچار سانحه شد.

در نتیجه این سانحه تلخ، ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری کشورمان، آیت الله آل هاشم امام جمعه تبریز، استاندار تبریز و امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه و جمعی دیگر از همراهان رئیسی در این پرواز به شهادت رسیدند.

بعد از وقوع این حادثه و در حالی که شرایط جوی محدوده وقوع حادثه بسیار نامساعد، همراه با بارش باران و مه شدید بود، صدها امدادگر از سوی جمعیت هلال احمر و همچنین نیروهای نظامی به محل اعزام شده و عملیات جستجو برای یافتن بالگرد آغاز شد.

بنا به روایت ایسنا حتی برخی از کشورها همچون ترکیه، روسیه و ... نیز به شکل داوطلبانه آمادگی خود برای مشارکت در عملیات جستجو را اعلام کرده و در آن مشارکت داشتند.

سرانجام بعد از گذشت حدود ۱۵ ساعت جستجو در این محل و علیرغم وجود مه شدید، بارش باران و تاریکی هوا امدادگران جمعیت هلال احمر موفق به شناسایی محل سقوط این بالگرد در منطقه‌ای به نام «طویل» شدند. پس از آن نیز تیم‌های امدادی و نظامی در محل حاضر شده و اقدامات خود را آغاز کردند اما متاسفانه در نتیجه این سانحه رئیس جمهوری کشورمان و همراهانش در این بالگرد به شهادت رسیده بودند.

اسامی شهدای سانحه هوایی به این شرح است؛

١-ابراهیم رئیس الساداتی
٢- محمد علی آل‌هاشم
٣-حسین امیرعبداللهیان
۴-مالک رحمتی
۵- مهدی موسوی
۶-یک نیروی سپاه انصارالمهدی(هویت نامشخص)
٧-خلبان (هویت نامشخص)
٨-کمک خلبان (هویت نامشخص)
٩-کروچیف (هویت نامشخص)

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1908531

برچسب‌ها