۰ نفر
۱۱ دی ۱۳۹۰ - ۱۱:۰۴

فارس نوشت:

 شورای عالی قضایی عراق حکم مصادره دارایی‌های معاون اول رئیس‌جمهور عراق را به وزارت دارایی داد و این امر مقدمه محاکمه غیابی اوست.
مصادره دارایی‌های "طارق الهاشمی"به گزارش فارس به نقل از رسانه‌های عراقی، "حسین الاسدی" نماینده ائتلاف دولت قانون در پارلمان عراق اعلام کرد که "طارق الهاشمی" معاون اول رئیس‌جمهور با عدم تسلیم خود به دستگاه قضایی و عدم اجرای تصمیم هیئت قضایی کشور موجب شد تا شورای عالی قضایی عراق حکم مصادره تمام دارایی‌های منقول و غیرمنقول او را به وزارت دارایی و بخش‌های ذیربط آن ارسال کند و این گامی در راستای محاکمه غیابی او بدلیل اتهامات وارده به او است.
 
اسدی در گفت‌وگویی خبری گفت: هاشمی بطور غیابی محاکمه خواهد شد. زیرا بر اساس ماده 121 قانون محاکمه‌های کیفری مصوب 1971 متهمانی که در دادگاه حاضر شوند بطور حضوری و افراد غائب به طور غیابی محاکمه خواهند شد. ضمن این‌که درباره طارق هاشمی، پس از صدور حکم بازداشتش، حکم ممنوع السفر بودنش به منطقه کردستان و وزارت خارجه این منطقه اعلام و ارسال شده است.
 
این نماینده ائتلاف دولت قانون افزود: حکم بازداشت هاشمی از سوی یک هیئت قضایی کشور شامل 5 قاضی در تاریخ 19/12/2011 و بر اساس ماده 4/أ مبارزه با تروریسم قانون مصوب در سال 2005 صادر شد. مسئولیت بازداشت هاشمی نیز بر عهده تمامی نیروهای پلیس و اعضای دایره دستگیری قضایی است.

وی انتقال مکان محاکمه هاشمی به جایی دیگر را مسئله‌ای دیگر غیر از اصل موضوع پرونده هاشمی دانست و با اشاره به غیرقانونی بودن ارجاع این پرونده به منطقه کردستان گفت که شورای عالی قضایی عراق باید این پرونده را می‌تواند در همه بخش‌های مرتبط به خود در استان‌های عراق به استثنای منطقه کردستان پیگیری کند.

بویژه این‌که کردستان درباره میزان شفافیت عملکرد دستگاه‌ قضایی دولت فدرالی در بغداد ابراز تردید کرده است. در چنین شرایطی متهم اگر خود را تسلیم دستگاه قضایی نکند، بعنوان متهم فراری محاکمه خواهد شد.

چندی پیش در پی اعتراف چند تن از محافظان طارق الهاشمی مبنی بر ارتباط او با تروریست‌ها و انفجار اخیری که در پارلمان عراق صورت گرفت که گفته می‌شود یک سوء قصد ناکام علیه "نوری المالکی" نخست‌وزیر عراق بوده است، دستگاه قضایی این کشور حکم بازداشت هاشمی را صادر کرد اما او به منطقه کردستان گریخت.

هاشمی با رد اتهاماتش، خواستار بررسی و پیگیری پرونده‌اش در منطقه کردستان عراق شده است. این در حالی است که فهرست العراقیه نیز در پاسخ به این اتهامات تمام اعضای خود را از پارلمان عراق بیرون آورده است و در راستای فاز جدید کارشکنی‌هایش علیه روند سیاسی کشور وزرای خود را از کابینه مالکی بیرون آورد. 26149

کد خبر 192033

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۰/۱۰/۱۱
    3 1
    او از بازماندگان حزب بعث است وکینه خود را نسبت به حضور شیعه در عراق با صدور شهید کردن سید محمد باقر صدر ودیگر شیعیان تاکنون اجرا کرده است