طرح قانون ارتقای بهره‌وری بخش کشاورزی تا 2 هفته دیگر در صحن علنی مجلس مطرح می‌شود.

سپیده سعیدی: علی رغم آنکه در سطح کشور و به خصوص پایتخت مراکز کشتارگاهی بسیاری به منظور حفاظت از بهداشت محیط زیست و نظارت برکیفیت دام و طیور ایجاد شده است باز هم شاهد کشتار دام و طیور در بسیاری از نقاط شهر و یا خارج از شهر تهران هستیم. باغات و خانه‌هایی که در‌آن کشتار غیرقانونی صورت می‌گیرد و تعداد قابل توجهی دام و طیور از این مراکز غیرقانونی به دست مصرف‌کننده می‌رسد. این در حالی‌است که با این روند غیرقانونی کشتار، محیط زیست نیز آلوده می‌شود. زباله‌های بسیار متعفن و خونابه‌هایی که پاکسازی نشده‌اند از جمله آلودگی‌هایی است که از این کشتار غیرقانونی ناشی می‌شود. سیدمحمد‌رضا حاجی‌اصغری رئیس کمیته دام، طیور و آبزیان کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی معتقد است که این موارد باید از طریق سازمان دام‌پزشکی و وزارت بهداشت پی‌گیری شود. در این رابطه قوانینی وضع شده است که اگر قانون اجرا شود با مشکلی روبه‌رو نخواهیم بود.

در حال حاضر در کشور ما دام و طیور به 2 شیوه به دست مصرف‌کننده می‌رسد. مصرف‌کنندگان نیز عادت به استفاده از هر دو گونه کرده‌اند. یکی گوشت و مرغ باز و دیگری بسته‌بندی شده، چرا تکلیف بر سر نوع کشتار دام و بسته‌بندی آن مشخص نیست؟
اتفاقاً در این باره حدود 4 سال پیش تصمیمی گرفته شد و باید بدان هم عمل شود. حدود 4 سال پیش سازمان دامپزشکی کشور، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بازرگانی با همفکری در راستای عرضه با کیفیت محصولات غذایی به مصرف‌کننده بر آن شدند تا گوشت و مرغ بسته‌بندی شده در پک‌های بهداشتی تهیه کنندو به دست مشتری بدهند یا آنکه محصولات دامی و طیوری را به صورت طبخ صفر یک دربیاورند و در اختیار مشتری قرار دهند. این تصمیمات در سطح کشور در حال اجرایی شدن است و در حال حاضر سالها از این وضعیت می‌گذرد و شاهد هستیم که بسیاری از محصولات دام و طیور که در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد بهداشتی و بسته‌بندی شده است. موادی که طبعاً با کشتار پاکیزه و قانونی در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

حتماً در نظر دارید که در کنار این پک‌های بهداشتی که در اختیار شهروندان به ویژه در تهران قرار می‌گیرد گوشت‌های دام و طیور در بسیاری از فروشگاه‌ها به صورت باز و غیر‌بسته‌بندی فله‌ای به فروش می‌رسد. نظارت بر این نوع از فروش چگونه است؟ آیا برای کشتار این حیوانات هم نظارتی صورت می‌گیرد؟
گرچه قانون این اجازه را به این افراد سودجو و فرصت‌طلب نمی‌دهد و شما هم می‌دانید که این نظارت باید توسط وزارت بهداشت ومعاونت غذا و دارو پی‌گیری شود. اما در حال حاضر شاهد هستیم که به غیر از شهرستانها در تهران این اتفاق متأسفانه رخ می‌دهد.

شما درباره قانونی در این رابطه صحبت کردید، قانونی که باید وزارت بهداشت مجری آن باشد و البته سازمان دام‌پزشکی آیا نقصی در این قانون است که در حال حاضر به درستی اجرا نمی‌شود و قانون‌شکنان بسیاری در این حوزه وجود دارند؟
باید بگویم که در این رابطه یکی از جامع‌ترین قوانین وضع شده است و به غیر از آن طرح دیگری را تدوین کرده‌ایم که تا 2 هفته دیگر در صحن علنی خواهد رفت و امیدواریم که تصویب شود.

‌درباره این طرح توضیح دهید.
طرح قانون ارتقای بهره‌وری بخش کشاورزی به نظر من جامع‌ترین طرح قانونی کشور است که در کمیسیون کشاورزی روی آن بسیار دقیق کار شده است. این طرح تا 2 هفته دیگر در صحن علنی مطرح می‌شود و من امیدوارم تصویب شود چرا که باید نظر نمایندگان دیگر را هم جلب کند.

اجرای این طرح می‌تواند به این روند یعنی کشتار غیرقانونی خاتمه دهد؟
بله در حال حاضر هم از سازمان دام‌پزشکی درخواست کرده‌ایم که به عرضه دام وطیور سامان بخشد و با نظارت کامل مراکز غیرقانونی را خود به خود حذف کنند. طرح بسته‌بندی را تکمیل کنند و سامان بخشند به هر حال به نظر می‌رسد شیوه‌ای که اکنون حاکم است مناسب نیست که ما شاهد این کشتارهای غیرقانونی هستیم. باید عمده فعالیت‌ها در قالب کشتارهای با مجوز باشد.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 19936

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =