گروهی از محققان با استفاده از پرتو ایکس، یک تکنیک تصویربرداری جدید را ارائه کرده‌اند که می‌تواند برای نخستین بار پیوندهای شکسته شده مغزی را که در اثر جراحات به وجود می‌آید، آشکار کند.

محمود حاج‌زمان: پرتو ایکس در پزشکی معمولا برای عکسبرداری از استخوان‌های شکسته مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما اکنون گروهی از محققان با استفاده از این پرتوها یک تکنیک تصویربرداری جدید را ارائه کرده‌اند که می‌تواند برای نخستین بار پیوندهای شکسته شده مغزی را که در اثر جراحات به وجود می‌آید آشکار کند.
به گزارش نیوساینتیست، این روش توسط والتر اشنایدر و گروهش در دانشگاه پیتزبورگ پنسیلوانیا توسعه داده شده است. این فناوری که ردگیری رشته‌ای کیفیت بالا (HDFT) نامیده می‌شود، به پزشکان امکان می‌دهد تا پارگی و قطعی را در دسته‌های تارهای عصبی که بخش‌های مختلف مغز را به یکدیگر متصل می‌کند و عملکردهایی همچون حرکت اندام‌ها را کنترل می‌کند، نمایان سازند. دیوید اوکونکو، جراح اعصاب و از اعضای گروه می‌گوید: «تا کنون، هیچ راهی برای شناسایی تصویری اینکه چطور جراحات به بافت مغز بیمار آسیب می‌زند وجود نداشت؛ بنابراین نمی‌شد پیش‌بینی کرد که چه میزان توان‌بخشی برای دستیابی به حداکثر بهبود بیمار مورد نیاز است.»
برای خلق تصاویر مغزی شفاف، الگوریتم‌های رایانه‌ای داده‌های جمع‌آوری شده توسط یک اسکن ام‌.آر.‌ای پیچیده را پردازش می‌کند. تصاویر پردازش شده اتصالات اصلی مغز را آشکار می‌کند که می‌توان از کالبدشکافی مجازی آنها برای تشخیص دقیق یک ناحیه آسیب‌دیده استفاده کرد. ناحیه آسیب‌دیده را می‌توان با سمت سالم مغز مقایسه کرد تا نسبت تارهای جدا شده و در نتیجه میزان اتصالات از بین رفته را تعیین کرد. این جزئیات می‌تواند به تخمین مدت زمان لازم برای بهبودی بیمار کمک کند.
این روش در حال حاضر نیز در تصویربرداری‌های تکمیلی مرسوم استفاده می‌شود، تا به طرح‌ریزی برداشتن تومورها یا ناهنجاری‌های عروقی مغز کمک کند.
 

53275

کد خبر 202657

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =