یادداشت‌های یک دیوانه، بولوار نیفسکی، دماغ، شنل، کالسکه، ماجرای نزاع ایوان ایوانوویچ و ایوان نیکیفوروویچ، مالکان قدیمی، و ایوان فیودوروویچ اشپونکا و خاله‌اش عناوین داستان‌های این مجموعه را تشکیل داده‌اند.

به گزارش خبرآنلاین، یادداشت های یک دیوانه (و هفت داستان دیگر) نوشته نیکلای گوگول با ترجمه خشایار دیهیمی از سوی نشر نی روانه بازار نشر شده است.

گوگول ساده می‌نویسد، آدم‌های قصه‌هایش غالباً آدم‌های معمولی هستند و داستان‌هایش درباره‌ حوادثی ساده پرداخته شده‌اند؛ حوادثی که بیشتر مواقع سرگرم‌کننده و خنده‌دار هم هستند، اما در انتها این خنده به غمی حقیقی بدل می‌شود. خیالات کارمندی دون‌پایه که در داستان یادداشت‌های یک دیوانه سرانجام روزمرگی و خجول بودن و نادیده شدنش چیزی جز دیوانگی نخواهد بود یا شنلی نو برای کارمندی عامی و حقیر بدل به نقطه‌ اوج زندگی و تراژدی بزرگش می‌شود.


درباره‌ گوگول همین کافی است که تورگنیف، نویسنده‌ بزرگ روس، گفته است: «همه‌ ما از زیر شنل گوگول بیرون آمده‌ایم.» و این جمله میزان نفوذ و تأثیرگذاری گوگول را در ادبیات پس از خود نشان می‌دهد. او نماینده‌ بزرگ رئالیسم انتقادی روسیه است.
«یادداشت‌های یک دیوانه» یکی از بهترین داستان‌های گوگول است که به جز داستان اولش، یادداشت‌های یک دیوانه، شامل شش قصه‌ دیگر هم می‌شود که از مجموعه‌های دیگر گوگول انتخاب شده‌اند.

به اعتقاد بسیاری، یادداشت‌های یک دیوانه، بلوار نوسکی، دماغ و شنل بهترین داستان‌های گوگول هستند. داستان شنل بارها به تصویر درآمده و حتی در ایران هم بر مبنای آن چندین تئاتر و تله‌تئاتر ساخته شده است.


کتاب یادداشت‌های یک دیوانه لبریز از جملاتی پخته و روشنگرانه است که حتی امروزه پس از گذشت 150 سال از مرگ گوگول، درخور تأمل‌اند. جملاتی از این دست:
«بلاهت در زنان زیبا موهبتی به شمار می‌رود. شوهران بسیاری را می‌شناسم که از بلاهت زنانشان به وجد می‌آیند و آن را نشانه‌ای از معصومیت کودکانه‌ آنها می‌دانند. زیبایی چه معجزه‌ها که نمی‌کند! نقص عقلی زنی زیبا به‌جای آنکه توجه‌ها را از او برگرداند، جذاب‌ترش می‌کند... اما اگر یک زن کمی از زیبایی بی‌بهره باشد، باید بیست برابر یک مرد باهوش باشد تا حداقل اگرنه عشق، کمی احترام به خودش جلب کند...»


 

ساکنان تهران برای تهیه این کتاب و هر محصول فرهنگی دیگر (در صورت موجود بودن در بازار) کافی است با شماره 20- 88557016 تماس بگیرند و آن را در محل کار یا منزل _ بدون هزینه ارسال _ دریافت کنند. باقی هموطنان نیز با پرداخت هزینه پستی می توانند این کتاب را تلفنی سفارش بدهند.
6060

کد خبر 242879

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =