۰ نفر
۲۲ آبان ۱۳۸۸ - ۰۹:۰۸

واتیکان با برگزاری کنفرانسی در زمینه بررسی وجود حیات فرازمینی، به دنبال عذرخواهی از جوردانو برونو است که در قرن شانزدهم به جرم عقاید کفرآمیزی چون احتمال وجود حیات فرازمینی سوزانده شد.

واتیکان بدون توجه به سابقه درخشانی که در زمینه انکار پدیده‌ها و دانشمندان علوم فضایی داشته است، طی هفته گذشته کنفرانس اختر-زیست‌شناسی یا حیات در سیاره‌های دیگر را با حضور دانشمندان و رهبران مذهبی برگزار کرد. برگزاری این کنفرانس به عهده آکادمی علوم وابسته به پاپ بود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تلگراف و آسوشیتدپرس، برای قرن‌ها متخصصان علم الهیات بر سر وجود یا عدم وجود حیات در سیاره‌های دیگر یا در جهان‌های دیگر و این‌که چنین پدیده‌ای برای کلیسا چه مفهومی خواهد داشت با یکدیگر به بحث و مجادله پرداخته‌اند. اما دیدگاه‌ها و موضعگیری‌های کلیسای کاتولیک روم پس از سوزاندن جوردانو برونو، راهب و فیلسیوف ایتالیایی در قرن شانزدهم که به‌جرم گفتن این موضوع که احتمال سکونت در خارج از زمین وجود دارد، مرتد شناخته شد؛ به شدت تغییر کرد.

با وجود این‌که بررسی این پدیده با بسیاری از باورها و عقایدی که در دین مسیحیت وجود دارد در تقابل است؛ اما کلیسا پس از گالیله و کوپرنیک به تدریج خود را با این واقعیت که زمین مرکز جهان نیست، انطباق داد و زمانی که پس از طولانی مدت با نظریه تکامل داروین کنار آمد؛ رهبران کاتولیک اعلام کردند حیات در سیاره‌های دیگر با مفاهیم انجیل در تقابل نیست.

دانشمندان در پانزده‌سال اخیر توانسته‌اند بیش از چهارصد سیاره در خارج از منظومه شمسی کشف کنند و این امر بدان معنا است که شاید کشف زندگی در این سیاره‌ها در سال‌های آینده چندان دور از ذهن نباشد.

پدر روحانی خوزه گابریل فونس، اخترشناس انجمن عیسی و مدیر رصدخانه واتیکان که برنامه‌ریزی برگزاری این کنفرانس را به عهده داشت، می‌گوید: «با توجه به گوناگونی مخلوقات ساکن در زمین، احتمال وجود حیات‌های هوشمند دیگری که به دست خداوند خلق شده‌اند نیز وجود دارد. این حقیقت با باورهای ما در تقابل نیست، زیرا ما نمی‌توانیم برای آفرینندگی خداوند محدودیتی قائل شویم».

فونس درباره برگزاری این همایش پنج روزه که به منظور بررسی عرصه درحال رشد مطالعه زندگی خارج از سیاره زمین برگزار شد، اظهار داشت: « پرسش‌هایی مربوط به خاستگاه زندگی و وجود این زندگی خارج از سیاره زمین ملاحظات جدی هستند که بحث درباره آنها ضروری است. مسئله احتمال وجود زندگی خارج از زمین التزامات فلسفی و الهیاتی بسیاری را مطرح می‌کند، اما این گردهمایی عمدتا بر چشم‌اندازهای علمی و این‌که چگونه رشته‌های مختلف می‌توانند این موضوع را برسی کنند، متمرکز شده است».

سی نفر از دانشمندان از جمله دانشمندان غیر کاتولیک از کشورهای ایالات متحده، فرانسه، بریتانیا، سوئیس، ایتالیا و شیلی در این همایش پنج روزه که سه‌شنبه 19 آبان ماه خاتمه یافت، شرکت داشتند. دانشمندان به سخنرانی درباره وجود حیات در دیگر سیاره‌ها پرداختند و موضوعاتی مانند کشف سیاره‌هایی خارج از منظومه خورشیدی، اولین نشانه‌های بیولوژیکی حیات، چگونگی تشکیل حیات بر زمین و بررسی احتمال تفاوت ساختار بیولوژیکی موجودات بیگانه و احتمال وجود آنها در میان دیگر مخلوقات مورد بررسی قرار دادند.

این نخستین باری نیست که واتیکان به موضوع زندگی خارج از زمین روی آورده است، در سال 2005 / 1384 نیز رصدخانه واتیکان با دعوت از محققان برجسته، این موضوعات را مورد بحث قرار داد.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 24296

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • آفرودیت IR ۱۲:۴۶ - ۱۳۸۹/۰۷/۱۴
    2 0
    خوبه اما دوست دارم بدونم موجودات فضایی واقا هستند؟مطالبت پراکنده ست مفصل ترش کن.مرسی