رئیس دستگاه قضا گفت:‌ اگر اثبات شود که این فرد در اثر شکنجه فوت کرده است، تخلف و جنایت چند مامور بوده است و نباید به بهانه‌ای برای تضعیف نیروی انتظامی یا قوه قضاییه تبدیل شود.

آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه از صدور سریع دستور رسیدگی دقیق و همه‌جانبه به حادثه فوت «یک وبلاگ‌نویس» خبر داد و گفت:‌ تعجب از این است که برخی بدون توجه به عزم قوه قضاییه در رسیدگی دقیق به این حادثه ناگوار، از سکوت قوه قضاییه سخن می‌گویند در حالی که کار ما رسیدگی عادلانه و دقیق و نه سخن‌پراکنی و تبلیغ است.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی قوه قضاییه، آیت‌الله آملی لاریجانی در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی به وضعیت رسانه‌ها درباره حملات حقوق بشری علیه قوه قضاییه اشاره کرد و با تاکید بر این‌که این حملات تازگی ندارد، افزود: متاسفانه این بار نیز به بهانه مرگ یکی از شهروندان که البته حادثه‌ای تلخ و ناگوار است، رسانه‌های خارجی و حتی متاسفانه برخی رسانه‌های داخلی سوار بر موجی از اطلاع‌‌رسانی علیه قوه قضاییه شده‌اند.

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: قوه قضاییه از نخستین لحظه وقوع این حادثه پیگیری‌های خود را آغاز کرده است و به دادستان تهران دستور داده‌ام تا با دقت و سرعت و با نظارت دادستان کل کشور پیگیر این پرونده باشند و البته در این رسیدگی به جنجال‌های رسانه‌ای توجهی نکنند.
آیت‌الله آملی لاریجانی در پاسخ به پرسش برخی رسانه‌ها مبنی بر دلیل سکوت قوه قضاییه درباره این حادثه با تاکید بر این‌که «وظیفه دستگاه قضایی سخن‌پراکنی درباب پرونده‌ها نیست و البته در قبال سخنانی که علیه نظام یا قوه مطرح شود، پاسخ لازم را خواهد داد» به دستور خود مبنی بر رسیدگی همه‌جانبه به این واقعه و لزوم مجازات خاطیان در صورت اثبات جرم اشاره کرد و گفت:‌ گرچه این حادثه به صورت مستقیم ربطی به قوه قضاییه یا زندان اوین ندارد و متهم در اختیار نیروی انتظامی بوده است، با این حال قوه قضاییه به وظیفه خود تا این لحظه عمل کرده و دستورهای لازم صادر شده است و قطعا اگر اثبات شود که مرگ این شهروند در اثر اهمال یا شکنجه در زمان بازداشت بوده است، ماموران و مسئولان این حادثه مجازات خواهند شد.
رئیس دستگاه قضا تصریح کرد:‌ اگر اثبات شود که این فرد در اثر شکنجه فوت کرده است، تخلف و جنایت چند مامور بوده است و نباید به بهانه‌ای برای تضعیف نیروی انتظامی یا قوه قضاییه تبدیل شود.
آیت‌الله آملی لاریجانی افزود:‌ تعجب‌آور است که رسانه‌های غربی که انگار بهانه‌ای برای حمله علیه جمهوری اسلامی ایران یافته‌اند، فراموش کرده‌اند که در زندان‌های گوانتانامو و ابوغریب چنان جنایت‌هایی علیه زندانیان مرتکب شدند که روی تمام جنایتکاران تاریخ را سفید کرده است.
رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: قوه قضاییه از باب وظیفه انسانی،‌ شرعی و قانونی خود به تمام ابعاد این حادثه رسیدگی می‌کند و البته این رسیدگی ها به شلوغ‌کاری‌های رسانه‌ای درباره حقوق بشر ربطی ندارد.


45237

کد خبر 257858

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =