واحد مرکزی خبر نوشت:

سید شمس الدین حسینی گفت: دولت با مدیریت منابع و مصارف ، اولویت نخست را به پرداخت حقوق و دستمزد و تخصیص یارانه به کالاهای اساسی و دارو داده است و هیچ مشکلی در این باره نخواهیم داشت.
حسینی در مورد بودجه عمرانی هم گفت: دولت تصمیم گرفته منابع اعتباری را به طرح هایی که در شرف پایان است و با عنوان طرح های مهر ماندگار اختصاص دهد.
وی افزود: برای تامین اعتبارات عمرانی علاوه بر منابع بودجه ای روش های دیگر تامین مالی مانند انتشار اوراق مشارکت، تهاتر و پرداخت مطالبات پیمانکاران از طریق سهام نیز مورد توجه قرار گرفته است، ضمن آنکه در لایحه بودجه سال آینده احکام منعطف تری برای واگذاری طرح های نیمه تمام به بخش خصوصی و حمایت شبکه بانکی و صندوق توسعه ملی از این بخش پیش بینی شده است.
وزیر اقتصاد درباره عرضه ارز صادرکنندگان در مرکز مبادلات ارزی هم افزود: آنچه مهم است و باید اجرا شود ، الزام صادرکنندگان برای عرضه ارز در مرکز مبادلات است ، البته اگر صادرکننده بخواهد ارز خود را صرف واردات کند ، به واردکننده دیگری بدهد ، صرف سپرده گذاری ارزی یا بازپرداخت اقساط وام ارزی کند ؛ دولت هیچ دخالتی ندارد اما اگر بخواهد ارز را با ریال مبادله کند باید با نرخ مرکز مبادلات ارزی اینکار را انجام دهد.
وی درباره شایعه تخفیف در نرخ های مالیات بر ارزش افزوده برای واردکنندگان نیز گفت : حقوق ورودی کالا به تازگی تعدیل شده و در قانون مالیات بر ارزش افزوده موضوع معافیت مالیاتی آمده است ، بنابراین تعدیل نرخ مالیات بر ارزش افزوده دیگر موضوعیت ندارد.
وزیر اقتصاد گفت: طبق قانون مالیات بر ارزش افزوده هم اکنون کالاهای اساسی و کالاهایی که عمدتا در سبد مصرف کنندگان قرار دارد ، معاف است و دیگر به تعدیل نرخ مالیات بر ارزش افزوده نیازی نیست.
وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد: به خاطر تحریم ها، 50 درصد از وصول درآمدهای نفتی کشور کاهش یافته است.
سیدشمس الدین حسینی گفت : میزان تحقق نیافتن درآمدها در بخش های مختلف متفاوت است مثلا در بخش مالیات 85 درصد درآمدها محقق شده است و در گمرک هم وضع بد نیست اما درخصوص درآمدهای نفتی با 50 درصد کاهش مواجهیم.
وی سرجمع عدم تحقق درآمدهای دولت را در سال جاری 40 درصد ذکر کرد و گفت: محدودیت ها باعث شده است دولت با اثربخشی بیشتری منابع را تخصیص دهد.
وزیر اقتصاد افزود : در بودجه امسال برای منابع درامدی 144 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده بود اما به لحاظ محدودیتهایی که برای صادرات نفت پیش امده است براورد می شود 95 هزار میلیارد تومان محقق شود.

/3131

کد خبر 263940

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =