خطر قطع عملیات تولید نفت و یا سرقت اطلاعات حساس نفتی باعث نگرانی کانادایی ها از افزایش حملات سایبری علیه تاسیسات نفتی این کشور شده است.

سرمایه گذاری خارجی ها در صنایع نفتی کانادا و همزمانی آن با تهدیدات سایبری و کمپانی های تولید انرژی در کانادا نگرانی های جدی را دامن زده است. ماه مارس 2012 وزارت امنیت داخلی امریکا به تاسیسات امریکایی و کانادایی هشدار مشترک در برابر خطرات حمله به لوله های نفتی و گاز طبیعی داد. در ماه سپتامبر 2012 کمپانی تلونت  (که 60 درصد از مدیریت لوله های نفتی و گازی در اختیار این شرکت است) با یک حمله سایبری که باعث شد تا فایروال داخلی اش از کار بیفتد، روبرو شد و بعد اعلام کرد مشکل دارد.
تراویس دیویس سخنگوی تولید کنندگان نفتی کانادا می گوید حمله کنندگان در وهله اول می خواهند تولید نفت و گاز را در این کشور از کار بیندازند.
به گفته وی اغلب کمپانی های کانادایی حملات سایبری را جدی گرفته اند و CAPP گروه مهارت یافته ضد سایبری دارد که در اختیار کمپانی ها قرار می دهد تا با این نوع حملات مبارزه کنند. حمله به تلونت را هکرهای موسوم به  Comment Group  انجام داده بودند که با نصب بدافزار اطلاعات شرکت را به سرقت بردند و یکی از آیتم های سرقت شده فناوری smart grid یا فناوری جدید توزیع کامپیوتری شبکه برق بود.
سه سال پیش از آن نیز هکرهای چینی به کمپانی Citizen Lab حمله مشابهی کرده بودند که دومین های نظامی چین ردیابی شد. اولف لیندکویست از مرکز تحقیقات SRI می گوید حملات سایبری به صنایع انرژی غرب رو به افزایش است.
ویک توس وزیر امنیت عمومی اعلام کرد در 5 سال آینده بودجه دفاع سایبری در موارد ذکر شده به 155 میلیون دلار خواهد رسید و البته تا کنون فقط 13 میلیون دلار آن دریافت شده است اما برنامه های مصمم دولت کانادا نشان از عزم راسخ این کشور در مبارزه با حملات سایبری دارد.
56501
کد خبر 268722

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =