عزت شاهی از مبارزین قبل از انقلاب ضمن حضور در کافه خبر به شرح خاطرات دوران مبارزه و زندان خود می پردازد.

به گزارش خبر آنلاین، عزت الله مطهری (شاهی) در سال 1325 در شهر خوانسار متولد شد دوران کودکی خود را در خانواده‌ای فقیر و مذهبی گذراند. او ابتدا به کار در یک کوره پرداخت و سپس با اتمام تحصیلات در مقطع ششم ابتدایی قدیم، به تهران عزیمت کرد و در بازار شاگردی نمود.
حضور در بازار موجب شد تا وی با اعضای هیئت موتلفه آشنا شود و ببدین ترتیب فعالیت سیاسی وی جدی تر شد .عزت شاهی در سال 48 به کمک تعدادی از دوستان خویش پرچم های برافراشته اسراییل را در استادیوم شیرودی (امجدیه)، حین بازی فوتبال ایران و اسراییل به آتش می کشد و اعلامیه هایی را در ورزشگاه پخش می کند و سپس درحالی که علیه اسراییل شعار می دادند به سمت دفتر هواپیمایی اسراییل"ال.عال" رفته و آن را منفجر می کنند.
او از این سالها به بعد مورد خشم و کینه ساواک قرار گرفت و فراری شد بالاخره روزی در میدان محمدیه (اعدام) تهران بر سر یک قرار دستگیر شد. با این وجود، وی توانست هنگام حرکت به سوی اتومبیل ساواک در یک لحظه از دست مأمورین بگریزد و فرار کند. او پس از این ماجرا دیگر نتوانست در یک مکان ثابت ساکن باشد و همیشه در حال جابجایی بود تا حدی که حتی پدر و مادر وی نیز هیچگاه از مکان اختفای او خبر نداشتند. در سال 51 یک تاکسی در مقابل سفارت ترکیه منفجر شد که راننده و سرنشین آن کشته شدند. ساواک پنداشت که سرنشین تاکسی از اعضای مجاهدین خلق بوده و کسی جز عزت شاهی نیست لذا خبر کشته شدن وی را در حالی از رادیو اعلام نمود که او از شنوندگان خبر مرگ خویش بود.
وی از آن روز و با تصور آنکه پرونده اش بسته شده است، به مشهد رفت و در سال 52 به تهران بازگشت تا انفجار ده بمب را برای دهمین سالگرد انقلاب سفید تدارک ببیند. عزت پس از تغییر ایدئولوژی سازمان، تضاد عقیدتی و تشکیلاتی شدیدی با آنها یافت. از این رو سازمان طرح ترور و ازبین بردن او را پی ریزی نمود اما عزت بازهم با چالاکی و زیرکی خود توانست از این مهلکه نیز جان سالم به در ببرد. ساواک پس از فعالیتهای گسترده و با اطلاع از اینکه او همچنان زنده است، سرانجام وی را در چهارراه سیروس تهران محاصره کرد و به رگبار بست و 7 گلوله نیز به بدن عزت در حال فرار اصابت کرد. او برای اینکه زنده به دست ماموران نیفتد، کپسول سیانور خورد ولی مأمورین ساواک بلافاصله با شلنگ آب، دهان و معده و شکم وی را شستند تا اینکه سرانجام تأثیر سیانور از بین رفت. عزت که به شدت زخمی شده بود به بیمارستان منتقل می شود و در حین پانسمان بارها تحت شکنجه قرار می گیرد. او در دادگاه و با توجه به آنکه بسیاری از اقداماتش لو نمی رود، به 15 سال حبس محکوم می شود. اما ساواک به قدری از وی در هراس بود که او را در زندان بدون لباس به مدت 6 ماه دست و پا بسته به تخت می بندد. وی سرانجام پس از شش سال زندان که چهار سال آن را در انفرادی گذراند، درسال 57 از زندان آزاد می شود و به کمیته استقبال از امام می پیوندد. با پیروزی انقلاب ایران (۱۳۵۷) در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ به عضویت در کمیته انقلاب اسلامی در آمد اما پس از چند سال به علت اختلاف نظر با برخی مسئولان وقت کمیته، از کار در کمیته کناره گیری نمود و از آن زمان به بعد هیچ مسئولیت دولتی را قبول نکرد و ترجیح داد در صندوقهای قرض الحسنه به امور چاپی مشغول شود.
عزت شاهی در اواخر سال 63 مجدداً برای کار آزاد به بازار تهران بازگشته و نام خود را نیز به عزت الله مطهری تغییر داد.
کتاب خاطرات وی تا کنون بیش از بیست بار تجدید چاپ شد. این نشست روز سه شنبه 26 دیماه همزمان با سالگرد فرار شاه از ایران ،راس ساعت 17 در کافه خبر برگزار می شود شما کاربر گرامی می توانید سوالات خود را در قالب کامنت مطرح کنید تا از میهمان خبرآنلاین پرسیده شود. 

/27214
 

کد خبر 270686

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۶:۴۶ - ۱۳۹۱/۱۰/۲۶
  0 1
  1-شرايط موجود چقدر به آرمانهايي كه براي آن انقلاب كرديد نزديك است؟ 2- با توجه به وضعيت موجود اگر دوباره به گذشته باز گرديد باز هم همين راه را ادامه ميدهيد؟
 • بدون نام IR ۱۷:۰۵ - ۱۳۹۱/۱۰/۲۶
  0 1
  بازی فوتبال ایران و اسرائیل مربوط به سال 1347 است .
 • بدون نام IR ۱۸:۲۲ - ۱۳۹۱/۱۰/۲۶
  0 1
  رابطه آقاي عزت شاهي با موتلفه چگونه بوده است؟
 • بدون نام IR ۱۹:۵۲ - ۱۳۹۱/۱۰/۲۶
  1 3
  اقا پشيمون نشدي
 • حسین NL ۲۲:۰۴ - ۱۳۹۱/۱۰/۲۶
  2 1
  سلام گرم و صمیمی ما را به ایشان برسانید. بنده کتاب خاطرات ایشان را بدقت مطالعه کردم در آن دوران دانش آموز بودم در دبیرستان و آوازه ایشان را از هم کلاسیها شنیده بودم بچه ها میگفتند اگر به شاه فحش دادید و گرفتار ساواک شدید مثل عزت شاهی مقاومت کنید. خلاصه بهت افتخار میکنیم .حالا اگر خاطره دیگری از آن دوران داری که در کتاب منعکس نشده برایمان تعریف کن. در ضمن چرا گوشه عزلت نشسته ای ؟ اینهمه مبارزه برای این بود که جا خالی کنی تا یک عده به نوایی برسند و خلاص.
 • بدون نام IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۱/۱۰/۲۸
  0 1
  ایشان در کتاب خاطراتشان گفته اند که اسناد ساواک در اول انقلاب به سرقت می رفت و کسانی که اسناد ساواک بر علیه شان بود اسناد ساواک را از آرشیو ساواک خارج می کرده اند و ایشان با کسی که برخی اسناد ساواک را سرقت می کرد درگیر شده اند، در این مورد لطفا بیشتر توضیح بدهند