شبکه‌های اجتماعی، اوج انقلاب اینترنتی است و انصافا جایی برای نوآوری‌های دیگر در عصر اینترنت باقی نگذاشته است. اما سرنوشت اینترنت و شبکه‌های اجتماعی به کجا خواهد انجامید؟

علیرضا خراسانی: پیتر تیل مبدع و صاحب اصلی سیستم بانک اینترنتی پی‌پال paypal.com، در دانشکده تجارت دانشگاه آکسفورد گفت: «شبکه‌های اجتماعی مجازی، دنیای اینترنت را تغییر می‌دهند و نسل بعدی اختراعات و ابداعات پیرامون اینترنت متعلق به شبکه‌های اجتماعی مجازی خواهد بود».

به عقیده برخی متخصصان در سیلیکون‌ولی، این نوع شبکه‌ها که با secondlife شروع شد، با فیس‌بوک توسعه یافت و در حال حاضر با توییتر به سوی آینده می‌تازد، می‌تواند آینده اینترنت را به دنبال خود بکشاند.

به گزارش نیوساینتیست، پیتر تیل که خود از اولین سرمایه‌گذاران در فیس‌بوک بود، معتقد است که در نزدیکی خط پایان تاریخ شبکه‌های اجتماعی مجازی هستیم و به سرعت به سوی آینده و نسل جدیدی از آنها می‌رویم. به عقیده وی، همان‌طور که عصر کامپیوتر در دنیای اینترنت خلاصه شد، دنیای اینترنت نیز در دنیای شبکه‌های اجتماعی مجازی خلاصه شده و حالا به سوی آینده گام برداشته‌ایم.

وی افزود وقتی وب و شبکه‌های اجتماعی مجازی موجودیت دارند، اختراعات و ابداعات راه خود را می‌روند؛ اما آخرین اختراع در این زمینه شبکه‌های اجتماعی است که بعد از آن، شاهد عقب‌گردی به دهه 1950 / 1330 در عرصه فناوری خواهیم بود.

موافقان و مخالفان
البته کارشناسان دیگر در این همایش چندان با حرف‌های پیتر تیل موافق نبودند. برخی اظهار کردند که شبکه‌های اجتماعی با آغاز خوب خود، هم‌اکنون جا افتاده‌اند و مسیر خود را به خوبی ادامه خواهند داد؛ اما احتمالا به سرنوشتی مانند ای‌میل دچار خواهند شد که همیشه در اینترنت حضور داشته است.

رم شریرام از مدیران گوگل اعتقاد دارد که سرویس فیس‌بوک جایگزین سرویس معمولی ای‌میل خواهد شد، البته او پیش‌بینی می‌کند که خود فیس‌بوک نیز روی ابزارهای همراه مانند گوشی هوشمند متمرکز خواهد شد؛ چراکه کاربران چندان مثل قبل ایستا نخواهند بود که به یک ماشین ثابت تکیه کنند، بلکه کاملا متحرک بوده و همه کارهای خود را با گوشی همراه انجام خواهند داد.

رید هافمن، از دیگر شرکت‌کنندگان در همایش که مبدع و صاحب شبکه اجتماعی مجازی LinkedIn‌ است، با این موضوع موافق است که شبکه‌های اجتماعی مجازی رو به جلو حرکت می‌کنند و در حال رشد هستند. وی با تاکید بر این‌که کاربران با هویت‌های واقعی دست به تبادل اطلاعات و ارتباطات می‌زنند، پیش‌بینی کرد در آینده، اطلاعات بیشتری از مردم در این شبکه‌ها قرار داده خواهد شد و حجم بسیار زیادی از اطلاعات تولیدی توسط این نوع برنامه‌های پرطرفدار، توسعه می‌یابد.

وی هم‌چنین در حوزه تجارت اینترنتی نیز پیش‌بینی کرد که مثلا گوگل در پاسخ به جستجوهای شما، حتی فرد مورد نظر را که باید با وی تماس بگیرید، پیدا کرده و ریز اطلاعات موجود در فیس‌بوک و غیره را ارائه می‌کند.

اما بیز استون، خالق توییتر تاکید دیگری داشت. وی معتقد است که توییتر یک شبکه اجتماعی نیست، چرا که این واژه (شبکه اجتماعی) خود سوال‌برانگیز است. برای وی، مهم این است که چگونه چنین شبکه‌هایی باعث تغییر در مردم می‌شوند. به عقیده وی این نوع سایت‌ها می‌توانند همچون ترکیبات شیمیایی در بهتر شدن رفتار اجتماعی مردم موثر باشند. وقنی مردم بازتر باشند، ارتباطات بیشتری پیدا می‌شوند و و هر لحظه جهانی‌تر خواهند شد.

کد خبر 27513

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۱۶:۲۴ - ۱۳۸۸/۰۹/۰۹
    1 0
    فقط فیس بوک! البته حیف که فیلتره