سرپرست حجاج ایرانی گفت: درمورد انتقال بیماری از سوی حجاج در کشور، نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب نوشتم و ایشان را نسبت به سلامت کاروان‌های ایرانی مطلع کردم .

در حالی که حجاج ایرانی از ساعاتی دیگر (بامداد روز چهارشنبه) به کشور باز می‌گردند، نگرانی‌ها و حرف و حدیث‌ها درباره احتمال ابتلای این عده از هموطنان به ویروس آنفلوآنزای خوکی بالاتر گرفته است.

روز سه‌شنبه سرپرست حجاج ایرانی که اکنون در مکه به سر می‌برد، در این باره به خبرنگاران گفت: در ادامه جوسازی‌ها درمورد انتقال بیماری از سوی حجاج در کشور، نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب نوشتم و ایشان را نسبت به سلامت کاروان‌های ایرانی مطلع کردم و از رهبری خواستم تا در این زمینه تدبیری بیندیشند.

آیت‌الله ری‌شهری در واکنش به این احتمال که حاجیان ناقل بیماری آنفلوآنزای خوکی هستند، گفت: گزارش هیئت پزشکی ما در عربستان بود می‌گوید این مسئله درست نیست و زائران همه در صحت و سلامت هستند. این گزارش به مسئولان وزارت بهداشت و درمان نیز اعلام شد و در پی این گزارش، شب گذشته بخشنامه‌ وزارت بهداشت در این باره لغو شد.

سرپرست حجاج همچنین خبر داد: سخنگوی وزارت امور خارجه را مأمور کردیم تا با مسئولان وزارت بهداشت تماس داشته باشد و آن‌ها را در این زمینه مطمئن کند. علاوه بر این، بنده نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب نوشتم و نسبت به سلامت کاروان‌های ایرانی ایشان را مطلع کردم و از رهبری خواستم تا در این زمینه تدبیری بیندیشند.

«مردم را نگران نکنید»
سرپرست حجاج ایرانی گفت: زائران ایرانی نیز مطمئن باشند که در کشور برخورد بدی با آن‌ها نخواهد شد.

ری‌شهری گفت: علی‌رغم پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته درباره میزان ابتلای زائران به آنفلوانزای خوکی، حتی یک نفر هم به این بیماری مبتلا نشده‌ است. او در این باره اضافه کرد: این باید برای مسئولان تجربه باشد که در نظریه‌های تخصصی، اظهارنظرهای حساب‌‌شده‌ای داشته باشند.

ری‌شهری پیش از این نیز در حاشیه بازدید از مرکز پزشکی جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران مستقر در منا، از مسئولان داخل کشور خواسته بود «مردم را به خاطر بیماری آنفلوآنزا نگران نکنند».

چهارشنبه هفته گذشته وزیر بهداشت هشدار داده بود: ‌با توجه به سرد شدن هوا و ورود حجاج، با موج بعدی آنفلوانزای آ مواجه می‌شویم و باید با آموزش همگانی و همکاری همه دستگاه‌ها و رسانه ها و افزایش تجهیزات و امکانات برای این بیماری که حداقل تا دو سال آینده در کشور ما ماندگار است، آ‌ماده باشیم.

او با اشاره به این‌که «برآورد اولیه این است که هر بیمار مبتلا به آنفلوانزای آ، بین 1.2 تا 1.4 نفر دیگر را مبتلا می‌کند»، خواهش کرده بود مردم به استقبال حجاج نروند و حجاج نیز بعد از یک هفته مهمانی بدهند.

پیش‌بینی ابتلای 30درصدی حجاج
در میانه مهرماه رئیس مرکز پزشکی هلال احمر جمهوری اسلامی خبر داده بود وزارت بهداشت پیش‌بینی می‌کند که امسال 30 درصد از حجاج ایرانی در عربستان به آنفلوانزای خوکی مبتلا ‌شوند.

با توجه به این آمار و با توجه به این‌که سازمان حج آمار حج‌گزاران ایرانی امسال را 80 هزار نفر اعلام کرده، در نظر گرفتن احتمال 30 درصدی ابتلای این عده به ویروس آنفلوآنزای خوکی به معنای احتمال ابتلای دستکم 24 هزار نفر از آنان به این بیماری است. اگر نسبت واقع‌بینانه‌تر 50درصد ابتلا را نیز در نظر بگیریم، می‌توان پیش‌بینی کرد که 40 هزار نفر از حج‌گزاران ایرانی امسال، در طول این سفر به ویروس آنفلوآنزای خوکی مبتلا می‌شوند.

به این ترتیب پیش‌بینی می‌شد با فرض‌ اِعمال حداکثر مراقبت و پیش‌گیری از سوی نزدیکان و خویشان و دوستان این عده از حج‌گزاران مبتلا، می‌توان منتظر بود که دستکم خویشان درجه‌یک آنان به این ویروس مبتلا شوند؛ این یعنی بین 24 هزار تا 40 هزار خانواده ایرانی در معرض مستقیم آنفلوآنزای خوکی قرار می‌گیرند. این آمار با توجه به میانگین جمعیت خانواده ایرانی (5 نفر)، یعنی بین 120 هزار تا 200 هزار ایرانی.

اکنون با تصریح سرپرست حجاج ایرانی و همچنین رئیس مرکز پزشکی هلال احمر جمهوری اسلامی در عربستان درباره مبتلانشدن هیچ‌یک از حج‌گزاران ایرانی، نگرانی‌ها درباره احتمال انتقال آنفلوآنزای خوکی از طریق حجاج به کشور فروکش می‌کند.

تدابیر ویژه در فرودگاه‌های کشور
اما تقریبا همان زمانی که ری‌شهری با خاطری آسوده از سلامت کامل همه حاجیان ایرانی خبر می‌داد، مدیر کل امور اجتماعی استانداری تهران از اتخاذ تدابیر لازم برای پیشگیری از شیوع این بیماری در هنگام ورود حجاج در فرودگاه مهر آباد خبر داد.

محمدعلی عرفان‌منش با اشاره به این که فرودگاه مهرآباد و دانشگاه‌های علوم پزشکی و کارگروه بهداشت و درمان استان تهران، برنامه‌ها و اقدامات پیش‌گیرانه‌ای برای ورود حجاج به فرودگاه انجام داده است، از شهروندان خواست امسال برای پیشگیری از شیوع این بیماری، از مراجعه به فرودگاه‌ها برای استقبال از حجاج خودداری کنند.

عرفان‌منش از مردم خواست استقبال از حاجیان را «در محله‌ها و منازل خود» به عمل آورده و از «ازدحام در فرودگاه‌ها» خودداری کنند.

موارد مشکوک را در سه مرحله غربال می‌کنیم
عرفان منش خبر داد: یک تیم 26 نفره با تخصص‌های مختلف در سطح عالی پزشکی در جده، تمامی حجاج را قبل از پرواز به تهران مورد معاینه قرار می‌دهند. دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده دست در ترمینال حج فرودگاه و قبل از کانترهای گذرنامه نصب شده است. سطوح محوطه داخل ترمینال‌های سه و پنج حجاج به طور مداوم و مکرر توسط کارکنان آموزش‌دیده با لباس‌های مخصوص گندزدایی شده و می‌شود.

او توزیع صدها سی‌دی و پوستر در ترمینال‌های فرودگاه‌ها و ارائه پیام‌های آموزشی در این ترمینال‌ها و آموزش میهمان‌داران و کارکنان فرودگاه‌ها را از جمله برنامه‌ها برای پیشگیری از این بیماری برشمرد.

عرفان‌منش همچنین به تجهیز و آمادگی دو بیمارستان «شهدا» یافت‌آباد و «حضرت رسول اکرم» برای رسیدگی به بیماران آنفلوآنزای خوکی خبر داد.

به گفته مدیر کل امور اجتماعی استانداری تهران، حج‌گزاران مشکوک به این بیماری، در سه مرحله از دیگر حجاج جدا می‌شوند: قبل از پرواز در جده، در حین پرواز در هواپیما، و پس از فرود در مهرآباد.

در عین حال او تایید کرد که آمارهای رسیده از عربستان، حکایت از شرایط مناسب با کمترین میزان موارد مشکوک دارد.

ممنوعیت استقبال در فرودگاه‌ها
در عین حال، سید احمد مومنی، مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور در ابلاغیه‌ای که عصر امروز سه‌شنبه به دست رسانه‌ها رسید، از مدیران کل و مدیران فرودگاه‌های مجری عملیات حج خواسته است مواردی را برای پیش‌گیری از شیوع آنفلوآنزای خوکی اجرا کنند.

در این ابلاغیه از جمله از کارکنان مرتبط با عملیات ورود حجاج خواسته شده که از ماسک استفاده کنند و به مردم هشدار داده شود که برای استقبال از حجاج به فرودگاه‌ها نیایند.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور در حاشیه این ابلاغیه همچنین خبر داد: بنا به تصمیمات مسئولین استان‌ها، در برخی فرودگاه‌های کشور استقبال از حجاج در داخل فرودگاه‌ها ممنوع شده است.

کد خبر 27865

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =