۰ نفر
۴ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۲۳:۱۰

محققان دانشگاه استنفورد با الهام از شرایط ایجاد اثر گلخانه‌ای پانلی را طراحی کرده‌اند که به کمک نانوساختار فوتونیک خود نه‌تنها شعاع‌های نور را بازتاب داده که گرمای جذب‌شده را نیز با تشعشع حرارتی به فضا می‌فرستد.

محبوبه عميدي: مي‌دانيم سقف‌هاي سفيد‌رنگ مي‌توانند با بازتاب نور خورشيد باعث كاهش دماي ساختمان‌ها شوند و سقف‌هايي كه به رنگ سبز درآمده‌اند، با بلوكه كردن پرتوهاي نور و ايجاد يك منبع سرمايش تبخيري از گرم‌شدن بيشتر ساختمان جلوگيري می‌کنند. گروهي از محققان دانشگاه استنفورد موفق به توليد پانلي شده‌اند كه نه‌تنها با بازتاب شعاع‌هاي نور مانع از گرم‌شدن ساختمان مي‌شود؛ بلكه اين قابليت را دارد كه گرما را از محيط اطراف خود دريافت كرده و به جو زمين ساطع كند.
به گزارش گيزمگ، اين پانل در درجه اول درست مانند يك آينه با قدرت انعكاس بالا عمل كرده و شعاع‌هاي نور را به جايي كه از آن آمده‌اند، بازتاب مي‌دهد. از سوي ديگر اين پانل مي‌تواند در اثر برخورد شعاع‌هاي نور با آن گرم شود و در اين صورت با تشعشع حرارتي گرما را از خود دور كند.
زماني كه تشعشع حرارتي توسط جو زمين به دام مي‌افتد، در حقيقت ميان سطح زمين و فضاي اطراف آن گرفتار مي‌شود و اثر گلخانه‌اي را ايجاد مي‌كند. نانوساختار تهيه شده توسط محققان استنفورد نيز كه از مواد فوتونيك (شامل كوارتز و سيليسيوم‌كاربيد) تشكيل شده، مي‌تواند نور را در طول‌موجي به فضا برگرداند كه آزادانه از جو زمين عبور كرده و به فضاي بسيارسرد خارج از آن راه پيدا كند.
قدرت سرمايشي اين پانل‌ها چيزي حدود 100 وات به ازاي هر مترمربع است. به عبارت ديگر اگر خانه‌ای يك‌طبقه در نظر بگيريم كه متعلق به يك خانواده است و تنها 10درصد از سقف آن توسط اين پانل خنك‌كننده پوشيده‌شده، در گرم‌ترين روزهاي تابستان حدود 35درصد در انرژي مورد نياز دستگاه‌هاي سرمايشي خانه صرفه‌جويي خواهد شد. از آن جالب‌تر اينكه اين پانل‌ها براي سرمايش محيط اطراف خود نه بخش متحركي دارند و نه به هيچ يك از منابع انرژي (حتي خورشيد) نياز خواهند داشت.
علاوه بر اين مي‌توان به جايگزيني پانل‌هاي خورشيدي كه براي تأمين انرژي الكتريكي دستگاه‌هاي سرمايشي خانه‌ها به كار مي‌روند با اين پانل‌هاي سرمايشي فكر كرد. از جنبه تجاري اين پانل‌ها كه بگذريم استفاده از آنها براي خنك‌كردن خانه‌ها در مناطقي كه به انرژي الكتريكي دسترسي ندارند يا مناطق استوايي نيز ايده خوبي است. حتي مي‌توان ايده استفاده از اين پانل‌ها را براي خنك نگه‌داشتن خودروهاي پارك شده مطرح كرد.
53273

کد خبر 288979

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ساشا IR ۲۱:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۳
  1 0
  در حقیقت تیتر این مقاله اشتباه فاحشی دارد. این ورقه ها با استفاده از انعکاس نور و خنثی کردن اثر گلخانه ای، خانه را خنک نگه میدارند.
 • مجتبی A1 ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۴
  0 0
  باسلام. مطلبتون در رابطه با پنل خورشیدی عالی بود فقط اگه اطلاعات کاملتری در این رابطه دارین و براتون مقدور هست برام ایمل کنین. باتشکر