تصور کنید خبری را می‌خوانید که کاملا متحرک است: به شکل ویدیو-بازی آنلاین که هم عناصر اصلی خبر را دارد و هم مانند بازی، حق انتخاب را بر عهده شما قرار داده و در نهایت از شما می‌خواهد با حدس و گمان خود، آن‌را به پایان برسانید.

جالب است؟ نه؟ این شکل کاملا منحصر بفرد از ویدیوی خبری در مورد تصادف ستاره مشهور دنیای گلف، تایگر وودز است که با انتشار در یوتیوپ، دنیای روزنامه‌نگاری را متحول کرده است. این گزارش رایانه‌ای که همسر تایگر وودز را عصبانی و چوب گلف به دست نشان می‌دهد، در حال حاضر عنوان پرطرف‌دارترین ویدیوی آنلاین جهان را از آن خود کرده و به عقیده کارشناسان، می‌رود تا در قالب نوعی روزنامه فوق مدرن، مورد پذیرش قرار گیرد.

این قطعه یک و نیم دقیقه‌ای، کاملا انیمیشن است و به‌وسیله شرکت هنگ‌کنگی نکست‌مدیا ساخته شده است. این شرکت در هنگ‌کنگ و تایوان، روزنامه زرد منتشر می‌کند و طرفداران زیادی هم دارد. این ویدیو یکی از 20 ویدیویی است که شرکت روزانه منتشر می‌سازد که اغلب، شامل حوادث مصوری است که روزنامه‌نگاران چندان هم شاهدش نبوده‌اند.

دایزی لی، مسئول بخش می‌گوید: «واحد انیمیشن از روزنامه مستقل است و شامل چندین برنامه‌نویس، طراح سایت، انیمیشن‌ساز و حتی بازیگر است که تحت عنوان اپل دیلی فعالیت می‌کنند.

گزارش‌های مورد استفاده، یا توسط واحد مربوط تولید و یا از روی وب برداشته می‌شوند. سپس انیمیشن‌کاران در کنار سایر حرفه‌ای‌های واحد، بر اساس حدس و گمان چندین سناریو برای آن می‌نویسند و با تولید ویدیوی آنلاین، به کاربر اجازه می‌دهند بر اساس حدسیات خود، تغییراتی را روی آیتم اعمال کند.

کیس اولبرمن، مجری تلویزیون ام.اس.ان.بی.سی با نمایش این ویدیو، آن‌را تحول بزرگ در عرصه روزنامه‌نگاری قلمداد کرد و گفت: «در کمتر از 6 ماه، فردی از امریکا این ایده را تجاری خواهد کرد و آن‌را متحول خواهد نمود.

 هرچند ویدیوی مذکور با کیفیت نیست و خیلی هم هنرمندانه طراحی نشده؛ اما آینده این نوع تفکر دنیای روزنامه‌نگاری را کاملا متحول خواهد کرد».

موافقان و مخالفان
علی‌رغم اظهارنظرهای مختلف، این ویدیو تنها روی یوتیوپ بیش از 2 میلیون بیننده را در هفته اول به خود جذب کرده است.

حتی اختلاف نظرهای سیاسی هم حول این ویدیو شکل گرفته است. برخی می‌پرسند چند نفر از روزنامه‌نگاران تایوانی از اختلاف نظر تایگر وودز و همسرش اطلاع دارند؟ و سوالاتی مشابه اینکه آیا اصول اخلاقی زیر پا رفته است یا نه؟

محبوبیت فراوان این ویدیو سبب شد تایگر وودز هم واکنش نشان دهد و در وبلاگ خود بنویسد که خشونت فیزیکی در اتومبیل را که منجر به تصادف و تخریب رابطه وی و همسرش شد، به شدت تکذیب می‌کند.

اپل‌دیلی را میلیاردر معروف تایوانی، جیمی لای در سال 2003 / 1382 به راه انداخته که گه‌گاه، متلک‌های سیاسی هم به چین کمونیست می‌اندازد. البته این روزنامه بارها قوانین را زیرپا گذاشته و در یک مورد به پرداخت سی‌هزار دلار جریمه محکوم شد!

مسئول اپل‌دیلی تاکید می‌کند که حالا چشم جهانیان به آنها دوخته شده و باید تحول واقعی به وجود بیاورند. به گفته وی، مردم علاقه کمتری به خواندن روزنامه‌های چاپی نشان می‌دهند و باید زمینه را برای آنها مطابق سلیقه شان به وجود آورد.

برخی کارشناسان نیز با وی هم‌عقیده‌اند و می‌گویند انیمیشن رایانه‌ای می‌تواند سستی به‌وجود آمده در بخش خوانندگان سنتی را برطرف نماید.

سی.نت- ترجمه: علیرضا خراسانی

کد خبر 29240

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =