دنیای اقتصاد نوشت:

قیمت اوراق تسهیلات خرید مسکن در 45 روز اخیر 48 درصد افزایش یافته و هزینه وام 45 میلیون تومانی را برای خریداران مسکن به 8 میلیون و 200 هزار تومان رسانده است. در بازارهای مسکن و بورس، بازدهی سرمایه‌گذاری در این مدت معادل صفر و در سکه و ارز بین 3 تا 8 درصد بوده است. به‌رغم افزایش شدید قیمت اوراق‌مسکن، خرید این اوراق همچنان متقاضی دارد.
بازار اوراق تسهیلات خرید مسکن در 45 روز گذشته از سال93، با پرداخت روزانه حداقل یک درصد سود به افرادی که «تنها ابزار دست متقاضیان مصرفی مسکن» را به محفل سفته‌بازی خود تبدیل کرده‌اند، صاحب رتبه اول پربازده‌‌ترین بازار اقتصادی شد.
در حال‌حاضر، ارزش اقتصادی وام 45میلیون تومانی خرید مسکن که توسط بانک‌مسکن از طریق فرابورس (محل خرید و فروش اوراق این نوع تسهیلات) عرضه می‌شود، به‌دلیل افزایش 48 درصدی قیمت اوراق، کاملا از بین رفته است طوری که کارشناسان بازار ملک توصیه می‌کنند: متقاضیان خرید مسکن فعلا از رفتن به بازار فرابورس و تشکیل صف تقاضا برای دریافت وام خودداری کنند تا قیمت اوراق به حالت عادی خود برگردد.
وام خرید مسکن تا یک ماه پیش، به خاطر ناکافی بودن قدرتش، ناکارآمد توصیف می‌شد و الان به‌واسطه قیمتی که برای فروشش از سوی دارندگان اوراق تعیین شده، عملا از دسترس تقاضا خارج شده است.
روز گذشته هزینه خرید اوراق 45 میلیون تومانی تسهیلات خرید مسکن به 8 میلیون و 200 هزار تومان رسید به این معنی که خریداران مسکن بعداز صرف یکسری هزینه‌های جانبی، در نهایت به حدود 36 میلیون تومان وام می‌رسند که با قیمت‌های امروز آپارتمان در تهران، حداکثر 9 مترمربع از یک واحد مسکونی معمولی را می‌توانند خرید کنند!
این در حالی است که دولت انتظار دارد با کمک تسهیلات خرید مسکن، حداقل 50درصد قدرت خریداران را تامین کند.
بررسی‌ها نشان می‌دهد، در یک ماه و نیم گذشته از سال جاری، بازار فرابورس به محل اصلی سفته‌بازی‌های سیال تبدیل شده است. قیمت اوراق وام خرید مسکن در شرایطی تا 50درصد افزایش پیدا کرده که در 45 روز اخیر، معاملات مسکن در رکود بوده و هنوز یخ معاملات مسکن آب نشده است.
افرادی که در این مدت ناامید از سرمایه‌گذاری در بازارهای بورس، مسکن، ارز و طلا شده بودند، با هجوم به محل خرید و فروش امتیاز وام خرید مسکن، اقدام به خرید حجم بالایی اوراق کرده‌اند و هم‌اکنون با انصراف از فروش و عرضه این اوراق، باعث طولانی‌شدن صف تقاضای اوراق و در نتیجه تورم 48درصدی در این بازار در 45 روز شده‌اند.
قیمت هر فقره اوراق 500 هزار تومانی تسهیلات خرید مسکن از 62 هزار تومان در پایان اسفند92 هم‌اکنون به بالای 92 هزار تومان رسیده است. برای دریافت 45میلیون تومان وام خرید مسکن، باید بسته 90‌تایی این اوراق را تهیه کرد.
تورم 48درصدی در بازار خرید و فروش وام مسکن طی روزهای گذشته از سال93 نشان می‌دهد: این بازار در مقایسه با چهار بازار موازی، با فاصله زیادی، حائز رتبه اول بیشترین بازدهی سرمایه‌گذاری شده است.
نرخ بازدهی سرمایه‌گذاری در بازارهای ارز و سکه در 45روز گذشته از سال93 -نرخ رشد قیمت در نیمه اردیبهشت نسبت به ابتدای فروردین- به ترتیب 8 درصدو 3 درصد بوده است. همچنین نرخ بازدهی سرمایه‌گذاری در بازار مسکن نیز در این مدت حداکثر 2 تا 3درصد برآورد می‌شود. در بازار بورس نیز شاخص سهام طی این مدت هیچ رشد مثبتی نداشته و حتی ارزش سهام در حال‌حاضر نسبت به ابتدای سال چندصدم درصدی منفی نشان می‌دهد.
به این ترتیب در شرایطی که در چهار بازار مهم اقتصادی کشور، در 45 روز اخیر، سود سرمایه‌گذاری‌ها زیر 10درصد بوده، سفته‌بازی با وام خرید مسکن، حدود 48 درصد سود نصیب دلالان کرده است.
هم‌اکنون در پی انتقال تورم از بازار مسکن به بازار وام خرید مسکن، برخی کارشناسان اقتصادی از دولت خواسته‌اند، نسبت به اعمال کنترل‌ و نظارت بر روند پرداخت تسهیلات خرید مسکن اقدام کند و در صورت امکان، بساط معامله امتیاز وام خرید مسکن را محدود کند.
البته روز گذشته اعلام شد: سقف خرید اوراق، در حد یک بسته 90 تایی تعیین شده تا فقط متقاضیان مصرفی، بتوانند از آن استفاده کنند.
قیمت اوراق مسکن در حالی به 92 هزار تومان -هر فقره- رسیده که کارشناسان نرخ واقعی و منطقی آن را بین 60 تا 70 هزار تومان عنوان می‌کنند.


45231

 

کد خبر 353696

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام IR ۰۷:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۷
    25 1
    من نمیفهمم چرا تسهیلاتی نظیر وام ، کارت بازرگانی ، جواز کسب اصناف مختلف و ... باید خرید و فروش بشه ؟ اصلا هدف از ثبت چنین مجوزهایی چیست ؟ اینکه یه کاغذ پاره بدیم دست افراد ؟ اگر بله که هیچ ، اگر نه پس چرا بابت این موضوعات دولت تصمیم جدی نمیگیره تا این مشغال غیر مولد کاذب که نتیجه ای جز تورم و ویرانی اقتصادی نداره از بین بره ؟