از سبزی و برنج تا شیر و تن ماهی/ همه مواد غذایی و خوراکی آلوده‌ای که در این سالها خورده‌ایم

آلودگی مواد غذایی در ایران در چندسال گذشته بارها جنجالی شده است. از آلودگی برنج های پاکستانی و هندی تا سوسیس و کالباس و این آخری شیر.

طهورا شهبازی: «وجود روغن پالم در شیر به اثبات رسیده و گزارش آن نیز به رئیس جمهور داده شده است.» این سخن وزیر بهداشت در حاشیه همایش تغذیه با شیر مردم هرچند که نگران کننده بود، اما گویی حکایت از اتفاق تازه ای نداشت؛ ظاهرا این قصه از سال ها پیش شروع شده و آنطور که از شواهد بر می آید، احتمالا نمی توان پایانی برای آن در نظر گرفت. مروری بر آلودگی های مواد غذایی مختلف در چند سال اخیر گویای این واقعیت است. 

 

آلودگی سر سفره مردم

در مهرماه سال 1388 موضوع آلوده‌ بودن برنج‌های هندی رسانه‌ای شد و سازمان استاندارد تهران اعلام کرد 13 نوع از برنج‌های وارداتی آلوده هستند؛‌ درصد آرسنیک موجود در آن ها بیش از حد استاندارد است.

همان زمان رییس مرکز تحقیقات پیشرفته کشاورزی پنجاب هند هم گفت مناطق زیادی از منطقه پنجاب هندوستان مرکز اصلی فلزات سنگینی مانند آرسنیک، کادمیوم و سرب بوده و اگر در این مناطق کشت و زرع انجام شود، قطعا محصولات تولیدی از آنها هم آلوده هستند. یعنی برنج برداشت شده از این زمین ها، شامل این نوع ترکیبات سمی و خطرناک است. در آن زمان سازمان‌های مسئول و غیر مسئول در این خصوص اظهارنظر کردند اما در نهایت مشخص نشد که واقعا برنج‌های وارداتی آلوده بودند یانه. پس از گذشت 4سال در سوم آذر ماه 92 معاون سازمان ملی استاندارد ایران آلودگی هفت نوع برنج خارجی و داخلی را تأیید کرد.

این‌بار اما وزارت بهداشت چنین آلودگی را تایید کرد. وزارت بهداشت اعلام کرد که برنج هایی تحت عناوین تجاری پاپانور، زیتون، ستایش، صدری هاشمی آستانه اشرفیه، طارم محلی معطر فریدون کنار،آویلا و سیاه دم هاشمی دودی در فاکتورهایی چون میزان سرب،‌ کادمیوم، آرسنیک وآفلاتوکسین مجاز در این محصولات، با استانداردها انطباق نداشته و غیراستاندارد است. پس از این به مصرف کنندگان توصیه شد از خرید برنج‌های اعلام شده خودداری کنند.

 

سوسیس و کالباس پای ثابت آلودگی ها

سوسیس و کالباس جزو آن دسته از مواد غذایی در ایران است که همواره نحوه تولید آن برای مردم مورد سوال و حاشیه ساز بوده است.هر جا اسمی از مسمومیت غذایی مطرح می شود ناخودآگاه سوسیس و کالباس در ذهن تداعی می شود. در سال 1388 اداره کل استاندارد استان تهران اقدام به نمونه‌برداری از 26 نمونه سوسیس و کالباس و همبرگر از مراکز عرضه و فروشگاه‌های زنجیره‌ای کرد. در گزارش منتشر پس از این بررسی آمده است: از 20 نمونه سوسیس و کالباس، 18 مورد نامنطبق با استاندارد بوده‌اند و فقط سوسیس کوکتل 55 درصد کاله آمل و سوسیس آلمانی 40 درصد پاکدام پارس منطبق بوده است. همچنین طبق این گزارش از شش مورد همبرگر فقط یک مورد مردود بوده و مابقی منطبق بودند؛ تولید همبرگر ظاهراً وضعیت مناسب‌تری دارد.

در گزارش مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران همچنین آمده بود: «موارد مردودی نشان می‌دهد تولیدکنندگان از چربی صفاقی (چربی موجود در دستگاه گوارش و لابه‌لای روده‌ها)، غضروف شفاف مربوط به دستگاه تنفسی و ریه، عروق، رگ و اعصاب و بافت پیوندی (پوست رگ و پی و چربی ضایعات گوشتی) یعنی بافتهایی خاص که عضله نیستند و تولیدکنندگان، طبق استاندارد ملی مجاز به استفاده از این بخش از لاشه دام در تولید فرآورده‌های گوشتی نیستند، استفاده شده است.»

 

گوشتهای آلوده که از آن طرف آب آمدند

در سال ۱۳۸۱ موضوع واردات و توزیع گوشت آلوده در ایران مطرح شد و بر افکار عمومی بسیار اثرگذار بود هرچند مشخص نیست چند نفر بر اثر مصرف این گوشتها مسموم شده و یا جان خود را از دست دادند. این دادگاه ۶۷ متهم داشته‌است که در بین آن‌ها ۱۷ نفر راننده و ۲ نفر قایق‌دار بوده‌اند. بقیه متهمان این پرونده گوشت‌فروش، رئیس سازمان دامپزشکی کل کشور، تعدادی از مدیران دولتی و مدیران ارشد شرکت‌های فرآورده‌های گوشتی بوده‌اند. این گوشتها در صنایع سوسیس و کالباس نیز مصرف می شد.

در پایان پس از برگزاری ۱۶ جلسه دادگاه متهمان را به حبس‌های زیر ۱۵ سال، تبعید و جریمه نقدی محکوم کرداما پس از رأی دادگاه تجدیدنظر در سال ۱۳۸۴، ۱۰ نفر از متهمان به مجازات حبس از ۶ ماه تا ۳ سال و جزای نقدی از دویست هزار ریال تا پنج میلیون ریال محکوم شدند.

 

شیر خشک چینی هم آمد

در سال 87 بسیاری از کشورها واردات شیر خشک و حتی محصولاتی را که با شیرخشک چینی تولید می شدند ممنوع کردند. نگرانی درباره احتمال ورود شیر خشک از چین به این خاطر بود که بیماری هزاران کودک چینی و حداقل مرگ سه کودک چینی بر اثر وجود ملامین صنعتی در شیرخشک به وقوع پیوسته بود.

آلودگی شیر خشک چینی ناشی از تقلب در استفاده از شیرخام در این کشور بوده است به این ترتیب که شیر خام تولیدی را با آب رقیق می کردند اما برای اینکه در آزمایشات میزان پروتئین آن کافی باشد به آن افزودنی غیر مجاز ملامین زده می شد. ملامین یک ماده آلی با پایه شیمیایی است و معمولاً در پلاستیک‌ها، چسب‌ها، وایت بردها و... استفاده می شود.

معاون وقت غذا و داروی وزارت بهداشت نیز در سال 87 اعلام کرد که ایران هیچ نوع واردات مستقیم شیر خشک از چین ندارد. پس از این ورود شکلات و برخی فرآورده‌های شیری از چین نیز با توجه به آلودگی شیر خشک در کشور از تاریخ 3/7/87 ممنوع شد. با این وجود آمار واردات شیر خشک اداره‌ گمرک در سال 88 نشان می دهد 15 تن شیر خشک از چین وارد شده است.

حالا شیر آلوده به پالم در حالی به مرحله تایید رسیده است که دبیر انجمن صنایع لبنی ایران چندی پیش هرگونه آلودگی در شیر‌های پاستوریزه و استرلیریزه را تكذیب می كرد و شیر تولیدی در كشور را کاملا سالم و بدون مشکل می دانست.

رضا باکری با اشاره به اینکه هیچ کدام از کارخانجات لبنی مجاز به استفاده از افزودنی‌ها نیستند، گفت: هیچ کدام از کارخانجات مجاز به استفاد از نگهدارنده‌ها نیستند و همواره سازمان بهداشت و دستگاه ها نظارتی به تست تولیدات کارخانجات می‌پردازند و در صورت مشاهده این تخلف کارخانه پلمپ خواهد شد.

البته شیر آلوده قبلا هم نظر ها را به خود جلب کرده ولی با تکذیب همراه شده بود.شایعاتی مطرح شده بود که احتمال وجود وایتکس در شیر مصرفی است. احمد مقدسی عضو هیات مدیره مرکزی مهاد همان زمان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص آلودگی شیر‌های پاستوریزه و وجود وایتکس و افزودنیهای در آنها اظهار کرده بود: این گفته‌ها شایعاتی غیر منطقی است اگر وایتکس در شیر بریزند باعث می‌شود که شیر ببرد و قابل مصرف نباشد.

 

ضد و نقیض های وایتکس در شیر

شائبه آلودگی شیرهای تولید برخی کارخانجات لبنی ایران به مواد شوینده از جمله وایتکس در انتهای سال ۱۳۹۰ است که در میان افکار عمومی و فضای مجازی مطرح شد.

این شائبه همراه با بروز اختلافاتی میان دولت و تولید کنندگان بر سر قیمت نهایی شیر بود. این شایعه از آنجا شدت یافت که برخی شیرهای تولید ایران بر اساس شایعات منشتر شده میان مردم، حتی پس از گذشت تاریخ مصرف فاسد نشده و به حالت عادی باقی می‌مانند و برخی دیگر از مردم نیز از تغییر مزه برخی شیرها ابراز نگرانی کردند. یک کارشناس آزمایشگاهی همچنین از احتمال دادن انتی‌بیوتیک به گاوها سخن گفته که می‌تواند از وایتکس خطرناک‌تر باشد.

در مرداد ۹۰ گفته شد که مسئولان وزارت بهداشت در کنترل شیرهای تولید شده در اصفهان به وایتکس برخورده‌اند. در واکنش به این خبر، روابط عمومی اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان اصفهان اعلام کرد که این موضوع تنها یک مورد از میان ۲۰۰ واحد و به دلیل سهل انگاری در شستشوی ظروف بوده‌است: «سال گذشته در یک مقطع خاص بیش از ۲۰۰ مورد نمونه شیر خام أخذ شده از دامداری‌ها و گاوداری‌های سطح استان، فقط یک مورد آلودگی آن‌هم در مراحل اولیه یعنی پیش از انجام پاستوریزاسیون و سایر اعمال و نظارت‌های بهداشتی، مشاهده شد... در اثر سهل انگاری متصدی شیردوشی گاوداری مربوطه، در مرحله شست‌وشوی پس از ضد عفونی ظروف شیر دوشی به وجود آمده بود که با پیگیری و تذکر جدی اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان اصفهان این مشکل رفع شد و پس از آن نیز هیچ‌گونه آلودگی و مشکل در شیر و سایر فراورده‌های لبنی تولید شده در استان به صورت جدی مشاهده نشد.»

پس از آن در میان تولید کنندگان فروارده‌های لبنی مدیرعامل شرکت زرین غزال که تولید محصولات بستنی دایتی و لبنیات آپادا را برعهده دارد، رخداد این تخلف از سوی برخی تولید کنندگان را تایید کرده و گفت: "برخی تولیدکنندگان مواد لبنی نه تنها مواد شوینده به محصولات خود می‌افزایند، خیلی از خطاهای غیربهداشتی را نیز مرتکب می‌شوند."

همچنین رضا باکری، دبیر انجمن صنایع لبنی ایران نیز در مصاحبه‌ای با خبرآنلاین در اول خرداد ۱۳۹۱ گفت: «شرکت‌های تولید کننده محصولات لبنی بزرگ شیرهای متفرقه خریداری نمی‌کنند. این شرکت‌ها سه و نیم میلیون تن شیر خام تولیدی گاوداری‌های صنعتی را خریداری و عمل آوری می‌کنند. به طور قطع و یقین و بدون هیچ شک و تردیدی هیچ آثاری از افزودنی‌هایی مانند وایتکس در محصولات شرکت‌های بزرگ مشاهده نمی‌شود.»

اما در این میان واکنش مقامات دولتی به این شایعات متفاوت بود. بهروز جنت معاون غذای سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت در مصاحبه‌ای با روزنامه جوان در ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۱ احتمال آلودگی برخی شیرها را رد نکرد و گفت:" این مشکل به صورت گسترده در تولیدات کارخانه‌های لبنی ما وجود ندارد، چراکه هم سازمان دامپزشکی بر سلامت شیرهایی که تحویل کارخانه می‌شود مهر تأیید می‌زند و هم مسئول فنی کارخانه این موضوع را کنترل می‌کند."

همچنین مجید حاجی فرجی رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت در مصاحبه‌ای در ۲ خرداد ۱۳۹۱ گفت: "در هر جایی امکان آن هست و باید مراقبت کرد که رخ ندهد و افراد سودجو نتوانند سازمان‌های مسئول را دور بزنند اما مسئله مهم‌تر این است که نباید کاری کنیم که سرانه مصرف شیر در کشور پایین بیاید.

 

بحث دامنه دار سبزی های آلوده و آبیاری فاضلاب

سال‌هاست بحث آلوده بودن سبزي‌هاي اطراف تهران به‌دليل آبياري با آب فاضلاب مطرح است. علاوه بر آن، باقيمانده سموم در محصولات كشاورزي نيز معضل ديگري است كه هرچند وقت يكبار از زبان مسئولان بيان مي‌شود. رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت وقت اعلام كرده بود:‌ «مصرف گوجه، سیب زمینی و پیاز آلوده مردم را مسموم مي‌كند. مردم در استفاده از سبزیجات می بایست نکات بهداشتی را رعایت کنند، اگر سبزیجات این قبیل مزارع که با فاضلاب آبیاری می شود، در هنگام شستشو ضدعفونی شود مشکلی برای مصرف کنندگان ایجاد نمی کند.»

این در حالی بود که كارشناسان اعلام کردند آبياري مزارع با آب‌هاي آلوده باعث مي‌شود كه ميزان سرب در محصولات كشاورزي بالا برود و در اين بین پياز بيشترين ميزان جذب سرب را در بين سبزيجات دارد؛ به‌طوريكه تا ۸۱ درصد سرب هوا، آب و سموم را جذب مي‌كند.

گویی در این زمینه نیز توجیه راه آسان تری نسبت به پیدا کردن راه حل مناسب برای آلودگی ها بود. چندی پیش هم رئیس اداره بهداشت آب و فاضلاب مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت از آبیاری حدود 6 هزار هکتار از مزارع جنوب تهران با فاضلابها خبر داد و گفت: در برخی از مناطق کشور نیز همچنان از فاضلابها برای آبیاری مزارع استفاده می شود.

 

روغن تقلبی کنسرو تن ماهی و آبلیموهای تقلبی

پس از افشای وجود روغن پالم در شیر، دبیر سندیکای صنایع کنسرو از تقلبی بودن ۹۹ درصد از آبلیموهای موجود در بازار خبر داد.

محمد میررضوی در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک بین سازمان غذا و دارو و کانون انجمن‌های صنفی صنایع غذایی ایران توضیح داد: آبلیموهایی که در حال حاضر مصرف می‌کنیم به جز موارد استثنایی که خودشان در منازل تولید می‌کنند ۹۹ درصد تقلبی بوده و آبلیموی طبیعی در بازار بسیار کم است که متاسفانه این وضعیت باعث شده سود سرشاری نصیب متقلبان شود.

وی با اشاره به اینکه بهترین کنسرو تن ماهی دنیا تولید کشور تایلند است، گفت: این کنسرو در داخل ترکیبی از آب و روغن قرار دارد و البته سازمان استاندارد هنوز استاندارد آن را تائید نکرده است. این کنسرو بسیار بهتر از کنسروهای کنونی است که در آن‌ها روغن مایع وجود دارد و متاسفانه برخی به اشتباه فکر می‌کنند روغن داخل کنسرو تن ماهی همان روغن ماهی بوده و آن را مصرف می‌کنند.

دبیر سندیکای صنایع کنسرو افزود: ترکیب آب و روغن در کنسرو تن ماهی اولا باعث می‌شود از دورریز حجم زیادی روغن بدون هیچ مصرف خاصی جلوگیری شود و ثانیا با کاهش نقطه جوش کنسرو در هنگام گرم کردن آن در مصرف انرژی نیز صرفه‌جویی خواهد شد.

میررضوی گفت: پیشنهاد ما این است که هرچه زودتر استاندارد مربوط به کنسرو تن ماهی اصلاح شده و استاندارد بهترین کنسرو تن ماهی دنیا مورد تائید قرار بگیرد چرا که این کار هم به نفع مصرف‌کنندگان خواهد بود و هم باعث کاهش مصرف انرژی و کاهش مصرف روغن در کشور خواهد شد.

 

آینده شیر آلوده به پالم

رییس دبیرخانه شورای سیاستگذاری سلامت با اشاره به این که تا سال گذشته میزان واردات روغن پالم ۵۰ درصد روغن‌های مصرفی را تشکیل می‌داده است، ادامه داد: از آنجایی که روغن پالم فاکتوری به نام اسید پالمتیک دارد و این اسید به عنوان یک فاکتور ایجاد کننده تصلب شرایین محسوب می‌شود و با توجه به این که روغن پالم میزان اسید چرب بالای ۵۰ درصد دارد، روغن مناسبی برای مصرف نیست.

به گفته دکتر دلاوری تا سال گذشته وزارت صنعت، معدن و تجارت مسئول واردات این روغن بود و از امسال وزارت جهاد کشاورزی مسئولیت این کار را به عهده گرفته و خوشبختانه مصوبات این وزارتخانه در سال جاری حداکثر میزان روغن پالم را ۳۰ درصد اعلام کرده است. این یعنی میزان واردات روغن پالم در سال جاری کمتر خواهد شد.

۴۷۴۷

کد خبر 368712

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 116
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۵:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  ما که سبزی محلی استفاده کردیم شیر محلی خوردیم برنج ایرانی مصرف کردیم تن ماهی هم اصلا نخوردیم زورتون بیاره
  • علی A1 ۰۶:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   عیب نداره، تو از آلودگی غذا نمی میری، تصادف میکنی میمیری.
  • مجید صابری قمی EU ۰۶:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   576 8
   نوش جونت ولی به مردمی که از این نعمت محروم هستند توهین نکن . بهرحال انشالله اونقدر خدا برکتش گسترده بشه که تمام مردم دنیا از موهبت مصرف مواد کاملا طبیعی بهره مند بشند ... الهی آمین
  • بی نام IR ۰۶:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   آدمای مثه تو واردکننده وباعث این حرکات توی جامعه هستندبه قول شماها ما که سالمیم بقیه به درک
  • بی نام IR ۰۶:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   خوش به حال شما دهاتیا
  • محمدعلی IR ۰۷:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   ما همه دهاتی هستیم
  • بی نام IR ۰۷:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   دمت گرم خوب گفتی، منم پدربزرگم کشاورزه، برنج ایرانی میخوریم، زمینش هم کلی قیمت داره، یه دو میلیاردی میرسه بهمون، زورتون بیاد
  • بی نام EU ۰۸:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   خوش به حالت دهاتی
  • بی نام EU ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   72 0
   بعدا میگن چرا سرطان زیاد شده
  • بی نام IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   63 2
   آبهای سطحی هم آلودس، هوا هم همه جا آلودس، پس آب و هوایی که به خورد سبزیجات و دامهای شما هم داده شده آلودس و فرقی به حالتون نمیکنه
  • بی نام IR ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   83 2
   واقعا مطلب زشتی گفتید...تا زمانی که تفکر ارجحیت منافع فردی به جمعی در این کشور وجود داره، خواب توسعه رو هم نمی توانیم ببینیم.
  • بی نام IR ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   45 14
   تو یا دهاتی هستی یا تهرانی
  • مصی EU ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   72 1
   خدایا ما راچه شده؟ مادر م راست میگه چون ما به خودمون رحم نمی کنیم ، خدا هم به ما رحم نمی کنه ، حالا چون من نوعی موقعیت اینو دارم که مواد سالم تر استفاده کنم پس بیخیال بقیه تا وقتی چنین دیدگاه هایی در هر زمینه ایی داریم ، بایدم این حال وروزمان باشد ، با این تورم ورکود با بدبختی پول در میاریم ، بعد باید این همه سم بخریم وبخوریم؟ بعدش هم صدقه سر رانت خوران دچار انواع بیماریها شویم ، بدوییم دنبال دکتر و دارو خدایا خودت کمک کن
  • رعنا IR ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   6 38
   بی نام ماهم مثل شما هستیم خانواده ای که توی اون زندگی میکنم همیشه غذاهای سالم را انتخاب کردند واصلا هم نه کنسرو ماهی میخوریم و فسفود
  • داود IR ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   30 0
   چــــــند بدم سکوت کنی این و بگــو خخخخخ
  • وحید A1 ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   58 2
   داداش منم دهاتی ام ولی این طرز حرف زدنت خیلی زشت بود خیلی
  • سیا EU ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   24 1
   دیگه پیزی نمونده که ما مردم بخوریم بعد بگن آلوده بوده است، کلا" همه چیز را روی ما مردم امتحان کردند ببینند میمیریم یا نه؟ من برای شما هموطنانان عزیز که سالم تغذیه میکنید حسودی میکنم و خیلی هم خوشحالم.
  • بی نام IR ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   15 3
   خوب اونهایی که ناراحتند میتونن تشریف ببرند روستا ها و سالم زندگی کنند. همه تون جمع شدین تو یک نقطه از کشور که چی؟؟ یک کم هم به خودتون رحم کنید.
  • بی نام IR ۱۷:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   7 32
   خطاب به کسانی که ژست روشنفکری گرفتن و ایراد گرفتن که منافع شخصی رو به منافع جامعه ترجیح میدیم: برید یارانه تون رو بگیرید و خیلی پز منافع جامعه ندین.
 • بی نام A1 ۰۶:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  372 5
  من حلال نمیکنم. بچه هم به دنیا نمیارم تا دستی دستی بدمش دست ِ مرگ
  • ماني IR ۰۷:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   266 5
   اين وسط فقط قشر ضعيف جامعه ضرر ميكنه چون برنج هندي ميخوره نه برنج ايراني
  • بی نام A1 ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   55 0
   مردم فک میکنن فقط با حلال نکردن همچی درست میشه
  • بی نام A1 ۲۱:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   11 0
   نه بی نام 14:35 مردم چون زورشون به جایی نمیرسه دیگه از سر ناچاری فقط همینو میتونن بگن
 • امیر A1 ۰۶:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  253 1
  این ضعف دستگاه های اجرایی رو نشون میده
  • بی نام A1 ۰۷:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   106 3
   دوست من پاي دستگاه هاي اجرايي و از ما بهتران تو اين ماجراها است وگرنه بنده و جنابعالي توان مالي در رفتن و زدو بند كردن و اطلاعات لازم براي دور زدن قوانين و پشتوانه براي گرفتن وام‌هاي چند ميلياردي نداريم
  • بی نام A1 ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   116 4
   دقیق تر بخوای بگی میشه «وزارت بهداشت» که توی همه این کارخونه ها که بشون پروانه داده باید مثلا ناظر و بازرس تمام وقت داشته باشه. ولی متاسفانه با «رشوه» راه خیلی از خلاف ها هموار میشه.
  • بی نام IR ۱۷:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   38 0
   اقاجون من خودم شمالیم فکر کردین برنج ایرانی چه کوفتیه؟بالاترین امار شیوع سرطان درایران در منطقه ی شمالی کشوره اونم فقط بخاطر شدت شیوع سموم کشاورزی بله دهاتی ها میوه و سبزی تازه میخورن که انباشته از سموم کشاورزی غیر استاندارد که دوره ی زمانیش که باید پیش از مصرف بگذره طی نشده برای از بین بردن کرم ساقه خوار برنج سم رو میریزن تو اب شالیزار ها که گیاه سموم رو میکشه داخل خودش و کاملا به خورد گیاه میره پس نگران نباشین همه ی هموطنان ما دریک وضعیم اونیی که خیال میکنن مواد غذایی تازه میخورن همه باهم خدمتشون عرض میکنیم : زررررررررررششششک
 • بی نام RO ۰۶:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  181 1
  خب حالا باید چکار کنیم؟ به کی شکایت کنیم؟ یا بگیم آخر زمانه چاره ای نیست؟
  • بی نام A1 ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   39 0
   شکایت؟؟؟؟ ما ایرنیا خیلی مردم داریمشیر و ابلیمو و گوشت و فلان و بهمان با علامت ایزو صد هزار و استاندارد و ... بهمون میدن میخوریم بعد یهو افشا میکنن که توش چیز مضر داره و اون موقع ما فقط میگیم وایییییییییی خاک به سرممممممم دو روز بعدم یادمون میره و خلاص تا اینکه مسئولان یهو به مناسبت یه اتفاق دوباره یه چیز جدید افشا کننما همچین ادمایی هستیم و در اینده به یادموندنی ترین موجودات تاریخ بشر
  • بی نام US ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   49 4
   اکثر اینها ما آقازاده هاست. کاری نمیتونی بکنی.
 • بی نام A1 ۰۶:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  169 1
  و موارد دیگری که عقل جن هم به آن نمیرسد و ما با خوشحالی آنها را مصرف میکنیم و شاید در 20 سال آینده کشف بشوند. جنگ که حتما موشک و بمب نیست. تولید کننده های متقلب قاتلین بی رحمی هستند که به خاطر پول جنایت میکنند و در واقع دشمنان این مردم و در جنگ با آنها هستند و هر سال تعداد زیادی از مردم را مریض یا به قتل میرسانند بی سر و صدا. با تمام وجود غمگینم...
 • انسان IR ۰۶:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  کلا بد بختیم...
 • شازده کوچولو IR ۰۶:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  102 4
  ما دیگه چی بخوریم؟ این همه قیمت ها رو بالا می برید حداقل یکم کیفیتشون رو هم بالا ببرید حالا اگه نمی خواید کیفیتش رو هم بالا ببرید لااقل کلاهبرداری نکنید این ها مردم خودتون هستند از همین جا از وزیر بهداشت تشکر می کنم که جلوی این کلاهبرداران رو گرفت و ابراز تاسف می کنم از اینکه در کشور ما رئیس صنف شیر و لبنیات با صراحت جوابیه تندی به وزیر بهداشت می دهد.
  • بی نام CA ۱۸:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   17 0
   فتوسنتز هم نميتونيم انجام بديم.... هوا آلوده، كود شيميايي آلوده... آب آلوده
 • بی نام A1 ۰۶:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  163 5
  عمرا اگر رانت خوارها بگزارند بهداشت جلو اين روغنها را بگيرد
  • بی نام A1 ۰۷:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   142 2
   حیف رانت خوار به اینها بگن اینها ادم کش هستند نسل کشی کردند .من خودم تا دلت بخواهد جوان می شناسم سرطان داره .اینها نسل کشی کردند .برای سود بیشتر
 • بی نام IR ۰۶:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  لطفا همه چی رو سیاسی نکنید...من مخلص روحانیم هستم، ولی اگه این چیزها به دولت ربطی نداره پس به کی مربوطه...اون چیزی که به اسم آبلیمو میخوریم کاه و اسیده...ینی کدوم اداره استانداردی به این مجوز داده...این همه آبلیمو تو بازارن همشون دارن چی به خورد مردم میدن...
  • بی نام US ۰۸:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   61 8
   عزیزم در مورد گریس و روغن حرف نمی زنیم. کنترل و بازرسی مواد غذایی از نظر بهداشتی فقط مربوط به «وزارت بهداشت» و «سازمان غذا و دارو» میشه. نه استاندارد که پارامتر های صنعتی تولید و محصول رو کنترل کیفی میکنه. مثلا برای برنج، استاندارد چیکار میتونه بکنه؟ کارِ بهداشته.
  • بی نام A1 ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   123 7
   حداقل تو این دولت اعتراف میکنند تو دولتهای قبلی که در سکوت مطلق به سر میبردیم
  • بی نام IR ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   27 0
   تو رب گوجه هم کدو میریزن...غلیظ بودنش واسه اینه ...
 • بی نام IR ۰۷:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  191 3
  وجود پارازیت و آلودگی هوا و ماهی های آلوده بوشهر رو هم اضافه کنیم من موندم ما چطور زنده ایم
 • آ RO ۰۷:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  اگر شایسته سالاری و بایستگی در کشور حکمفرما ست، در خصوص شیر ولبنیات سازمان دامپزشکی باید اظهار نظر کند. متخصصین مربوط در خصوص کیفیت شیر در این سازمان هستند. چطور است که یک وزیر چشم پزشک راجع به شیر نظر می دهد، اذهان را متشنج می کند و طبیعتاَ مصرف یک جرعه جرعه شیر را هم از مردم می گیرد.
  • ايراني A1 ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   106 4
   آدم فهميده ، وزير بر اساس نظر و گزارش متخصصان و كارشناسان اينو اعلام كرده نه بر اساس تخصص چشم پزشكيش. ما رو باش كه با اين جماعت شديم 78ميليون نفر
 • بی نام US ۰۷:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  یادم رفت بگم آبلیموی دست افشار هم خوردیمبیشتر زوذتون بیاره
  • بهلول IR ۰۷:۴۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   106 4
   گولهء نمك ديگه بيشتر از اين نمك نريز مرديم از خنده
  • بی نام A1 ۰۷:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   102 4
   به روح اعتقاد داری :
  • بی نام A1 ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   153 4
   حالا گیریم میوه از بهشت خوردی با این بخل و حسد و دل سیاهت چه کار میکنی
  • بی نام A1 ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   87 5
   زورمون اومد. حالا چکار کنیم؟ بیایم ده مهمان شما باشیم؟
  • ali IR ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   60 4
   شما تو دهاتای امریکایی
  • مهدی US ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   46 0
   همه اینا رو که خوردی درست، بگو ببینم چقدر آدم شدی ؟
 • سینا A1 ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  40 4
  هر دم از این باغ بری میرسد...تازه تر از تازه تری می رسد
 • بی نام A1 ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  19 5
  نوش جونمون
 • بی نام IR ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  75 2
  اصلا مرگ موش بریزین توهمه چی بدین بخوریم راحت شیم
 • حمید RO ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  39 2
  یکی از مشکلات بزرگ مملکت فعال نبودن دستگاه بازرسی مربوط به خوراک چه تولید کننده چه فروشنده است منم اگر ببینم کسی نیست منو چک کنه و یکم هم خورده شیشه داشته باشم اینطوری پول در میارم .فقط وفقط مقصر اصلی دستگاه بازرسی و تعزیرات میباشد البته زیر میزی حل میکنه این قضیه رو
 • رعنا A1 ۰۸:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  24 3
  بانبود نظارت قوى وموثر اين قضايا تمامى ندارد .شنيدن اين همه اجحاف انهم در كشور اسلامي دل انسان را ميتركاند.هزاران هزار افسوس.
 • بی نام A1 ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  37 1
  یک روز خاص را مشخص کنیم بریم برای ثبت شکایت. فقط حرف حرف حرف
 • حسين A1 ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  46 3
  به نظرم من همه مردم، وكلا و مدعي العموم بايد از معاونت غذا دارو و اداره استاندارد به اداره بازرسي كل كشور به جرم كوتاهي و سهل انگاري در انجام وظيفه كه منجر به مرگ ها هزارن نفر شده شكايت كنيم. ايا موردي مهمتر از سلامتي هم هست؟
 • بی نام A1 ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  7 51
  آخ ببخشید بازم یادم رفت بگم که زندگی ساده ای دارم ماشین هم ندارم ولی چیز خوب میخرم و میارم توی خونه به زن و بچم میدم
 • علی A1 ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  34 2
  خدا به آدمهای نسل های بعدی رحم کنه. از ما که گذشت.
 • بی نام A1 ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  36 12
  برید زن از دهات بگیرید تا چیز خوب بخورید من که خانومم ماست توی خونه درست میکنه هم ارزان تر در میاد هم سالم تر هست
  • بی نام A1 ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   32 0
   شیر هم از گاوتون میدوشین؟ اگه اینجوریه که خوش به حالت وگرنه شیر آلوده رو ماست درست کردن کاری نداره که
  • زهرا IR ۰۹:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   45 4
   با کدام شیر ماست درست می کنه
  • بی نام A1 ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   6 11
   ساکن اصفهان هستم شیر از نجف آباد نزدیک اصفهان تهیه میکنم آبلیمو هم هر وقت میرم شیراز یا از شیراز یا از آباده که طبیعی هست تهیه میکنم
  • بی نام IR ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   17 1
   يه گاو هم بايد همراه با زنمون بياريم بلههههه؟
  • بی نام A1 ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   27 0
   همان علوفه ای که گاو میخوره پر از مواد شیمیاییه
 • بی نام A1 ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  40 0
  دلواپس ها کجایید ؟؟
 • بی نام US ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  19 0
  هیچی دیگه از این به بعد فقط هوا بخوریم... آخ داشت یادم میرفت هوا هم که از همه چیز آلوده تره
 • بی A1 ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  37 1
  بالاخره آژیر مواد غذائی آلوده بصدا در آمد خدا کند گوش از کار نیفتاده باشد از آب همه چیز زنده است ..... عرابه بهداشت تجهیز کنیم تا ببینیم با دشمن خیالی چند چندیم
 • محمد IR ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  11 4
  اگر دولتمردان دلسوزی در این مملکت باشد با اعدام چند نفر از این بی خدایان که با این کارها سبب مرگ و میر و بیماری های مختلف را برای مردم بالاخص کودکان ایجاد می کنند، موافقت کنند تعداد این افراد شیاد و جنایت کار از تعداد انگشتان تجاوز نخواهد کرد.
 • مهدی A1 ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  57 5
  چند سال پیش رفتیم روستل خونه یکی از اقوام که توی شمال استان فارس بود .باور کنید نان سبوس دار میخوردن سبزی محلی کشک محلی عسل کوهی برنج کامفیروز محلی شیر محلی ماست محلی ... صبح ها نان و سرشیر میخوریم نمیخوام دهن کسی آب بیوفته ولی اونا زندگی میکردن نه ما
 • علی محمد IR ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  20 1
  جالب اینجاست اول همه ی حقایق تلخ یه کلمه ی شاعبه می آد باز متشکر که جسارت گفتن تا این حد رو دارین
 • گاو A1 ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  3 8
  خوب آگه تو شیر ها روغن پالم وجود داره چرا بهداشت برخورد نمی کنه؟ چرا به جای برخورد دارند افکار عمومی را علیه صنعت تحریک می کنند؟
 • ا ورامان DE ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  35 9
  من تولید کننده مواد غذایی.هستم ابلیموبه طور کلی فرمول است. ابمیموه هم در ظروف پت اصلن خوب نیست رب اگر تولید شیرازباشد عالی است به هیچ وجه خیار شو ر فله نخرید به هیچ وجه
 • احسان A1 ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  34 2
  خدا به دادمان برسه
 • منصوره IR ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  18 6
  بخدا ایرانی ها دارن با دست خودشون نسلشون رو منقرض میکنن. چیزی که همه یهودی ها دنبالش. طی این چند سال سونامی سرطان بیداد کرد. هر کسی گوشه و کنار ایران داره از سرطان رنج میبره و این یعنی فاجعه... . همه اونهایی که سهمی در این مواد آلوده دارند، در این جنایت شریکند و روزی جوابگوی خدای بزرگ.. چه خانواده ها که بی سرپرست شدن.. ه خانواده هایی که مادر رو از دست دادن و چه خانوادهایی که داغ فرزن دیدند.. سرطان، سرطان، سرطانننننن خدایا به همه ما ها سلامتی بده...
 • بی نام IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  21 0
  کو پس این دلواپسان؟؟؟
 • بی نام A1 ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  10 1
  چرا کسی از نمکهای یددار سرطان زا چیزی نمی گوید
 • شهروز IR ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  8 0
  کنترل همه مواردی که در بالا مورد اشاره قرار گرفت بر عهده سازمان دامپزشکی و وزارت بهداشت است. تولید کنندگانی که در سطوح تولیدی و واردات کلان فعالیت می کنند عموما به ادمهای معتبری در حد فرمانداری، استانداری، مجلس و وزیر و اطرافیان وزیر و ... وصل هستند. باور کنید که ارگانهایی نظارتی در حد توان وظایف خود را انجام می دهند ولی: 1 قوانین موجود برای برخورد با افراد متقلب قدیمی و جزای وضع شده در قانون بسیار قدیمی است و نیاز به بازنگری دارد. بنابراین قوانین موجود بازدارنده نیست. 2 در بسیاری از موارد ارگان مربوطه نظارتی به علت فشارات وارده از طرف دوستان فرد خاطی ناچار به کوتاه امدن می شود، و در صورت مقاومت می تواند موجب برکناری مدیرکل، رییس دانشگاه و ... گردد
 • بی نام A1 ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  4 6
  سايت رسيدگي به شكايات مردمي اداره كل بازرسي www.shekayat.bazrasi.ir
 • بی نام A1 ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  8 0
  من تو انباری خونم واسه خودم تو جعبه سبزی تولید میکنم برنجم فقط ایرانی شیرم که مجبوریم دیگه....
 • بی نام IR ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  18 0
  فک می کنید لیا قت ما بیشتر از اینه .
 • اکبر IR ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  7 5
  بدن هر چی باشه اخرش خودشو وفق می ده نگران نباشید
 • علي ES ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  18 0
  دولت اگر بخواهد به راحتي ميتواند اين موارد راكنترل كند اما از آنجا كه همه ي توليد كننده ها رانت هاي سياسي و اقتصادي قوي دارند هيچ كاري نميشود كرد
 • علیرضا IR ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  8 0
  براستی مرکز تشخیص استانداردومضر نبودن یک محصول کجاست؟سازمان غذا دارو، سازمان استاندارد،وزارت بهداشت، محیط زیست، کمیسیون های مجلس ویا دانشگاههااین عدم وجودیک مرکز که فصل الخطاب همه باشه در این مسایل حس میشه.از یاد نبرده ایم اختلاف موسسه استاندارد و وزارت بهداشت در موضوع برنج هندی ویا اختلافات بر سر بنزین آلوده، کمیسیون انرژی مجلس میگه سرطان زا نیست، محیط زیست میگه سرطان زاست.متاسفانه بعضا اغراض سیاسی جلو روشن شدن حقایق را میگیره و پرونده بازی در اینگونه موارد، مانع از روشن شدن موضوع میشود.امید است اینبار جان ومال مردم در الویت رسیدگی قرار بگیره و سودجویان متخفلان در هر موقعیتی که هستند به جرمشان در دادگاه رسیدگی شود.
 • داش مجید A1 ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  10 1
  روسا و مدیران دلسوز و سینه چاکان مردم کجایند
 • مجی A1 ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  10 0
  جالبه، بدنمون داره در مقابل آلودگی ها ب فرگشت میرسه، نسل های بعدی بدنشون با انواع جیوه، سرب، روی، ارسنیک، دود و هزاران کوفت و زهرمار دیگه سازگار میشه
 • داش مجید A1 ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  22 0
  آب آلوده،هوا آلوده،خاک آلوده،غذا آلوده خودرو های صفر ازابتدا فرسوده شیر بوی وایتکس وگاهی مزه آب میده سرعت اینترنت هم هنوز کنده دلها همه غمگین و مردم همه افسرده مغزها از این همه درد هنگیده هر چیزیی هر لحظه احتمال گرونی میده هر مسئولیهم فقط وعده میده هیچکسی جواب درست یه مردم نمیده خدایاجواب مردم رو کی میده
 • بی نام A1 ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  13 2
  بیایید کمپین های تبلیغاتی برای مصزف نکردن شیر پرچرب و تن ماهی و... راه بندازیم حداقل شرکت های متقلب ضرر کنند خودشون رو درست کنند. باید خودمون تلاش کنیم دست رو دست بذاریم نمیشه .
 • مشهدی ممّد A1 ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  33 0
  یه انسان بزرگ و فهمیده یی بود که میگفت همه چیز مون به همه چیز مون میاد. مواد غذایی مون به خودرو سازی مون میاد، خودرو سازی مون به سطح بهداشتمون میاد و الا آخر. حالا میفهمم یعنی‌ چی‌.
 • جمال A1 ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  10 3
  اونی که گفته خوش بحال دهاتیها بهش بگین نکنه پایین شهر شما شده شهر؟
 • منصور نوين IR ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  16 0
  اينجا جان آدميزاد مفت است... اگه تو اروپا و آمريكا بود ببين چه كارشون كه نميكردن... متاسفم
 • حسین A1 ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  24 2
  بی تفاوتی ما مردم از صد جور غذای آلوده بدتره.
 • بی نام IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  18 2
  یه مغازه اش فروشی داریم . با 10 ارگان دولتی و وابسته به دولت سر کله می زنیم برای نظارت . هر روز بهداشت ؛ دامپزشکی و.... و چه ایراد هایی که نمی گیرنند . در عجبم این همه کارخانه بزرگ تولید مواد لبنی و هیچ کس صاحبش نشده . به یه مغازه اینقدر گیر می دهند اما به این کارخانه هیچ. راستی چه خبره ؟؟؟
 • بی نام A1 ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  10 0
  وقتی اعلام میکنید ماست پالم پس اسم کارخانه را هم اعلام کنید یا اول به نتیجه برسید بعد اعلام کنید مردم نگران سلامتی خود هستند در این مملکت به چی وکی باید اطمینان کرد؟
 • بی نام A1 ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  22 1
  یه پروفسور فرانسوی در یه همایش گفته بود، ایران مجموعه ی منظمی از آنتروپی است
  • بی نام A1 ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
   5 4
   به اقای پرفسور بگو شما خون الوده به میکروب به ایران صادر نکن بقیه خود مردم همدیگر را می کشند
 • مهد EU ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  11 5
  نمک ید دار یادتون نره .همین چند وقت پیش بود نشون دادند بسیاری از نمکها ید دار نیستند یا اگر هستند ید صنعتی و خطرناک هستند و یا به میزان لازم ید ندارد و نشون دادند بخاطر گرانی ید نمک ان را از چین وارد میکنند و بالاخره نمکهامونم ید دار نیستند .جوش شیرینم یادتون نره که تو نانهای قلابی مصرف میکنیم.قلیان و ...هم که مردم مصرفشون رفته بالا.مشکل اینکه ده سال بد نیاز نیست امریکا یا اسراییل و روسیه و .. یا هر کشور دیگر با ما بجنگه با این وضعیت ناسالم غذایی و سیگار و مواد و قلیان خودمون تسلیم خواهیم شد و این همان نقشه دشمن است .
 • اکبر IR ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  21 1
  اصغر می یای خونه تن ماهی وسوسیس نخر سبزی نخر ماست نخر بیا نون خالی می زنیم وبا رامبد جوان لبخند می زنیم
 • بی نام A1 ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  14 0
  تازه اینهایی که کشف میشه بر روی بسته بندی محصولات اونها با افتخار علامت معروف استاندارد ایران درج شده است واقعا اگر وجدان در انجام کاری نباشد مهر سازمان استاندارد هم فایده ای نداره هرچند بودنش بهتر از نبودنش هست. چرا در این موارد مدعی العموم وارد نمیشه و این کارخانجات را کلا تعطیل نمیکنه تا عبرتی برای بقیه بشه؟
 • saeed A1 ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  29 0
  یه گزارشی بود که می گفت مردم امریکا بیش از حد ویتامین مصرف می کنن به این دلیل که از نون و لبنیات گرفته تا بیسکویت و ... غنی شده و ویتامینست پس بهتر که مولتی ویتامین مصرف نکنن. اما متاسفانه اینجا پیدا کردن مواد خوراکی سالم اینقدر سخت شده.
 • بی نام IR ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  12 2
  سالهای 84 تا 92 :
 • میثم IR ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  10 0
  من درسال 70الی74دانشجوکشاورزی بودم ودردرس فراورده های کشاورزی دکتر ضیابری استادم بود خداخیرش بده آنزمان از موسسه غذاوداروآلمان برای مامقاله آورده بودمبنی برعدم استفاده از روغن پالم در اروپاوآمریکاکه آزآن پس فقط کارخانجات صابون سازی مجاز به واردات روغن پالم از مالزی بودن فکر کنم زمان آقای کلانتری وزیرکشاورزی بود که خیلی به جد تلاش کردن تا روغن پالم حذف بشه واز آن به بعدمردم به سمت روغن مایع روی آوردن ماآن موقع توآزمایشگاه7تا موش را انتخاب کردیموبرای 1هفته به یکی فقط کنسروذرت دادیم به6تای دیگه بترتیب ذرت به همراه دیگرمواد غذایی و به آخری 7اصلا کنسروذرت ندادیم وغذای عادی روزانه نتیجه جالب رخ دادموشی اولی پس از 3روز مرد کبداین موش از بنزوات اوردوز شده بودوموش آخری زنده ماند5تای بقیه بافاصله مردن
 • 1234 A1 ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  17 1
  هر موقه پرايد وضيت اش معلوم شد مواد غذايي معلوم مي شه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • میثم IR ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  9 1
  در کبد 5تا موش بنزوات با تراکم متفاوت دیده شد با توجه به میزان مصرف آنها ولی جالب اینه همگی مردن غیر از موشی که اصلا کنسروذرت نخورد و غذای معمولی خورده بود حالا شما ببینید ما دیگه چی میخوریم ووضعت انواع سرطان را درجامعه ببینید خدایی این رومدیر فنی یکی از کاخانجات سس مایونز سازی میگه چیزی که کارخانه من میسازه ومن تاییدش به اجبار مدیر کارخانه می کنم خود مدیر عامل نمی خوره و حتی اجازه نمیده خانوادهاش هم بخوره حالا شما ببینید حال و روز مردم رو،جالب اینه که خودش یک بار به ما گفت با5کیلو گوجه فکر میکنیدچقدررب گوجه درست میکنیدمن چون مادرم همیشه درست میکرددر ذهنم داشتم گفتم به زورشاید 400گرم وایشان در جواب به ماگفت بدون مصرف حتی یک گوجه به اندازه این وزن به مقدار1شرینگ تولید رب دارم وماچی میخوریم...
 • مجی A1 ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  8 1
  جالبه، بدنمون داره در مقابل آلودگی ها ب فرگشت میرسه، نسل های بعدی بدنشون با انواع جیوه، سرب، روی، ارسنیک، دود و هزاران کوفت و زهرمار دیگه سازگار میشه
 • بی نام A1 ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  7 0
  جون ادمی بزرگترین سرمایه هر ادمیه ببین چجور باهاش بازی می کنند
 • رضا IR ۱۶:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  4 0
  سلام ای کاش روزی برسد اینهایی که مواد غذایی که تولید یا وارد میکنند فکر کنند که زن وبچه های خودشان استفاده میکنند و وجدان شان را زیر پا نگذارند خدا را درنظر بگیرند انشالله...
 • عباس A1 ۱۶:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  8 0
  میدونستیم روغن تن ماهی غیر استاندارد هست چند سال هست مامانم خوردن تن ماهی و قدقن کرده بود.توی تراس آپارتمانمون گلدون نسبتا بزرگ گذاشیم موقع تابستون سبزی میکاریم.شیر چرب بستنی روغن سرخ کردنی پنیر خامه ماست چرب ... اینا همش روغن پالم داره
 • بی نام A1 ۱۹:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  4 0
  چرا؟؟؟؟ یعنی هیچ نظارتی نیست ؟ حالا سبزی و مرغ هورمونی هیچ. دیگه به شیر و ماست و پنیر که میشه نظارت دقیق و جدی داشت
 • مقیمی A1 ۱۹:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  10 0
  یک مسابقه چاپیدن و جیب مردم را خالی کردن راه افتاده که هر کسی ازش بر بیاد دریغ نمی کنه .
 • بی نام IR ۲۰:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۶
  2 0
  به نظرتون پس ما چی بخوریم؟
 • shyv IR ۰۰:۳۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  15 0
  بچه بودیم توبرنامه های تلویزیونی تبلیغ میشد لبنیات ومواد غذایی فله نخرید هرچی میخرید مهراستاندارد داشته باشه ولی حالا ازتون تقاضا دارم هر وقت مهراستانداردرو روی کالای دیدید از خرید ان اجتناب کنید حتی پراید
 • اورامان A1 ۰۲:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  1 6
  دوستانی که اطلاعات ندارن لفظ نیان اقا میثم حرفات کلن اشتباه بود
 • negin A1 ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  3 1
  نهههههههههه. حالا چیکار کنیم شیر نخوریم .من باید روزی سه لیوان شیر بخورم
 • بی نام IR ۱۹:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  5 1
  آقا جون ضرر روغن پالم توی شیر و ماست از سمومی که به سبزی ها میزنن یا کود نیتراته ای که به محصولات کشاورزی میدن خیلی خیلی کمتره. مسئله روغن پالم مسئله ی کلاهبرداریش مهمه وگرنه چربی خود شیر هم به اندازه روغن پالم ایجاد گرفتگی توی رگها می کنه و کلسترولش هم بالاست باقیمانده ی سوخت روی نانهایی که می خوریم بدتره آلودگی هوا و پارازیتها هم که از همه اینها بدتره
 • بی نام A1 ۰۳:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸
  3 0
  نظارت سازمان غذا و داروي ايران بسيار ضعيف است و بايد ابتدا اين نقيصه رفع گردد