مروری بر وبلاگ‌های بهداشت و پزشکی در هفته پایانی بهمن‌ماه 87

پرسش به یک پاسخ (خشکی دور چشم)
متخصصین پوست معتقد هستن که برای داشتن یک پوست شاداب و جوان همیشه سه کرم همراه خود داشته باشید: کرم ضد آفتاب، کرم مرطوب‌کننده، و کرم دور چشم.

توی سرمای زمستان هیچ وقت نگذارید پوستتون خشک بشه و همیشه مرطوب کننده استفاده کنید.

در صورتی که این مشکل شما تازه ایجاد شده (یعنی قبلا اینجوری نبودید) از صابون گلیسرینه و ماسک های مرطوب برای مدتی استفاده کنید.

 

NO و اثرات آن...
در حال حاضر اثبات شده است که نیتریک اکسید در بسیاری از فرایندهای بیولوژیکی از جمله انتقال عصبی و دفاع ایمنی و تنظیم مرگ تدریجی سلول ( آپوپتوسیس ) نقش دارد. نیتریک اکسید یک مولکول با عمر بسیار کوتاه در حد چند ثانیه است که توسط آنزیم معروفی به نام نیتریک اکسید سنتاز (NOS) تولید می شود.

از آنجایی که NO یک مولکول کوچک است به سرعت در طی غشا سلولی پخش می شود و بسته به شرایط می تواند مسافتی بیش از چندین هزار میکرون را طی کند.

اثرات بیولوژیکی آن به وسیله واکنشش با تعدادی از نشانه ها و اهداف مثل گروههای هم، گروههای سولفیدریل و خوشه های آهن و روی اعمال می شود. این گستردگی در اهداف برای NO تعداد زیادی سیستم که NO را بعنوان مولکول تنظیمی استفاده می کنند توضیح می دهد.

بنابر این نتنیجه تنظیم یا کنترل غیر طبیعی سنتز NO بر تعدادی از فرایندهای مهم بیولوژیکی اثر می گذارد و در ایجاد بسیاری ار بیماری ها نقش دارد.

 

نگهداری سلول‌های بنیادی خون بند ناف
سلول های بنیادی چیست:

سلول های بنیادی ابتدایی ترین سلول های سازنده ی بدن هستند که در طول دوره ی رشد جنینی پرورش یافته و تبدیل به سلول های بالغ و خاصی میشوند که مسئول ساخت انواع بافت های بدن می باشند در واقع منشا کل اعضا و بافت های بدن از جمله سلول های عضله ی قلب - سلول های عصبی - گلبول های قرمز خون - سیستم ایمنی - پوست و ....سلول های بنیادی می باشند .بعد از کامل شدن اعضا بدن سلول های بنیادی مسئول ترمیم بافت های اسیب دیده هستند و مرتبا سلول های جدید را جایگزین سلول های پیر و مرده می‌کنند.

خون بند ناف چیست:

خون بند ناف که به عنوان خون جفتی شناخته شده است خونی است که در جنین در حال تکوین داخل رحم جریان دارد پس از تولد نوزاد خون باقیمانده در بند ناف و جفت که غنی از سلول های بنیادی است به عنوان یک زباله ی بیولوژیک دور ریخته میشود.سلول های بنیادی که از بند ناف گرفته میشود بسیار پر توان و نامیرا هستند و همچنین در اثر تکثیر های پی در پی دچار پیری نمی شوند به طوری که با تزریق یا جایگزینی انها در مناطقی که به صورت جدی اسیب دیده اند می توانیم به بهبودی کامل دست یابیم.

 

چرا بیمار می شویم؟
آیا تابه‌حال از خودتان پرسیده اید که اصلاً چرا بیمار می شویم؟

صرفنظر از برکات و خیراتی که گاهی بیماریها برای بعضی از افراد دارند که به زودی درباره این برکات صحبت می کنیم عمومی ترین علت بیماری از نظر بیشتر نظامهای درمانی عدم تعادل است.

تقریباً اکثر مکاتب درمانی انسان را علاوه بر جسم مادی دارای بخشهای نادیدنی مثل ذهن ، کالبد انرژیک و روح نیز می دانند و بر همین مبنا تعریفشان از بیماری حالتی است که عدم تعادلی بین این سه وجه وجودی انسان پدید آمده باشد.

اگر به هدف از خلقت بشر توجه کنیم در می یابیم که روح برای قصدی بر روی زمین آمده و کالبد فیزیکی ابزاری در دست او برای برآوردن این قصدها است. پس اگر روش زندگی ما ، ذهنیات و افکار، احساسات و کردارمان سالم و در جهت برآوردن قصدهای روح نباشد جدالی بین روح و کالبد فیزیکی و بُعد انرژیک مان در می گیرد که حاصلش جز تخریب و آسیب چیز دیگری نیست.

 

آیا می‌دانیدهایی در مورد زیست شناسی:
آیامی دانید:
- ظروف پلاستیکی تقریبا پنجاه هزار سال در برابر تجزیه و فساد مقاومند.
2- رشد کودک در بهار بیشتر است.
3- حس بویایی مورچه با حس بویایی سگ برابری می کند.
4- در یک سانتی متر پوست شما دوازده متر عصب و چهار متر رگ و مویرگ وجود دارد.
5- در تمام وجود شما بیش از یک مشت گچ «کلسیم» وجود دارد.
6- موش دو پای افریقائی ، بی آنکه سرش را برگرداند ، می تواند پشت سرخود را ببیند این جانور ، از میدان دیدی برابر سیصد و شصت درجه برخوردار است.
7- زمان بارداری فیل به 2 سال می رسد.
8- بیشترین ضربان قلب راقناریها با1000بار در دقیقه وکمترین را فیل با27 بار در دقیقه دارد.
9- یکی از شدیدترین نعره ها در بین حیوانات به شیر آفریقایی تعلق دارد صدای نعره آنها تا سه کیلومتری شنیده می شود اسب آبی هم جزء حیواناتی ا ست که داری نعره بلندی می باشد ، تا آنجا که حیوانات آبی در زیر آب نعره آنها رو می شنوند ولی با همه این اوصاف شدیدترین نعره ها متعلق به والها می باشد آنها می توانند نعره ای معادل دویست دسی بل تولید کند برای مقایسه بایستی بگویم که این نعره از صدای موتور یک جت بیشتر می باشد.
10- وقتی یک نوزاد در حال گریه است با صدای ش..ش.. شما آرام خواهد شد و این به این دلیل صدای ابی است که اطراف نوزاد را در دل مادر گرفته است.در ضمن این یکی از دلایلی است که چرا صدای ساحل دریا به انسان ارامش می دهد.

کد خبر 4002

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • م IR ۱۷:۰۷ - ۱۳۸۸/۰۵/۱۳
  0 0
  سایت علمی خوبیه!
 • دانشجو IR ۱۶:۰۰ - ۱۳۸۹/۰۱/۲۴
  1 0
  ب نظرم خبراي اين سايت به روزه تشك
 • hasti IR ۱۴:۲۴ - ۱۳۸۹/۰۹/۲۶
  0 2
  سایت علمی خوبیه من تحقیقی راجب سلول های بنیادی خون بند ناف دارم ممنون میشم کمکم کنید
 • ساريسا IR ۱۸:۳۳ - ۱۳۸۹/۱۱/۱۶
  1 0
  ممنون خيلي خوبه