رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران گفت: بعد از صحبت های مقام معظم رهبری و تلاش کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران گودبرداری در باغ کن متوقف شده است، از شهردار سابق منطقه 5 به دلیل صدور مجوز غیرقانونی در یکی از باغات کن به سازمان بازرسی کشور شکایت می کنیم.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ رحمت اله حافظی صبح امروز با حضور در اجتماع حامیان حفظ باغات و فضای سبز شهر تهران صبح امروز در منطقه باغات کن و محل گودبرداری پروژه تعاونی مسکن منطقه 7 شهرداری تهران برگزار شد، با بیان اینکه باغات منطقه 5 شهر تهران کمتر مورد تاخت و تاز افراد سودجو قرار گرفته است، تصریح کرد: متاسفانه برای باغات به هم پیوسته جنوب بزرگراه شهید همت به مساحت 120 هکتار در طرح تفصیلی و جامع، کاربری مسکونی دیده شده است که این خلاف قانون است.

وی با اشاره به اینکه نباید این اتفاق رخ می داد اما به استناد به این تغییر کاربری مجوزهایی صادر و ساخت و ساز آغاز شده است، گفت: با توجه به حساسیت مساله، طرح دو فوریتی با عنوان حفظ باغات کن در شورا به تصویب رسید که بر اساس آن به کمیسیون ماده 5 پیشنهاد شده است تا کاربری مسکونی باغات به هم پیوسته جنوب بزرگراه شهید همت اصلاح شود و به فضای سبز تبدیل شود.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران، ادامه داد: طبق قانون، شهرداری مکف است از صاحبان این باغات حمایت کند و در مواقعی که مالک تمایلی به حفظ آن نداشته باشد، شهرداری موظف به خریداری آن است تا باغ تبدیل به فضای سبز شود و در اختیار مردم قرار گیرد.

حافظی گفت: شاهد هستیم در یکی از این باغات به هم پیوسته محدوده کن به مساحت 7 هزار مترمربع تعاونی مسکن شهرداری منطقه 7 مجوزی را خلاف قانون گرفته است، متاسفانه در سه هفته گذشته گودبرداری در این باغ آغاز شده است از این رو امروز تعدادی از دوستدارن محیط زیست و باغات و جمعی از اهالی برای اعتراض به این موضوع تجمع کرده اند.

او گفت: کمیسیون سلامت شورای شهر تهران از شهردار سابق منطقه 5 تهران به دلیل صدور مجوز غیرقانونی برای این باغ به سازمان بارزسی کل کشور شکایت خواهد کرد.

حافظی درباره چرایی تخلف صورت گرفته در این باغ نیز به خبرنگاران حاضر در محل، اعلام کرد: وقتی زمینی بالاتر از دو هزار متر مربع مساحت داشته باشد باید در کمیسیون ماده 7 سازمان فضای سبز و پارکها برای آن مجوز صادر شود، اما شاهد هستیم که برای این زمین که نزدیک به 8 هزار متر مربع مساحت دارد، شهردار منطقه مجوز صادر کرده است البته وی مساحت این باغ را هزار و 950 متر مربع اعلام کرده است این موضوع از سوی شورا و کمیسیون سلامت با عنوان شکایت از شهردار سابق پیگیری قانونی خواهد شد.

او با اشاره به گزارش های واصله، افزود: شهردار جدید منطقه 5 در این پرونده اقدامات خوبی داشته است و حتی علیه وی شکایتی نیز صورت گرفته و حکم انفصال وی صادر شده است. شورا از شهردار منطقه حمایت های لازم را دارد و اگر نیاز باشد از طریق قوه قضائیه پیگیری های لازم را انجام می دهیم زیرا مجوز صادر شده خلاف قانون بوده است.

این عضو شورای شهر تهران گفت: شهرداری تهران باید زمین معوضی را بجای این زمین به مالک بدهد، چند سال گذشته این زمین به قیمت متری 370 هزار تومان خریداری شده است اما با توجه به تغییر کاربری آن به مسکونی قطعا قیمت هر متر آن به بالای 5 میلیون تومان افزایش یافته است، این رانت است و نباید اجازه دهیم این رانت خواری ادامه داشته باشد.

به گفته حافظی بعد از صحبت های مقام معظم رهبری و پیگیری اعضای کمیسیون سلامت شورای شهر و با همکاری شهردار منطقه 5 شهر تهران، گودبرداری در این پروژه متوقف شده است.

وی همچنین از آغاز فعالیت رسمی کمپین مدافعان باغات و فضای سبز شهر تهران خبر داد و گفت: این کمپین امروز فعالیت خود را به طور رسمی آغاز کرده است همچنین سایتی را با این عنوان نیز برای اطلاع رسانی اقداماتشان خواهند داشت. امیدواریم با این حرکت مردمی، از باغات و فضاهای باقی مانده در شهر تهران دفاع شود.

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به مصوبه "برج باغات" که در دور دوم شورای شهر تهران به تصویب رسیده است، تصریح کرد: متاسفانه این مصوبه تهدید کننده باغات است و ما خواهان لغو آن هستیم تا فضای باقی مانده از باغات شهر از بین نرود.

همچنین محمد حقانی رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران نیز در این اجتماع حضور داشت.

وی نیز با اشاره به تخلف صورت‌گرفته از سوی شهردار سابق منطقه 5 و صدور مجوز ساخت و ساز در بخشی از باغ کن تصریح کرد: با توجه به اهمیت موضوع از دو سه هفته پیش در صحن شورا مطرح شد. متأسفانه ساخت و ساز در این مجموعه، غیرقانونی است. متأسفانه روندی که در حال حاضر شاهد آن هستیم، سرنوشت باغات کن نیز به سرنوشت باغات طرشت دچار خواهند شد و باید بتوانیم با اقدامات حاضر و به موقع از تخریب باغات جلوگیری کنیم.

حقانی به طرح دو فوریت حفظ باغات اشاره کرد و گفت: امیدواریم پیشنهاد به کمیسیون ماده 5 و شورای عالی شهرداری مورد موافقت قرار بگیرد.

وی در پایان گفت: خوشبختانه شهرداری جدید منطقه 5 شجاعانه جلوی صدور مجوز صادرشده در گذشته ایستاده و علی‌رغم اینکه با حکم یکی از قضات دیوان عدالت اداری، شهردار منفصل شده است، اما همچنان ایستادگی کرده و این در حالی است که با پیگیری‌های صورت گرفته از سوی شورا و با حکم اخیر دیوان عدالت اداری، فعلاً جلوی کار در این منطقه متوقف شده است.

۴۷۴۷

کد خبر 404486

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • علي A1 ۲۰:۲۵ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۳
    5 0
    بزودي شروع ميشود