دستاوردهای جدید محققان کشور در حوزه هوافضا شامل ماهواره طلوع، مصباح2 و نوید و موتور ماهواره‌بر سیمرغ، امروز 14 بهمن هم‌زمان با روز ملی فضا به بهره‌برداری می‌رسند تا برگ دیگری بر افتخارات علمی کشور افزوده شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به این رویداد اعلام کرد: «به موازات فعالیت‌های صورت گرفته در زمینه طراحی و ساخت ماهواره، محققان ایرانی در زمینه ملزومات پرتاب و دریافت اطلاعات ماهواره از جمله ساخت ماهواره‌بر و ایستگاه‌های زمینی نیز تحقیقات گسترده‌ای را انجام می‌دهند که در این راستا ان شاءالله تا سال 1390 حداقل یک پرتاب ماهواره خواهیم داشت».

مهندس رضا تقی‌پور که در آستانه 14 بهمن ماه، سالگرد پرتاب ماهواره ملی «امید» و روز ملی «فناوری فضایی» با خبرنگار ایسنا سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد: «طراحی و ساخت ماهواره، فرآیندی طولانی است و در بهترین حالت در کشورهایی که به صورت حرفه‌ای این کار را انجام می‌دهند، 2 سال زمان می‌برد. از این رو هیچ کشوری ماهواره‌ای را نساخته که در انبار خود نگهدارد تا پس از سفارش، فروخته شود، بنابراین همه ماهواره‌ها بنا بر سفارش ساخته می‌شوند که فرایندی طولانی برای آماده شدن دارند».

تقی‌پور تصریح کرد: «ایران هم از سال گذشته آماده‌سازی ماهواره‌های مختلف را در دستور کار قرار داده که بنا بر زمان‌بندی و یا جلوتر از زمان‌بندی، نمونه‌های مهندسی آن آماده شده که امسال رونمایی می‌شود».

رونمایی از 3 ماهواره ایرانی
به گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، فردا هم‌زمان با روز ملی فناوری فضایی نمونه‌های مهندسی 3 ماهواره «طلوع»، ماهواره دانشجویی «نوید علم و صنعت » و ماهواره «مصباح2» رونمایی می‌شود..

وی ادامه داد: «طبیعتا آن‌چه از این ماهواره‌های آماده‌شده پرتاب خواهد شد، نمونه‌ پروازی است و در حال حاضر مراکز طراحی این سه ماهواره در حال ساخت نمونه‌های پروازی هستند که بعضا زیر مجموعه‌های این مراکز نمونه‌های پروازی را ساخته که برخی از آنها آزمایش شده یا در حال آزمایش است؛ بنابراین وقتی که فرایند تجمیع نمونه‌های پروازی کامل شود، ماهواره برای پرتاب آماده می‌شود».

ماهواره مصباح2 به همت متخصصان پژوهشگاه تحقیقات فضایی ساخته شده و مدل پروازی آن نیز در دست ساخت است. این ماهواره یک ماهواره مخابراتی مدار پایین است که برای کاربردهای ارتباطی و ذخیره، ارسال و دریافت پیام مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماهواره به صورت محدود در حوزه مخابراتی ماموریت‌های خود را اجرایی می‌کند.

پیش از این اعلام شده بود که ماهواره "یا مهدی" به عنوان ماهواره دانشجویی رونمایی می‌شود،

ماهواره‌بر سیمرغ
موتور ماهواره‌بر سیمرغ از دیگر دستاوردهای پژوهشگران کشور است که همزمان با روز ملی فضا رونمایی خواهد شد. با دست‌یابی به این فناوری، از این پس کارخانجات ساخت موتور ماهواره‌برها قادر خواهند بود که موتورهای مورد نیاز حامل ماهواره را تولید کنند. این قابلیت، مرحله نوینی برای طراحی‌ ماهواره‌برهای آینده است.

سوخت مخصوص ماهواره‌برها در مصارف نظامی و برای ساخت سلاح های سنگین نیز کاربرد دارد، به همین دلیل هیچ کشوری حاضر نیست سوخت ماهواره‌برهای فضایی را به یکدیگر بفروشد با این حال ایران توانست علاوه بر ساخت بومی قطعات موتور، بدنه و سامانه راداری الکترونیک "سفیر امید"، سوخت آن را نیز تولید کند.

تقی‌پور با تاکید بر این که برای پرتاب ماهواره به پیش‌نیازهای دیگری هم نیاز است، خاطرنشان کرد: «از جمله آنها آماده شدن ماهواره‌بر، ایستگاه‌های زمینی و کنترل است که در صورت مهیا شدن، همه این مجموعه یک پرتاب امکان‌پذیر خواهد شد. ما نسبت به پرتاب سال گذشته «ماهواره ملی امید» خوشبختانه دیر نکرده‌ایم و انشاءالله وعده‌هایی که قبلا در خصوص پرتاب ماهواره داده شده است، سر موقع انجام خواهد شد و قطعا تا سال 1390 پرتاب ماهواره خواهیم داشت؛ اما نوع ماهواره هنوز مشخص نشده است».

وی با بیان این‌که بر اساس برنامه پنجم توسعه تولید و ارائه تصاویر ماهواره‌ای اخذ شده از ماهواره‌های سنجش از دور به منظور بهره‌گیری در حوزه‌های تخصصی ادامه خواهد یافت، ادامه داد: «هم‌چنین بر اساس برنامه پنجم توسعه در حوزه فضایی ایران باید ماهواره مخابراتی مستقل ملی داشته باشد و تقریبا از نظر توسعه فناوری‌‌های ساخت و پرتاب ماهواره با توجه به ظرفیت بالای کشور به اهداف برنامه خواهیم رسید. هم‌چنین به ماهواره‌های تصویربرداری و سنجش از دور نیز طبق برنامه پنجم دست خواهیم یافت».

ماهواره اسلامی
تقی‌پور در خصوص طرح ساخت ماهواره مشترک کشورهای اسلامی ‌گفت: «بحث ماهواره مشترک کشورهای اسلامی با نام «بشارت» در اجلاس سازمان کنفرانس اسلامی مطرح شد و کشورهای اسلامی اظهار علاقه کردند. به دنبال آن، ایران با تعریف ماموریت و تدوین مشخصات اولیه، این اطلاعات را به صورت نامه چرخشی برای کشورهای اسلامی ارسال کرد. گام‌های بعدی این است که کشورها آن را مطالعه کرده و با نیازمندی‌های خود تطبیق دهند و طی جلسات کارشناسی، تعریف ماموریت‌ها نهایی شود تا بر اساس آن گام‌های بعدی طراحی و مراحل ساخت صورت گیرد».

وی خاطرنشان کرد: «برای انجام پروژه‌های گران‌قیمت، مشارکت کشورهای مختلف لازم است؛ به طوری که عمده برنامه‌های فضایی کشورهای اروپایی در قالب سازمان فضایی اروپا انجام می‌شود. این بدان معنی است که کشورهای اروپایی با این همه پیشرفت در دانش و ثروت به تنهایی قادر به انجام پروژه‌های بزرگ فضایی نیستند؛ پس این ضرورت وجود دارد که به دلایل اقتصادی ما هم همکاری‌های منطقه‌ای داشته باشیم. البته یکی از اهداف اساسی ما این است که فناوری ماهواره در خدمت کشورهای اسلامی باشد و ماهواره‌های مورد نیاز کشورهای اسلامی را طراحی کرده و برای آنها پرتاب کنیم».

تقی‌پور ادامه داد: «ماهواره بشارت به عنوان گام اول این کار بحث بسیار خوبی است و با اظهار علاقه کشورهای اسلامی یقین داریم در این بحث مشارکت خواهند داشت. البته معمولا ابتدا یک قالب کلی اعلام می‌شود و پس از این‌که طراحی مفهومی نهایی شد، مشخصات به صورت مفهومی تعیین شده، سپس طراحی اولیه انجام می‌شود و در نهایت طراحی جزئی صورت می‌گیرد».

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 41437

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =