۰ نفر
۳ شهریور ۱۳۸۸ - ۱۰:۲۵

کره جنوبی ظهر امروز به وقت ایران، نخستین موشک خود را به فضا پرتاب کرد. هرچند موفقیت این پرتاب امشب مشخص می‌شود، ولی به‌نظر می‌رسد کره جنوبی دهمین کشوری است که به فناوری فضایی دست یافته باشد.

ساعت 5 بعدازظهر امروز سه‌شنبه به وقت محلی کره جنوبی (8:00 صبح به وقت جهانی، 12:30 به وقت ایران)، نخستین موشک ماهواره‌بر کره جنوبی به فضا پرتاب شد. مقامات کره جنوبی این پرتاب را موفقیت‌آمیز اعلام کرده‌اند، اما شاید 13 ساعت طول بکشد تا دانشمندان کره‌ای بتوانند نخستین علایم رادیویی ماهواره پرتاب شده را دریافت و از موفقیت کامل نخستین ماهواره خود اطمینان حاصل کنند.

به گزارش اسپیس فلایت ناو، این پرتاب که با کمک دانشمندان فضایی روس انجام شده، کره جنوبی را در رقابت تنگاتنگی با همسایه شمالی خود قرار می‌دهد که چندین بار برای پرتاب ماهواره به مدار زمین تلاش کرده، اما با شکست روبرو شده است. هرچند که برخی کارشناسان حدس می‌زنند کره شمالی تنها به آزمایش موشک‌های بالستیک دوربرد دست زده باشد.

طول بدنه موشک 36 متر و موتور اصلی این موشک، روسی است که از سوخت کروزین تغذیه می‌کند. برنامه پرتاب از این قرار بود که 4 دقیقه پس از پرتاب، مرحله اول موشک، محوله را به ارتفاع 192 کیلومتری زمین برساند و پس از چند ثانیه از مرحله دوم جدا شود. مرحله دوم همراه با ماهواره با این سرعت اولیه تا ارتفاع 307 کیلومتری صعود می‌کنند و در این ارتفاع، مرحله دوم که با سوخت جامد کار می‌کند، روشن می‌شود و محموله را تا دست‌یابی به سرعت مورد نیاز برای ورود به مدار زمین، شتاب می‌دهد.

این موشک که نارو نام دارد، قرار بود هفته پیش به فضا پرتاب شود، اما نرم‌افزار کنترل پرواز تنها 8 دقیقه مانده به پرتاب، این ماموریت را لغو کرد. مهندسان پرواز موشک را از سکوی پرتاب منتقل کردند و پس از بازرسی، متوجه شدند مشکل از برنامه نرم‌افزار کنترل پرتاب است.

محموله موشک نارو، ماهواره‌ای صد و پنج کیلوگرمی به نام STSAT 2 است که قرار است در مداری بیضی شکل به دور زمین با بیشترین ارتفاع 1490 کیلومتر و کمترین ارتفاع 298 کیلومتر از سطح زمین قرار گیرد.

به گزارش انستیتو تحقیقاتی هوافضایی کره جنوبی، این پروژه از سال 2002 / 1381 آغاز شده و تاکنون بیش از 400 میلیون دلار برای طراحی، ساخت و آزمایش آن هزینه شده است. بدین ترتیب، کره جنوبی پس از کشورهای اتحاد جماهیر شوروی، ایالات متحده آمریکا، فرانسه، ژاپن، چین، انگلستان، هند، رژیم اشغالگر قدس و ایران، دهمین کشوری است که به فناوری فضایی دست یافته است.

کد خبر 15482

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =