صرف نظر از شبکه‌های اجتماعی و اقبال اندک گوگل در تسخیر آنها، این شرکت بدون‌شک یکی از موفق‌ترین بازیگران عرصه حیات مجازی ما در سال‌های اخیر بوده است. این هفته گوگل شبکه اجتماعی «باز» را معرفی کرد تا شاید بتواند اینجا هم حرف تازه‌ای برای گفتن داشته باشد.

محبوبه عمیدی: مشکلی وجود دارد. علیرغم اینکه گوگل موفق‌شده گوشه‌به‌گوشه دنیای مجازی حرفی برای گفتن داشته باشد، اما هرگز نتوانسته آنطور که باید شاهرگ حیات مجازی یعنی اجتماع آنلاین را در اختیار بگیرد. حق با شماست، گوگل شبکه‌های اجتماعی اورکات و اوپن‌سوشیال را در اختیار دارد، ولی واقعیت این است که کسی از آنها استفاده نمی‌کند. در واقع این شبکه‌ها کاربران بسیار‌اندکی دارند و نمی‌شود گفت این افراد مانند کاربران فیس‌بوک و حتی توییتر، درگیر ارتباطات اجتماعی به معنای واقعی آن هستند. با ظهور «گوگل باز» شاید گوگل بتواند این عرصه از حیات آنلاین را نیز در اختیار بگیرد.

«گوگل باز» را به جرأت می‌شود بزرگ‌ترین تلاش این شرکت برای ایجاد یک شبکه اجتماعی عظیم در سال‌های اخیر عنوان کرد. تصور کنید گوگل بخش‌هایی از توییتر، یامر، فور اسکوویر، یلپ و دیگر شبکه‌های اجتماعی را انتخاب و در هم ادغام کرده و در نهایت بسته «گوگل باز» را خلق کرده است. اگر می‌خواهید پوشش مناسبی هم برای این بسته تصور کنید، فرند فید بدون شک بهترین انتخاب است و اگر فکر می‌کنید باید تفاوتی هم با سایر شبکه‌های اجتماعی که می‌شناسید داشته باشد، بد نیست بدانید این بسته آنلاین درون جی‌میل به کاربران هدیه شده است. اگر «گوگل ویو» متعلق به آینده است، «گوگل باز» بخشی از حیات آنلاین امروز ماست.

همزادی برای فرندفید با سرعت رشد سرسام آور
به گزارش وب‌سایت تک‌‌کرانچ، «گوگل باز» در حقیقت جریانی مداوم از تغییرات در وضعیت آنلاین دوستان شما یا به‌روز رسانی عکسها، لینک‌ها و ویدیوهایی است که آنها به اشتراک می‌گذارند. شما می‌توانید در مورد این ارسال‌ها اظهار نظر کنید یا آنها را به اشتراک بگذارید. اگر کاربر فلیکر، پیکاسا، گوگل‌ریدر یا توییتر هستید، این سیستم می‌تواند به صورت خودکار به‌روز رسانی‌ها را به حساب کاربری «باز» شما ارسال کند. حتی این سیستم قابلیت اعلام تغییراتی را دارد که بر اساس روند فعالیت‌ها احتمال می‌دهد بیشتر مورد توجه شما قرار خواهند گرفت.

«باز» بسیار‌شبیه به فرند فید به نظر می‌رسد، اما واقعیت اینست که این سرویس تازه از ابتدا با حجم عظیمی از کاربران شروع به کار کرده، چیزی که تنها پس از مالکیت فرندفید توسط فیس‌بوک در اختیار این شبکه اجتماعی قرار گرفته است. البته این به دلیل تلفیق «باز» در حساب‌های کاربری جی‌میل است. گوگل این‌بار به جای ارائه یک سرویس تازه و مجزا آنرا به عنوان بخشی از خدمات پیشین ارائه کرده است و بد نیست بدانید که مطابق اعلام سایت کام‌سکور، جی‌میل تنها به طور متوسط 176 میلیون بازدیدکننده تازه در ماه دارد.

ترفندهایی برای بهبود تعاملات اجتماعی آنلاین

گوگل می‌خواهد «باز» به شیوه‌های دیگری نیز متفاوت باشد و بتواند از همان ابتدا با سیل اطلاعات و آشفتگی‌های یک شبکه اجتماعی کنار بیاید. «باز» اطلاعات دریافتی از سرویس‌های گوناگون را بر اساس تعداد بازدیدکنندگان دسته‌بندی می‌کند و تمامی نظرات را نیز نمایش نمی‌دهد. «باز» تلاش می‌کند بهترین‌ها را انتخاب کند، از اعلام پیغامهای سریع خودداری کند و به صورت خودکار آیتم‌هایی را که نظرات کمتری داشته‌اند، از چرخه حذف کند.

متأسفانه در حال‌حاضر این جریان اطلاعات یک‌طرفه است و به عنوان مثال امکان به‌روز شدن توییتر یا سایر شبکه‌های اجتماعی از طریق حساب کاربری جی‌‌میل و «باز» وجود ندارد. اما به نظر می‌رسد گوگل در نهایت این امکان را فراهم خواهد کرد و فضای باز آنلاین گسترده‌تری را در اختیار کاربران قرار خواهد داد. «باز» را حجم عظیمی از برنامه‌های رابط کاربر در کنار سرویس‌های اجتماعی متعدد تشکیل خواهند داد ولی از شنیده‌ها پیداست که این میان شاهد غول اجتماعی فیس‌بوک نخواهیم بود.

«باز» بخشی از وب‌ موبایلی
گوگل می‌گوید، «باز» همانقدر که بخشی از بدنه اجتماعی جی‌میل است، به کاربران تلفن‌های همراه هم اختصاص خواهد داشت. این شرکت دارد روی استفاده از «باز» توسط کاربران تلفن‌های همراه آی‌فون یا گوشی‌های آندروئید پافشاری می‌کند. دلیل انتخاب این دو تلفن همراه سازگاری مرورگرهای مبتنی بر HTML5 آنها با برنامه‌های مکان‌یاب گوگل است. چرا که گوگل می‌خواهد با کمک کاربران وب موبایلی مکان را هم به مؤلفه‌های اجتماعی و تغییرات وضعیت آنلاین آنان اضافه کند.

مادامی‌که گوگل برنامه مکان‌یاب اختصاصی لاتیتود را در اختیار دارد، «باز» بیشتر شبیه به «فوراسکوویر» عمل خواهد کرد که در آن شما کاری با مختصات جغرافیایی نخواهید داشت و تنها شهرها و مناطق اهمیت دارند. این امکان اواخر سال میلادی گذشته با گسترش بخشی از صفحات گوگل در «گوگل‌ مپ» فراهم شده است. با استفاده از تگ‌های مکان شما به عنوان مثال می‌توانید تنها «باز»هایی را جستجو کنید که از یک شهر یا منطقه خاص ارسال شده‌اند.

علاوه بر این «باز» می‌تواند تنها در گوشی‌های آندروئید به «گوگل مپ» دسترسی داشته باشد، این امکان برای کاربران گوشی‌های آی‌فون فراهم نشده و شاید بهتر است بگوییم هنوز فراهم نشده است. البته «باز» در هر دو گوشی با نرم‌افزار‌های جستجوی گوگل سازگار است. علاوه بر این «گوگل باز» امکان فوق‌العاده‌ دیگری را نیز در اختیار کاربران تلفن همراه قرار داده و آن‌هم جستجو و ارسال «باز»‌ها به شکل صوتی است. کافی است بگویید post buzz و پس از آن با صدای بلند، نجوای تازه‌تان را آغاز کنید.

شناخت صحیح از مسائل اجتماعی
باز هم پرسش‌های بزرگی باقی مانده‌‌اند و گوگل هنوز به پاسخ‌های بسیاری نیاز دارد. اولین و مهم‌ترین نکته عدم‌موفقیت گوگل در ایجاد شبکه‌های اجتماعی پیش از «باز» است و اینکه به نظر می‌رسد دیدگاه‌های اجتماعی گوگل و تعریف این شرکت از نمودارهای اجتماعی با واقعیت‌های دنیای مجازی چندان هم‌خوانی ندارند. اینجا هم همان اشتباهات دوران اجتماعی کردن «گوگل‌ریدر» تکرار شده است و برای شروع افرادی که در لیست تماس جی‌میل داشته‌اید، به صورت خودکار به «باز» منتقل شده‌اند. گوگل فراموش‌کرده که این افراد می‌توانند جزیی از ارتباطات کاری شما باشند یا عده‌ای دیگر اصلا دوستان شما به حساب نمی‌آیند.

با اینکه در «باز» امکان کنترل بیشتری روی دنبال‌کننده‌ها تعریف‌شده است، اما پیشنهاد گوگل به شما همان گروه تماس‌های جی‌میل است که احتمالا چندان با دایره دوستان شما سازگار نیستند.

باور کنید یا نه! افراد بسیاری هم هستند که حساب کاربری جی‌میل ندارند. این عجیب نیست که آنها باید برای عضویت در یک شبکه اجتماعی ابتدا در یک سرویس‌دهنده نامه‌های الکترونیکی عضو شوند؟ این در حالی است که افراد به دلیل اضافه‌شدن ویژگی‌های اجتماعی به سرویس‌دهنده نامه‌های الکترونیکی یاهو از استفاده از آن اجتناب می‌کنند.

مشکل دیگر در اینست که گوگل هنوز فضای مشخصی را برای به اشتراک‌گذاری تمامی داده‌های اجتماعی کاربر در اختیار او قرار نداده است. اطلاعات شخصی کاربر در بخش دیگری از جی‌‌میل با نام «گوگل پروفایل» گردآوری شده‌اند که از «باز» مجزا است و می‌تواند عده ای از دنبال‌کننده ها را سر در‌گم کند.

«باز» ساده نیست
احتمالا پیچیدگی هم می‌تواند برای «باز» دردسر‌آفرین باشد. توییتر بسیار‌ساده است، کافی است یک حساب کاربری عمومی داشته باشید تا تمامی دنبال‌کننده‌های شما بتوانند توییت‌های شما را بخوانند. «باز» اینقدر ساده نیست. البته حساب کاربری شما اینجا هم مانند توییتر می‌تواند عمومی یا خصوصی باشد. علاوه بر این نوشته‌ها و ارسال‌ها می‌توانند دسته‌بندی شوند و علاوه بر این ارسال‌های خصوصی برای گروه خاصی از دنبال‌کننده‌ها وجود داشته باشند. اینجا گروه‌های کاری یا تحصیلی هم می‌توانند تعریف شوند و تنها با یکدیگر تعامل داشته باشند، می‌بینید که «باز» کمی پیچیده است.

علاوه بر این نظرات افراد به صورت نامه‌های الکترونیکی هم برای شما ارسال خواهد شد و شما می‌توانید در فضای جی‌میل و بدون حضور در «باز» به آنها پاسخ دهید. احتمالا می‌دانید این امکان را فرندفید هم در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد. اگر دنبال‌کننده‌های زیادی نداشته باشید، به نظر جذاب می‌رسد ولی می‌تواند فضای جی‌میل‌تان را هم اشغال کند و باعث سر در گمی تعدادی از کاربران نیز بشود.

کشمکش بر سر تعاملات در جامعه مجازی 
در نگاه اول و با توجه به امکان ساده به اشتراک‌گذاری داده‌ها، به نظر می‌رسد «باز» آمده تا با توییتر و فیس‌بوک رقابت کند. از سوی دیگر ویژگی‌های «باز»، دسترسی به آن از طریق تلفن همراه و دسته‌بندی اطلاعات، کاربران را به مقایسه آن با فرند فید وا می‌دارد. فرند فید مطمئنا کامل‌تر از توییتر است، اما سادگی هم در شبکه‌های اجتماعی به نظر بسیار‌تعیین‌کننده می‌آید. با تمام این صحبت‌ها تلفیق با جی‌میل برای «باز» برگ برنده‌ای است که شاید بتواند این‌بار گوگل را در عرصه حیات اجتماعی آنلاین هم به موفقیت برساند.

هنوز یک پرسش اساسی وجود دارد: گمان می‌کنید کاربران جی‌میل آمادگی ورود ناگهانی به چنین شبکه اجتماعی عظیمی را داشته باشند؟ پاسخ گوگل به این پرسش مثبت است، چرا که این شرکت ورود از فضای جی‌میل به «باز» را حرکت رو به اجتماعی‌شدن می‌داند. تکاملی که می‌تواند در مراحل بعدی به «گوگل ویو» برسد.

جامعه مجازی در مواجهه با گوگل ویو نشان داد که آمادگی پذیرش این موج از تغییر را ندارد و گوگل با ارائه «باز» دارد تلاش می‌کند این جامعه را قدم‌به‌قدم برای پذیرش «ویو» آماده کند. آیا «باز» می‌تواند نقش یک ابزار اجتماعی موفق و کاربر‌پسند را بازی کند و فضای تعامل اجتماعی را از سرویس‌دهندگان ای‌میل به شبکه‌های اجتماعی بکشاند یا نه! این‌بار هم گوگل در تلاش برای تسخیر جامعه مجازی به بیراهه رفته است؟ شما چطور فکر می‌کنید؟

کد خبر 43617

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بهروز US ۰۵:۳۶ - ۱۳۸۸/۱۱/۲۵
  0 0
  وقتی برای ما جیمیل بسته شده، این خواب و خیالات چیه شما می نویسید. عوضش یه گله ای شکایتی نقدی بنویسیسد بر بسته شدن جیمیل. آخه کجای دنیا سرویس ایمیل رو فیلتر میکنند؟!!!!!!!!!
 • بدون نام IR ۱۱:۱۶ - ۱۳۸۸/۱۱/۲۵
  0 0
  واقعا کجای دنیا سرویس ایمیل را فیلتر می کنند؟ شما درددل ما را حکایت کنید....