«با برخورد صرف انتظامی ـ قضایی نمی‌توان برای کاهش آسیب‌های اجتماعی اقدام کرد. باید بپذیریم که آسیب‌های اجتماعی را نمی‌توان حذف کرد اما می‌توان با برنامه‌ریزی کنترل کرد.»

مدیرکل دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی بهزیستی کشور با اشاره به لزوم توسعه اورژانس اجتماعی در کشور گفت: برای کاهش آسیب‌های اجتماعی نیاز به 100 میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

سید حسن موسوی چلک در نشستی که صبح امروز یک‌شنبه با خبرنگاران داشت، با ابراز تاسف از این‌که «در کشور با آمار و ارقام‌ها و ارائه آن دشمنی می‌شود»، گفت: در حال حاضر آمار‌های جزیره‌ای بی‌شماری در ارتباط با آسیب‌های اجتماعی در کشور وجود دارد و این اطلاعات هرگز یک‌پارچه نشده است. در حالی که سازمان بهزیستی برای برنامه‌ریزی‌های گسترده در این زمینه به آمار‌های دقیقی نیاز دارد که لازم است سایر سازمان‌ها در این زمینه با بهزیستی هماهنگ شوند.

برای مثال مدیر کل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی به آمار خودکشی در کشور اشاره کرد و گفت: این آمار در ایلام، کرمانشاه، خوزستان و لرستان بسیار نگران‌کننده است و اکثر افراد زیر 30 سال به دلایل نامشخص تن به خودکشی می‌دهند.

او در ادامه گفت در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره آمار خودسوزی در ایران گفت :حضور ذهن ندارم.

مردم نامحرم نیستند
مدیرکل دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به نقش سازمان بهزیستی در مدیریت امور اجتماعی گفت: بهزیستی به تنهایی نمی‌تواند صفر تا صد درصد آسیب‌های اجتماعی را حل کند بلکه در این ارتباط هیچ سازمانی هم نمی‌تواند ادعا کند که به تنهایی قادر به رفع مشکلات است بلکه باید میان سازمان‌ها و تمام دستگاه‌ها هماهنگی ایجاد شود.

او به نقش موثر مردم در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی اشاره و گفت: باید زمینه‌سازی حضور مردم برای ورود به آسیب‌های اجتماعی را مهیا کرد چرا که کنترل و شناسایی آسیب‌ها بایداز طریق جامعه صورت گیرد و مردم نامحرم نیستند بلکه باید با آسیب‌ها آشنا شده و آن را بپذیرند.

برآورد سه هزار بیمار اختلال هویت جنسی
مدیرکل دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی بهزیستی کشور پیش‌بینی کرد که «با روند فعلی تا سه هزار نفر بیمار اختلال هویت جنسی در کشور داشته باشیم اما چون غربال‌گری صورت نمی‌گیرد، نمی‌توانیم به طور دقیق در مورد آمارها اظهارنظر کنیم».

او افزود: امسال 171 مورد از افرادی که مبتلا به اختلال هویت جنسی بودند با مراجعه به سازمان بهزیستی حمایت شدند و طی پنج سال نیز بهزیستی تهران از بیش از 800 نفر از این بیماران حمایت کرد به طوری که بهزیستی یک میلیون تومان برای درمان‌های جانبی این بیماران در نظر گرفته و چهار میلیون تومان نیز جهت کمک هزینه بلاعوض جهت جراحی ارائه داده است.

موسوی با بیان اینکه سازمان بهزیستی تاکنون تن به کار نداده، گفت: به جرات می‌توانیم بگوئیم که در حال حاضر پشت‌نوبتی برای این‌گونه بیماران نداریم اما مسوولیت اصلی با وزارت بهداشت است در حالی که اقدام خاصی در این زمینه انجام نداده است.

پیش‌بینی وجود سه هزار دختر فراری در کشور
مدیرکل دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در مورد آمار دختران فراری و زنان آسیب‌دیده اجتماعی گفت: در نه ماهه اول سال 397 نفر دختر فراری در خانه‌های سلامت بهزیستی‌پذیرش شدند و تعداد زیادی از آنها توسط مراکز مداخله در بحران به منازلشان بازگشت داده شده‌اند اما پیش‌بینی می‌شود که بین دو هزار و 500 تا سه هزار دختر فراری در کشور وجود داشته باشد.

او افزود: این آمادگی وجود دارد که طی همکاری با قوه قضائیه و قبل از تشکیل پرونده برای این افراد مراکز اورژانس اجتماعی آنها را‌پذیرش کند چرا که دختران فراری را نباید ابتدا به سیستم قضایی ارجاع داد بلکه باید آنها را در سیستم بهزیستی‌پذیرش کرد به طوری که دادگستری را گلستان هم بکنیم دادگستری است و منجر به سوء پیشینه و تشکیل پرونده می‌شود که برای این دختران الزامی نیست.

هیچ آماری از زنان روسپی نداریم
مدیرکل دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در پاسخ به این سوال که عملکرد بهزیستی در زمینه حمایت از زنان آسیب‌دیده اجتماعی چه‌طور بوده، تاکید کرد: زنان آسیب‌دیده اجتماعی با زنان روسپی تفاوت زیادی دارند اما دسترسی به زنان روسپی با هیچ روشی برای ما میسر نیست و هیچ‌کجا آماری هم در این ارتباط وجود ندارد.

او افزود: در حال حاضر 22 مرکز بازپروری برای زنان و دختران اجتماعی وجود دارد به طوری که امسال 814 زن آسیب‌دیده اجتماعی در مراکز بازپروری‌پذیرش شدند و 45 درصد این زنان خود معرف بودند و اکثرا نیز در سنین 15 تا 24 سالگی قرار دارند.

موسوی گفت: 64 درصد از زنانی که به بهزیستی مراجعه کردند، به خانه بازگشت داده شدند و قرار است پژوهشی در این راستا صورت گیرد تا معلوم شود در حال حاضر این فراد بازگشت داده شده به منزل در خانه‌های خود هستند یا نه.

رشد 15.7درصدی طلاق در نه ماه گذشته
مدیرکل دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: بر اساس بررسی‌های صورت‌ گرفته توسط سازمان بهزیستی در نه ماهه اول سال 88 نسبت به نه ماهه سال گذشته ازدواج 2.1 درصد و طلاق 15.7 درصد رشد مثبت داشته است به طوری‌که در سال 88، 93 هزار و 769 فقره طلاق و در سال 87 نیز 81 هزار و 33 نفر طلاق گرفته‌اند؛ 727 هزار و 328 فقره ازدواج در سال 88 و 712 هزار و 452 نفر نیز در سال گذشته ازدواج کرده‌اند که این گزارشات مطابق با آمار ثبت و احوال ارائه شده است.

به گفته مدیرکل دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور فاصله زندگی مشترک از پنج سال به سه سال در حال کاهش است و آمار طلاق توافقی به مراکز بهزیستی نیز نزدیک به 29 درصد است با این توضیح که بعضی واحدهای دادگستری دیگر طلاق‌های توافقی را به بهزیستی ارجاع نمی‌دهند.

برنامه‌های 31 ساله کشور، فاقد یک گزارش اجتماعی بودند
مدیرکل دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با تاکید بر اینکه باید به پیامدهای اجتماعی و فرهنگی تمام طرح‌ها توجه داشت، گفت: اگر در تمام طرح‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی به ابعاد فرهنگی و اجتماعی توسعه توجه نکنیم دچار دردسر می‌شویم. اما در حال حاضر تمام برنامه‌های 31 ساله کشور فاقد یک گزارش اجتماعی و سنجش شاخص سلامت اجتماعی بودند و با آنکه برای نرخ تورم و بهداشت و درمان آماری وجود دارد و مرکز آمار اطلاعاتی ارائه می‌دهد اما در مورد مسائل اجتماعی با واقع‌بینی صحبت نکرده و آماری نداریم.

به گفته موسوی چلک، گزارش ندادن وضعیت آسیب‌های اجتماعی جامعه را دچار مشکل می‌کند چرا که آسیب‌ها سیال بوده و جلوتر از جامعه حرکت می‌کنند؛ همان‌طور که برای سرانه‌های جسمی و درمانی دغدغه داریم باید برای سلامت رمان هم دغدغه داشته باشیم چرا که آمار میزان اختلالات روانی در جامعه قابل تامل است و می‌تواند در آینده خود را در حوزه‌های دیگر نشان دهد.

او توضیح داد: باید از ظرفیت دینی و فرهنگی برای سلامت و نشاط اجتماعی بهره‌مند شویم. چرا که هنوز به تضاد نسبی نرسیده‌ایم بلکه در حال تجربه کشمکش نسلی هستیم اما این کشمکش نباید به تضاد منجر شود.

موسوی چلک با بیان اینکه با برخورد صرف انتظامی ـ قضایی نمی‌توان برای کاهش آسیب‌های اجتماعی اقدام کرد، یادآور شد: باید بپذیریم که آسیب‌های اجتماعی را نمی‌توان حذف کرد اما می‌توان با برنامه‌ریزی کنترل کرد.

او با اشاره به اینکه در امور اجتماعی باید رویکرد اجتماعی استفاده شود، افزود: اینکه امروز برای هر موضوع پا به درون کلانتری گذاشته و پرونده قضایی تشکیل دهیم چیزی جز سوء‌ پیشینه و انگ ندارد بلکه مداخلات اجتماعی باید قبل از مداخلات انتظامی و قضایی به کار گرفته شود.

کد خبر 45007

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۰۵:۳۳ - ۱۳۸۸/۱۲/۰۳
    0 0
    راپورت يك واژه غربي است و به درد عمه غربيها ميخوره