نامه دکتر محمود کاشانی به رئیس سازمان صدا و سیما

جناب آقای محمد سرافراز 

مدیر عامل محترم سازمان صدا و سیما


با سلام؛
چندی است صدا و سیما سریالی را به نام «معمّای شاه» در دست تولید دارد و به تازگی تبلیغ آن از صدا و سیما پخش مي‌شود. آن چنان‌که از زيرنویس‌های تبلیغ این سریال بر مي‌آید متن آن از سوی آقای محمدرضا ورزی نوشته شده است. این شخص از اطلاعات تاریخی در زمینه رویدادهای دوران شاه و مسائل بسیار پیچیدة مداخله بیگانگان در براندازی نهضت ملی ایران بي‌بهره است و قطعاً اشخاص دیگری در پشت صحنه تدوین فيلم‌نامه اين‌گونه سریال‌ها هستند که نامی از آنان به میان نمي‌آید. پیش از این هم سریال‌های دیگری که دروغپردازی‌های تاریخی بوده‌اند مانند «پدر خوانده» و «کاخ تنهایی» از صدا و سیما پخش شده‌اند که نشان‌دهندة برنامه‌ریزی در صدا و سیما برای منحرف کردن ذهن ملت ایران از رویدادهای دوران نهضت ملی ایران است. در این سریال آن چنان‌که از تبلیغ آن بر مي‌آید نقش سیاسی آیت‌الله کاشانی را نیز به میان کشیده و مي‌خواهند در ایستادگی افتخار آمیز وی و دیگر پیشگامان نهضت ملی ایران در برابر مداخلة بیگانگان در امور داخلی کشور ما سرپوش گذارند.
با آن‌که اینجانب در خلال چند دهه گذشته به گردآوری اسناد تاریخ معاصر ایران پرداخته و آماده انتشار کرده‌ام ولی اعتراض من این نیست که چرا در تدوین فیلم‌نامة این سریال با من مشورت نکرده‌اند. زیرا به روشنی پیش‌بینی مي‌کنم کارگردانان این سریال در پی بیان حقایق تاریخی نیستند. ‌از سوی دیگر ساخت اين‌گونه سریال‌ها را خارج از وظایف قانونی سازمان صدا و سیما مي‌دانم. اصل 175 قانون اساسی وظیفه این سازمان را با روشنی هرچه بیشتر چنین مقرر ساخته است:
«در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، آزادی بیان و نشر افکار با رعایت موازین اسلامی و مصالح کشور باید تأمین گردد».
قطعاً بودجه سنگینی که از بيت‌المال همه ساله در اختیار این رسانة حساس قرار مي‌گیرد باید تنها در راستای هدف‌های ارزشمند اصل 175 از جهت تضمين آزادی بیان و نشر افکار بکار گرفته شود. هدفی که سازمان صدا و سیما آن را کنار گزارده و با برقرار کردن فضای استبدادی به جای آزادی بيان، ملت ایران را در همه زمينه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و به‌ویژه مسائل تاریخی در بي‌خبری کامل قرار داده است. اکنون سال‌هاست در پرتو همين سكوت صدا و سيما، انتخابات‌های مجلس شـورای اسلامی با ساختار قانون انتخاباتی که بیش از یک سده از تاریخ تصویب آن گذشته است برگزار مي‌شود و نمایندگانی که با چنین ساز و کاری وارد مجلس‌ها مي‌شوند کمترین کمکی به حل مشکلات انباشته شدة این کشـور نمي‌کنند و با بي‌تفاوتی نسبت به قانون‌شکني‌های دولتمردان، کمک به گسترش فساد در این کشور مي‌کنند. قوه قضاییه کشور نيز تأمین کنندة هدف‌های مقرر در اصل 156 قانون اساسی نیست و وجود مرجع دادخواهی كه مورد تأكيد اصل 34 قانون اساسي است در برابر تجاوز دولتمردان و شهرداران به حقوق مردم و حقوق عمومی در دسترس دادخواهان نمي‌باشد. از سوي ديگر در پی اقدامات خلاف مصالح ملی دولت‌های پس از انقلاب و مصادرة شرکت‌های نیرومند بخش خصوصی، بيش از سه دهه است سایه شوم اقتصاد دولتی در کشور ما گسترده شده و پیامدهای آن چون رکود اقتصادی، بیکاری نسل جوان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها، اعتیاد و بزهکاری به ملت ایران تحمیل شده ولی مجلس شورای اسلامی تماشاگر این اوضاع غم‌انگیز است. محیط زیست کشور کهن‌سالِ ایران در سه دهه گذشته در پی تجاوز به قوانین شهرسازی و حقوق مردم بیش از سه هزار سال گذشته ویران شده است. در همه این فجایع، صدا و سیما با برقراری سانسور خبری و فرصت ندادن به معترضان به کمک متجاوزان به حقوق مردم و قانون شکنان شتافته است.
پیامد این پرده‌پوشي‌ها در صدا و سیما که به ناروا خود را رسانه ملی! بر مي‌شمرد این شده است که شهروندان در شهرها و حتی روستاها به نصب تجهیزات دریافت از ماهواره‌ها دست یازدیده و چشم به شبکه‌های ماهواره‌ای و رسانه‌های وابسته به دولت‌های بیگانه دوخته‌اند. این رسانه‌ها نیز با تبلیغات مسموم خود به شیوه‌اي دیگر بر واقعیت‌های کشور ما پرده‌پوشی مي‌کنند و با روش‌ها و شِگردهای خود به نارضایتی عمومی مردم در کشور ما كه در جاي خود براي امنيت ملي كشور بسيار خطرآفرين است دامن مي‌زنند. نمایندگان مجلس که سوگند وفاداری به قانون اساسی یاد کرده‌اند به جای الزام صدا و سیما به برقراری آزادی بیان و آگاه ساختن مردم، به روش‌هاي انفعالی و نابخردانه متوسل شده و «قانون ممنوعیت بکارگیری تجهیزات دریافت از ماهواره» را در 30 بهمن 1373 تصویب کرده‌اند. این قانون نیز با چشم‌پوشی از این‌که مغایر با قانون اساسی است تأثیری در بازدارندگيِ بکار گرفتن این تجهیزات نداشته و درگیری‌های بیهوده و زیانبار نیروی انتظامی با مردم را به دنبال داشته است. جمع‌آوری این تجهیزات نیز نتیجه‌بخش نبوده و تنها پیامد آن این بوده است که هزینه‌هایی را به مردم برای نصب مجدد این تجهیزات تحمیل کرده است.(1) 
در کشورهایی که دولت‌های آن‌ها ملتزم به آزادی بیان و نشر اندیشه‌ها درکشور خود هستند، شهروندان از رسانه‌های داخلی خود رضایت دارند و نیازی ندارند با پرداخت هزینه‌های بي‌جهت به نصب این‌گونه تجهیزات متوسل شوند و چشم به رسانه‌های کشورهای دیگر بدوزند. در شهرهایی چون پاریس، ‌لندن و ديگر شهرهاي اروپايي یک هزارم تجهیزاتی که بر روی بام‌های پایتخت کشور ما نصب شده‌اند به چشم نمي‌خورند. اندک کسانی هم که مي‌خواهند از رسانه‌های کشورهای دیگر بهره گیرند با پرداخت هزینه و از طریق کابل‌ها به رسانه‌های دیگر دسترسی پیدا مي‌کنند. در این کشورها رسانه‌های عمومی به گرایش‌های گوناگون اجتماعی، سیاسی و فرهنگی احترام مي‌گذارند و اندیشمندان نیز در زمینه‌های گوناگون به جذب مخاطبان و بالا بردن آگاهي شهروندان مي‌پردازند.
با قاطعیت اعلام می‌كنم ‌تخلف از اصل 175 قانون اساسی از سوی مدیران سازمان صدا و سیما و بستن دریچه‌های اطلاعات به روی شهروندان کشور عامل اصلی قانون‌شکني‌های دولتمردان و تجاوز شهرداران به مقررات شهرسازی شده است. دستگاه دادگستری کشور هم که بر پایه اصل 156 قانون اساسی باید با استقلال کامل به پشتیبانی از حقوق فردی و اجتماعی و تحقق بخشیدن به عدالت بپردازد به دلیل پرده‌پوشی صدا و سیما در برابر تجاوزات دولتمردان به حقوق مردم، روش بي‌تفاوتی را در پیش گرفته است.
و سرانجام این‌که ساختن این‌گونه سریال‌ها که تنها نتیجة آن سرگرم کردن مردم و فریب جامعه است از وظایف قانونی این رسانه بیرون است و هزینه‌هایی که در این راستا از سوي اين سازمان انجام می‌شود تصرف غیرقانونی در اموال عمومی است. بنابراین از جنابعالی درخواست مي‌کنم در آغاز تصدی خود بر این رسانة حساس، روش‌های گذشته را دنبال نکنید و از پخش سریال «معمای شاه» که قطعاً کمترین دستاوردی از جهت آگاه کردن مردم نسبت به رویدادهای تاریخ معاصر ایران و آشکار کردن دخالت‌های مرموز سیاست‌های بیگانه در امور داخلی ایران در بر ندارد پيشگيري کنید و به جای آن به آگاهان تاریخ معاصر ایران فرصت دهید در راستای اصل 175 قانون اساسی و بدون تحمیل هزینه، جامعه ایرانی را از رازهای دخالت‌های سیاست‌های بیگانه در امور داخلی کشور ما در گذشته و حال آگاه سازند.

با احترام - دکتر سید محمود کاشانی

استاد دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی

 

پی نوشت:

1. نگاه کنید به خبر و تصاویری که خبرگزاری فارس روز 5 شهريور 1394 زیر عنوان: « ماهواره عامل تخریب فرهنگ است/ ماهواره معضل جامعه ایرانی است» روی سایت خود ‌گزارده و انبوهي از آنتن‌هايي را كه نيروي انتظامي از يك منطقه در تهران گردآوري كرده به نمايش در آورده و بر پيامدهاي اجتماعي و اخلاقي بسياري از شبکه‌هاي ماهواره‌اي به درستي تاكيد كرده است.

جمع آوری دیش های ماهواره

جمع آوری دیش های ماهواره
                                                                            ‌

کد خبر 472081

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 29
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۵
  105 1
  تیترتون رو کمی شفاف تر کنید تا مردم راغب بشند این متن رو بخونند متن این نامه همین رو میخواد بگه با مردم رو راست باشید باید حق مردم در ازائه اطلاعات و همچنین حقوق شهروندی آن طبق اصول قانون اساسی حفط و رعایت شود
 • بی نام DE ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۵
  77 4
  آفرين. دست مريزاد.
 • سعید IR ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۵
  82 14
  خدا پدرتو بیامرزه
 • طیب IR ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۵
  74 8
  دیگه دکتر کاشانی همه گفتنی ها رو گفته. تک تک کلمات و جملات حق هستن. درود بر استاد...
 • جواد A1 ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۵
  110 2
  متاسفانه تاریخ را فاتحان مینویسند
 • بی نام A1 ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۵
  60 4
  احسنت
 • محمد A1 ۱۶:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۵
  11 84
  بابا بزارید سریال پخش بشه،بعد تحلیل کنید
  • بی نام A1 ۰۶:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۶
   70 3
   اقاجون هنوز بعد این همه سال متوجه نشدی ته اینگونه سریالها چیه؟تهش اینه که حکومت سابق خیانت کرده و کشور رو به بیگانگان فروخته و جوانان رو معتاد و بدبخت کرده همین
  • بی نام IR ۱۷:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۶
   22 2
   "قطعاً بودجه سنگینی که از بيت‌المال همه ساله در اختیار این رسانة حساس قرار مي‌گیرد باید تنها در راستای هدف‌های ارزشمند اصل 175 از جهت تضمين آزادی بیان و نشر افکار بکار گرفته شود." نکتۀ جالب اینه که در شرایطی که بخش خصوصی برای ساختن یک فیلم شهری ارزان قیمت جان می کند بعضی از این همیشه تهیه کننده و کارگردان های تلویزیون بودجه های اساسی و خفن در اختیار دارن. در شش ماه گذشته فقط از یک تهیه کننده سه سریال اساسی از تلویزیون پخش شده. چرا تلویزیون باید در تیول این حضرات باشه . جالبه که در هر مدیریتی اینا کار دارن فرقی نمی کنه ضرغامی باشه یا آقای سرافراز
 • رند تبریزی GB ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۵
  23 99
  جناب کاشانی بنده هم با شما هم رشته ام با این تفاوت که گرایشم حقوق عمومی است البته کمی از شما جوانتر ولی به عنوان یک مدرس حقوق در دانشگاه استدلالهای شما را فاقد پایه های اصولی حقوقی یافتم و استنباط شما را از اصل 175 در ارتباط با موضوع سریال معمای شاه به ثواب نیافتم هرچند در مورد عملکرد رسانه ملی با شما هم عقیده ام 
  • ابوالفضل IR ۱۷:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۵
   13 4
   اشتباه مثبت دادم
  • بی نام A1 ۱۷:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۵
   51 3
   جناب آقای رند تبریزی , استاد ناشناخته حقوق عمومی , عبارت " به ثواب نزدیک تر است "را اینگونه می نویسند " به صواب نزدیکتر است " استاد, معنیشون بسیار متفاوت است.
  • بی نام RO ۰۷:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۶
   44 4
   اقایی که اشتباه رندتبریزی رو گرفتی چکارش داری ایشون یکی از اون دلواپسهایی که فرق ام پی تی و ان پی تی رو نمیدونه خواست یه چیزی بگه گفته استاد حقوقم تا حرفشو یکی بشنوه
  • محمد مهدی A1 ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۶
   15 4
   استاد حقوق عمومی! حقوق عمومی رو مردم باید تعیین کنند نه یک گروه خواص. اسمش روشه حقوق عمومی نه اینکه یکسری خواص برای همه تصمیم بگیرند و بگویند شما اینجوری فکر کنید.
  • کلافه EU ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۶
   13 3
   منظور وکیل جوان، صواب است نه ثواب
 • بی نام A1 ۱۶:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۵
  42 7
  درود بر شرفت آقاي كاشاني
 • بی نام A1 ۱۶:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۵
  64 3
  ما که نگاه نمیکنیم فیلمهای صدا و سیما رو
 • بی نام IR ۱۶:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۵
  27 3
  عکسها واقعا تماشایی ،حیرت انگیزو آموزنده است.احسنتاحس........؟
 • اکبر EU ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۵
  44 3
  آزادی بیان؟ چی هست؟ خوردنیه؟
 • پیروز A1 ۱۷:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۵
  40 3
  اقای کاشانی خیالت راحت باشه صداوسیما سالهاست که مرده و مخاطب نداره. حداقل حقایق رو تو این تلویزیون شما پیدا نمی کنید.
 • بی نام A1 ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۵
  40 2
  یواش اقای دکتر ترمز بریدی پدر بیامرز کل صدا سیما جمع شوند عمرا معانی مطالب شما را بفهمند رئیسش که فاصله بسیار زیاد تری دارد.
 • علاقه مند تاریخ IR ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۶
  25 2
  آقای ورزی وظیفه خطیر تاریخ سازی رو بر عهده گرفتن و تاریخ را با گریم و خاطرات موهوم رنگ و روغن می زنند و برخی نقاط را پوشانده و برخی نقاط را برجسته می کنن تنها راه مقابله با این اقدامات،توصیه به مطالعه و معرفی کتاب به نسل جوان است وگرنه ماهواره ها هم در مقوله تاریخ کلا حرفی برای گفتن ندارند
 • بی نام A1 ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۶
  39 9
  آقای کاشانی سوای انتقاد شما از صدا و سیما که با آن همراه هستم، باید بگویم خود شما هم ید طولایی در تحریف تاریخ و دشمنی با مصدق دارید.
  • رضا A1 ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۶
   19 2
   درود بر شما کاملا موافقم . درست زدی توی خال .
  • بهمن EU ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۷
   7 18
   این صدا و سیما که دائم برای مصدق تبلیغ میکنه... از برنامه های خسرو معتضد گرفته تا فیلم وسریال و مستند شبکه های رادیویی و تلویزیونی... تهیه کنندگان برنامه های تاریخی با دعوت از مجریان و کارشناسان هوادار مصدق دائم سعی می کنند اقدامات ضد میهنی مصدق رو سانسور و یا توجیه کنند. به نظرم در نامه دکتر کاشانی هم همین موضوع مطرح شده و از مسئولان صدا و سیما خواسته شده تا به منتقدان مصدق هم اجازه طرح دیدگاه های آنها داده شود. در این صورت معلوم میشه مصدق به این مملکت خدمت کرد یا خیانت...
 • موسوی A1 ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۶
  12 7
  درود بر دکتر سید محمود کاشانی، استاد ارجمند و برجسته حقوق که حرف دل ملت رو زد. و درود بر سایت خبرآنلاین که این مطلب را که یک حقوقدان شجاع نوشته را بازتاب داد.
 • ابراهیم عزیزی IR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۶
  7 6
  جناب دکتر کاشانی کشورهای حاشیه خلیج فارس و کلا اسیا و حتی برخی کشورهای اروپایی هم از ماهواره استفاده میکنن .... ایا اونا هم ازادی ندارن و صدا وسیمایی مانند ما دارند /یا مطلب چیز دیگری است
 • بی نام IR ۱۷:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۶
  2 3
  مگه هرچی روآدم میفهمه بایدبگه زمان بهترین داوراست وعجله کارشیطان
 • بی نام IR ۰۶:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۷
  17 12
  همه دغدغه آقای کاشانی این است که سریال معمای شاه وصداوسیما باید بگوید مصدق خائن است و جاسوس و بقائی قهرمان ملی ایران هر تحلیل دیگری خلاف تحلیل آقای کاشانی تحریف تاریخ است اکنون زمان آن رسیده که بدون تعصب مسائل آن دوران واکاوی شود.استاد بگذار سریال پخش شود بعد ارزیابی کن .