یک جامعه شناس درباره مشارکت مردم در انتخابات مجلس گفت: انتخابات ۷ اسفندماه ۹۴ یکی از انتخابات منحصر به فردی است که مردم باید نسبت به این رخداد بزرگ آگاه باشند و مشارکت کنند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛‌ اصغر مهاجری با اشاره به اینکه انتخابات مجلس شورای اسلامی امسال، از اهمیت بسزایی برخوردار است، گفت:‌ انتخابات ۷ اسفندماه ۹۴ شاید یکی از انتخابات منحصربه فردی باشد که برای اولین بار ارتقا پیدا کرده است.

مهاجری گفت: نکته مهمی که در این انتخابات وجود دارد، این است که بیش از یک دهه یک کنش تاریخی-سیاسی در ۷ اسفندماه رخ می دهد، همچنین برگشت حیثیتی برای جناح سیاسی می شود.

مهاجری با اشاره به کاهش مشارکت طبقه متوسط در انتخابات به خبرآنلاین گفت: انتخابات امسال در برهه زمانی شانسی برای بازگشت گروه سیاسی ایجاد می کند. اما شرکت کنندگان معمولا علاقه مندان سیاسی و روشنفکران هستند. 

این جامعه شناس گفت: در این انتخابات شانس باز توزیع قدرت سیاسی در ایران فراهم می شود. مردم  در طبقه متوسط،‌ دانشگاهیان و طیفی از روشنفکران اهمیت این رخداد که آرامش سیاسی در حوزه قدرت را تغییر می دهد، متوجه نشده اند. 

عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به آگاه سازی مردم گفت: صدا و سیما و‌ رسانه ها مقصر اصلی این ناآگاهی عمومی است که نقش اساسی در آگاه سازی و حساسیت این انتخابات را ایفا می کند. عوامل دیگری هم که نقش بسزایی داشتند، مشتریان خود را از دست داده اند.

مهاجری معتقد است، عدم درک و فهم دقیق و ناآگاهی از این رخداد بزرگ ( ۷ اسفندماه) در بازگشایی مشکلات، باعث شده گروه سیاسی، گروه مردم و بخشی از جامعه همچنان تحریک نشوند و انگیزه پیدا نکنند: این ناآگاهی ها برای کشور، نظام و مردم موقعیت منفی محسوب می شود نه مثبت.

این جامعه شناس گفت: اما ضلع طلایی برای آگاهی مردم در مشارکت در انتخابات، نظارت و اجرایی عوامل است. همچنین تبلیغات انتخاباتی، احزاب گروه سیاسی و غیبت برخی چهره ها نقش اساسی در مشارکت انتخاباتی دارد. در مجموع شور انتخاباتی در کشور هنوز ایجاد نشده است، مگر اینکه رسانه ملی وظیفه خودش را در مدت زمانی که باقی است به درستی انجام دهد و عموم مردم را از این رخداد آگاه سازد تا در انتخابات با انگیزه و علاقه شرکت کنند.

مهاجری گفت: در واقع مردم انگیزه کافی ندارند، چون آگاهی کافی وجود ندارد. تنها یک عامل می تواند شور انتخاباتی را برانگیزد، آن هم در حوزه دانشگاهیان و اطلاع رسانی است. مردم به نقطه ای رسیده اند که اگر این تفکرات و مسائل باز نشود برای جامعه خوب نیست، آنها فکر می کنند رأی شان مهم نیست و اهمیتی ندارد، لذا این تفسیر درستی نیست و کاملا غلط است. این آگاهی را مسئولان و رسانه ها باید در اختیار مردم جامعه بگذارند.

۴۷۲۳۶

کد خبر 513105

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام IR ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۴
    1 1
    مهاجری گفت: در واقع مردم انگیزه کافی ندارند. ............................................درست گفته اند