سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از پایه‌های اصلی تدوین برنامه ششم توسعه است و بر این اساس به موضوع بهره‌وری نیز پرداخته می‌شود.

به گزارش خبرگزاری خبر آنلاین از همدان ؛ رویا طباطبایی، رئیس سازمان ملی بهره وری ایران که عصر دیروز در شورای اداری استان همدان سخن می گفت با بیان اینکه بهره‌وری یکی از راه‌های رسیدن به اهداف اصلی اقتصاد مقاومتی است، خاطرنشان کرد: از 24 بند سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده است در 3 بند به طور مشخص به موضوع بهره‌وری اشاره و در 9 بند نیز مؤلفه‌های اثرگذار بر بهره‌وری بیان شده است.


رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران با تأکید بر اینکه از مسیر بهره‌وری می‌توان به اهداف اقتصاد مقاومتی رسید، بیان کرد: بهره‌وری می‌تواند با بکارگیری امکانات موجود بیشترین ارزش افزوده را به دنبال داشته باشد.

وی تصریح کرد: به تنهایی از راه سرمایه‌گذاری نمی‌توان به رشد تولید برسیم بنابراین بهره‌وری سهم بزرگی در تولید ناخالص ملی سرمایه‌ کشورها و رسیدن کشورها به سطح خوب زیستی دارد.

طباطبایی گفت: تاکنون مباحث مربوط به بهره‌وری روی کاغذ بوده و تکنیک‌ها پیاده نشد و ابزارهای بهره‌وری به کار گرفته نشد.

وی با اشاره به ضرورت کاربردی کردن کمیته‌های بهره‌وری در سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی افزود: متأسفانه دستگاه‌های اجرایی در کمیته‌های بهره‌وری استانی کار اثربخشی انجام ندادند.

رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران اظهار داشت: تمام کشورهای پیشرفته صنعتی بیش از 50 درصد رشد اقتصادی را از طریق ارتقای بهره‌وری کسب می‌کنند.

وی بیان کرد: ساختار دستگاه‌های اجرایی نسبت به بهره‌وری باید تغییر کند و هر وزیری باید یک معاون بهره‌وری داشته باشد.

طباطبایی با بیان اینکه تکنولوژی و رشد اقتصادی سبب اهمیت بهره‌وری شده است، افزود: میزان بهره‌وری در نیروی کار باید از لحاظ نرم‌افزاری و سخت‌افزاری باید افزایش یابد.

وی عنوان کرد: در دنیای امروز هر چه سطح پیشرفت اقتصادی بیشتر شود، اهمیت بهره‌وری نیز به تناسب آن بیشتر نمایان می‌شود.

رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران تأکید کرد: 50 درصد رشد اقتصادی باید از طریق بهره‌وری حاصل شود بنابراین سازمان ملی بهره‌وری ایران تلاش دارد بهره‌وری را در استان‌ها فعال کند.

وی گفت: استانداران و ارکان اصلی تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی در استان‌ها باید ساختار مناسبی را برای فعالان عرصه بهره‌وری مدنظر قرار دهند.

طباطبایی تصریح کرد: بهره‌وری باید در سطح بنگاه‌های اقتصادی نیز فعال شود و در این راستا باید بنگاه‌های اقتصادی فعال در حوزه بهره‌وری شناسایی و به عنوان الگو به دیگر بنگاه‌ها معرفی شود.

وی با اشاره به برنامه‌های ملی ارتقای بهره‌وری اظهار داشت: ایجاد چرخه مدیریت بهره‌وری در 10 بنگاه اقتصادی با حضور مشاوران خارجی از جمله کشور ژاپن در دستور کار قرار دارد و در این راستا بنگاه‌های بزرگ اقتصادی دارای بیش از 100 نفر نیروی انسانی باید توسط استان‌ها معرفی شوند.

رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران افزود: استاندار همدان موظف است 2 یا 3 بنگاه‌ بزرگ اقتصادی را در استان به سازمان بهره‌وری معرفی کند تا از بین آنها یک بنگاه برای شرکت در چرخه مدیریت بهره‌وری انتخاب شود.

وی با بیان اینکه ارائه آموزش‌های بین‌المللی و ملی در زمینه بهره‌وری توسط سازمان با جدیت دنبال می‌شود، گفت: این دوره‌های آموزشی در 15 سرفصل شامل بهره‌وری در نظام اداری، بهره‌وری در خدمت عام، سنجش بهره‌وری و بهره‌وری سبز برای دستگاه‌های اجرایی در نظر گرفته شده است که هر دستگاهی می‌تواند 5 عنوان را برای برگزاری دوره آموزشی انتخاب کند.

طباطبایی با اشاره به اینکه دوره آموزشی بهره‌وری در خدمت عام برگزار شده است، افزود: دوره آموزشی کلیات و خدمات بهره‌وری و تکنیک‌های بهره‎وری بعد از ایام ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود.

وی با اشاره به گسترش آموزش‌های بین‌المللی در حوزه بهره‌وری عنوان کرد: در گذشته متخصصان ایرانی به سازمان بهره‌وری آسیایی اعزام می‌شدند و ملزم بودند که یافته‌ها و اندوخته‌های خود را به جامعه هدف ارائه دهند.

رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران بیان کرد: در این راستا گنجینه‌های اطلاعات بهره‌وری از سال 2008 تا 2014 استخراج و در 10 عدد لوح فشرده تهیه شده است که دستگاه‌های اجرایی می‌توانند از این مؤلفه‌های اثرگذار در بهره‌وری استفاده کنند.

 

کد خبر 542420

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =