۰ نفر
۷ اردیبهشت ۱۳۸۹ - ۰۴:۰۹

بر اساس جدیدترین آمار و اطلاعات معاونت آمار و انفورماتیک ثبت احوال کل کشور واقعه طلاق در سال 88 نسبت به 10 سال گذشته 54 درصد رشد یافته است.

پس از آنکه محسن زنگنه مدیر سازمان جوانان استان تهران چندی پیش اعلام کرد که  در شش ماهه نخست امسال در تهران 5/3 درصد کاهش ازدواج داشتیم و طلاق در یک رشد بی‌سابقه 21 درصد افزایش یافته است، در جدیدترین آماری که از سوی رئیس سازمان ثبت احوال اعلام شده است، رئیس سازمان ثبت احوال استان تهران با بیان اینکه واقعه ازدواج در سال گذشته یک درصد رشد پیدا کرده، گفته است: این در حالی است که پدیده طلاق طی این مدت 16 درصد رشد داشته است.

اما بر اساس جدیدترین  اخبار،  بر اساس آمار و اطلاعات معاونت آمار و انفورماتیک ثبت احوال کل کشور واقعه طلاق در سال 88 نسبت به 10 سال گذشته 54 درصد رشد یافته است.

بر اساس آمار و اطلاعات سازمان ثبت احوال کشور، در سال 1378، 57 هزار واقعه طلاق در کل کشور به ثبت رسیده که این آمار در سال 88 به 110 هزار واقعه افزایش یافته است.

همچنین در سال 1378، میانگین سن طلاق در مردان 20 تا 24 سال و در زنان 15 تا 19 سال بوده که در سال گذشته به 25 تا 29 سال در هر دو گروه زنان و مردان افزایش یافته که علت آن افزایش میانگین سن ازدواج در بین جوانان ایرانی است.

این آمار نشان می دهد که تا پایان بهمن ماه سال 88، در هر ساعت 14 واقعه و بدین ترتیب در یک شبانه روز 341 طلاق در کل کشور به ثبت رسیده که بیش از 97 هزار مورد از آن مربوط به مناطق شهری است.

بررسی آماری وضعیت طلاق در سال 88
نخستین هشدارهای رشد نرخ طلاق، به شهریورماه برمی‌گشت. زمانی که محسن زنگنه، رئیس سازمان ملی جوانان استان تهران در شهریورماه خبر از رشد 21 درصدی طلاق در استان تهران در شش‌ماهه نخست سال 88 داد.

اندکی بعد، ناهید اعظم رام پناهی؛ معاون مرکز اطلاعات و آمار زنان، میانگین نسبت طلاق به ازدواج در کشور در شش ماهه نخست سال جاری را 24/13 درصد اعلام نمود.

انتشار آمار طلاق مربوط به نه‌ماهه نخست سال 88، باعث شد تا نگرانی‌ها دوباره به افکار عمومی باز گردد. سازمان ثبت احول، از ثبت قریب به 93هزار طلاق در 9 ماهه نخست خبر داد. آماری بیشتر از آمار 12ماهه 85 و 84 و با اختلافی کم نسبت به آمار 100هزار طلاق 12ماهه 86. این آمار خبر از رشد سریع نرخ طلاق در ایران می‌داد.

مشکل در تامین حداقل هزینه زندگی، دلیل بسیاری از طلاق ها
هادی مقدسی درباره عوامل رخ‌داد طلاق باور دارد: «مشکلات معیشتی، افزایش خشونت و درگیری های خانوادگی را به دنبال دارد و در نهایت زوجین تصمیم به جدایی می گیرند.» رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران نیز با توجه با افزایش نرخ طلاق در سال گذشته می گوید: «از هر چهار ازدواج در تهران یکی منجر به طلاق و جدایی می شود.»

دکتر مصطفی اقلیما با بیان این مطلب افزود: «براساس آمار ثبت احوال طی 9 ماه اول سال 88، آمار طلاق در تهران 26 درصد اعلام شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 6 درصد افزایش داشت.»

رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران بیشترین دلیل افزایش آمار طلاق در کشور را مشکلات اقتصادی می داند:«تامین حداقل هزینه های زندگی اولین نکته ضروری برای زندگی مشترک است که متاسفانه در حال حاضر بسیاری از جوانان از داشتن این امکان محروم هستند.»

کارشناسان علاوه بر مشکلات اقتصادی، مشکلات جنسی و اعتیاد را از جمله دلایل رشد نگران کننده طلاق می دانند.

اقتصاد، اعتیاد، نداشتن تفاهم
پس از آنکه رئیس سازمان ملی جوانان استان تهران در سال گذشته اعلام کرد که حوادث پس از انتخابات، بیشترین تاثیر را بر خانواده ها گذاشته و آمار طلاق را بالا برده است، نظر بسیاری از کارشناسان اجتماعی به این موضوع جلب شد و خیلی هاشان این موضوع را تایید کردند. زنگنه گفته بود: « یکی از دلایل این مسئله، دوری خانواده‌ها از مسائل اجتماعی و ارتباط مستقیم آنها با مسائل سیاسی است.»

رئیس سازمان ملی جوانان استان تهران خاطرنشان کرده بود: «افزایش کلاسهای مشاوره، فرهنگسازی و توانمند سازی جوانان در مبحث ازدواج سبب شده طول مدت ازدواج از یک سال به چهار سال افزایش یابد.»

بررسی  تعداد طلاق به نسبت کل جمعیت سال گذشته نشان مى‌داد که استان‌هاى کردستان با 21/0 درصد نسبت به جمعیت، استان تهران با 21/0 درصد و استان‌هاى خراسان و کرمانشاه با 19/0 درصد به ترتیب از نظر تعداد طلاق بیشترین درصد طلاق را داشتتد و در این لیست استان‌هاى سیستان و بلوچستان و ایلام در انتها قرار دارند. اما با افزایش 21 درصدی طلاق در استان تهران در سال جاری، اکنون رتبه اول به این استان رسید.بدین ترتیب، تهران از نظر آما طلاق، کردستان را پشت سر گذاشت.

کارشناسان اجتماعی، مباحث اقتصادی مانند فقر، بیکاری و دغدغه های معیشتی، اعتیاد، تفاهم نداشتن زن و شوهرها را سه دلیل اصلی افزایش طلاق در این سال ها می دانند.

کد خبر 57836

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • سیدمهدی IR ۰۵:۱۲ - ۱۳۸۹/۰۲/۰۷
    0 0
    در این 10 سال جمعیت هم اضافه شده است. آنچه می توان براساس آن نظرداد ، نسبت تعدادطلاق به کل جمعیت یا تعدادطلاق به جمعیت متاهلین است