سی‌دی‌ها و دی‌وی‌دی‌هایی که ادعا می‌شود می‌توانند اطلاعات را قرن‌ها در خود ذخیره کنند، به ندرت بیش از 10 سال دوام می‌آورند. بنابراین بهترین روش برای ذخیره اطلاعات شخصی و خاطرات دیجیتالی چیست؟

ابوالفضل کریمی: ذخیره اطلاعات ارزشمند مانند تصاویر یا ویدیوهای خانگی روی سی‌دی‌ها و دی‌وی‌دی‌ها نه تنها سودی برای ما ندارد، بلکه می‌تواند مضر هم باشد.

به گزارش بی‌بی‌سی، این نتیجه‌ای است که مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه بعد از آزمایش طول عمر این رسانه‌های قابل حمل به آن دست یافته است.

فرانک لالو، فیزیکدان موسسه ملی تحقیقات علمی فرانسه در این باره گفت: «ما متوجه شدیم طول عمر دیسک‌هایی که بعضی از آن‌ها برای ذخیره اطلاعات به مدت چند قرن طراحی شده‌اند، به ندرت به 5 یا 10 سال می‌رسد. در بدترین شرایط که خوش‌بختانه نادر بود، اطلاعات بعضی از دیسک‌ها فقط یک سال دوام آوردند».

این در حالی است که بر خلاف نوارهای ویدیویی و کاست‌ها که بعد از چندین بار استفاده فرسوده می‌شوند، دیسک‌ها توسط لیزر خوانده می‌شوند و هیچ تماس فیزیکی با آن‌ها برقرار نمی‌شود. اما به هر حال سطح این دیسک‌ها که بیش از چند کیلومتر اطلاعات را در خود ذخیره کرده‌اند، با گذشت زمان رو به زوال و نابودی می‌رود.

کیفیت‌های متفاوت
دانشمندان فرانسوی طول عمر یک دیسک را با افزایش عمر آن به صورت مجازی و به وسیله گرما، بخار آب، و نور اندازه‌گیری کردند.

آن‌ها متوجه شدند حتی در یک برند خاص هم کیفیت سی‌دی‌‌ها متفاوت است. بنابراین افرادی که تمایل دارند برای یک برند شناخته شده پول بیش‌تری پرداخت کنند، الزاما محصول بهتری دریافت نمی‌کنند!

جین مایکل لامبرت از آزمایشگاه علوم اندازه‌گیری ملی فرانسه در این باره گفت: «برند به تنهایی نمی‌تواند به شما بگوید که آیا یک محصول دارای کیفیت بالا یا پایینی است. تولید دیسک‌ها تفاوت‌های زیادی با هم دارد. در یک برند خاص ما دیسک‌هایی را می‌بینیم که توسط کارخانه‌های متفاوتی تولید شده‌اند و این بدان معناست که کیفیت و طول عمر آن‌ها لزوما به یک اندازه نیست».

هیچ ضمانتی در کار نیست
سازندگان فیلم‌های مستند برای ساخت یک فیلم 52 دقیقه‌ای نزدیک به 5 گیگابایت فیلم اچ.دی ضبط می‌کنند و نیاز به روشی دارند تا این فیلم‌ها را ذخیره کنند.

جروم داک ماگ، مدیر اجرایی Cocottes Minute این فیلم‌ها روی درایو‌های هارد دیسک و کاست‌ها ذخیره می‌کند. اما هنوز هم اطمینان ندارد این روش‌های ذخیره‌سازی بهترین هستند.

او در این باره گفت: «واقعا مشکل بزرگی است که این تصاویر تا چه مدت دوام خواهند آورد. ما مدت دقیق را نمی‌دانیم. کارخانه‌ها به ما زمان‌هایی در حد 5 سال، 10 سال، 15 سال و مانند آن را می‌گویند. اما ما فقط پس از 15 سال یا 20 سال می‌توانیم متوجه شویم که آیا این اطلاعات هنوز سر جای خود هستند یا این که به طور کل از بین رفته‌اند».

البته یک راه وجود دارد که مردم می‌توانند با کمک آن، از دست دادن اطلاعات را پیشگیری کنند و آن هم هوشیار بودن است؛ یعنی هر دو یا سه سال شما باید آرشیو خود را روی دیسک‌های جدید کپی کنید و بعد از آن به دلیل آن‌که این دیسک‌ها اندکی بیش‌تر عمر خواهند کرد، شما باید آن را بعد از 3 یا 5 سال دوباره کپی کنید.

کارشناسان توصیه می‌کنند که اطلاعات دیجیتال خود را به جای ذخیره کردن در یک محل، پراکنده کنید. اطلاعات را باید حداقل در دو مکان ذخیره کرد، مثلا روی دیسک سخت یا یک دیسک سخت دیگر یا روی سی‌دی یا دی‌وی‌دی.

کد خبر 65513

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • کاظم IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۸۹/۰۳/۱۰
    0 0
    من خودم قبلا به این نتیجه رسیده بودم