دانشمندان موفق شده‌اند با استفاده از پوست انسان، اطلاعات را با سرعت 10 مگابیت بر ثانیه منتقل کنند. این فناوری جدید می‌تواند کاربردهای بسیاری در زمینه پزشکی و کنترل علائم حیاتی بدن انسان داشته باشد.

ابوالفضل کریمی: انسان در ابتدا برای ارسال اطلاعات از سیم استفاده می‌کرد، سپس هوا را جایگزین آن کرد و فناوری انتقال بی‌سیم به‌وجود آمد. در حال حاضر، این بدن انسان است که در حال تبدیل شدن به یکی دیگر از رسانه‌های انتقال اطلاعات است.

به گزارش نیوساینتیست، محققان دانشگاه کره در سئول توانستند با استفاده از دو الکترود که در فاصله 30 سانتی‌متری از یکدیگر روی بازوی یک شخص متصل شده بود، اطلاعات را با سرعت 10 مگابیت بر ثانیه منتقل کنند.

این الکترودهای نازک و انعطاف‌پذیر برای انتقال اطلاعات ، انرژی بسیار کمتری نسبت به یک ارتباط بی‌سیم مانند بلوتوث مصرف می‌کنند. این موضوع بدان دلیل است که موج‌های الکترومغناطیسی با فرکانس پائین از طریق پوست منتقل شده و تضعیف بسیار کمتری روی آن‌ها اتفاق می‌افتد.این مسیر همچنین موج‌ها را از عوامل مزاحم خارجی در امان نگام می‌دارد.

اما این تیم تحقیقاتی در اصل به دنبال اتصال مستقیم انسان به اینترنت و انتقال اطلاعات نیستند ، بلکه تصمیم دارند از این تکنولوژی برای حفظ سلامت انسان‌ها استفاده کنند.

سانگ هون لی از دانشگاه کره که در نوشتن این تحقیقات همکاری داشته است در این باره گفت : نظارت بر علائم حیاتی مانند فشار خون یا فعالیت الکتریکی قلب در یک فرد که در جریان زندگی روزانه خود تحرک و جابه جایی زیادی دارد ساده نیست.برای این کار یا باید با استفاده از سیمکشی‌های متعدد علائم حیالی را به یک دستگاه ثبت کننده منتقل کنیم ، یا از انتقال اطلاعات به صورت بی سیم استفاده کنیم.

اگر ما بخواهیم برای هر یک از علائم حیاتی از یک ارتباط بی سیم استفاده کنیم نیاز به باتری‌های زیادی خواهیم داشت ولی استفاده از یک شبکه که از طریق پوست اطلاعات را منتقل می‌کند می‌تواند میزان مصرف انرژی را تا 90 درصد کاهش دهد.

اولین اتصال مخابراتی که به این شکل کار می‌کرد در سال 2005 / 1383 توسط محققان دانشگاه توکیو در ژاپن به کار گرفته شد.اما الکترودهای مورد استفاده بزرگ و غیر قابل انعطاف بودند.همچنین این الکترودها از کلرید نقره ساخته شده و در صورت استفاده طولانی مدت روی پوست ممکن بود ایجاد سوزش و حساسیت کنند.

اما لی و همکارانش یک الکترود فلزی را با یک پلیمر غنی از سیلیکن قابل انعطاف روکش کردند . تعدادی از داوطلبان این الکترودها را به مدت یک هفته روی شانه و پشت گوش خود قرار دادند و بعد از این مدت هیچ مشکلی برای پوست این نواحی به وجود نیامد.این محققان هم چنین با استفاده از کشت سلولی ، آزمایشات سمشناسی سلولی نیز انجام دادند تا از بی خطر بودن آن‌ها به طور کامل اطمینان حاصل کنند.

کل این دستگاه فقط 300 میکرومتر یعنی معادل با ضخامت 3 موی انسان عرض دارد و توانست در آزمایشات 700 هزار بار خم شدن با زاویه 90 درجه را تحمل کند.

این تیم کره ای در حال همکاری با یک سازنده بزرگ تجهیزات الکترونیکی است تا با استفاده از این الکترودها یک شبکه نظارت بر سلامت بسازد.

لی در این باره گفت : حتی می‌توان در آینده این دستگاه‌ها را در زیر پوست قرار داد و در نظارت‌های طولانی مدت مانند الکتروکاردیوگرافی (ECG) و الکتروانسفالوگرافی (EEG) مورد استفاده قرار داد.

محققان شرکت تلگراف و تلفن نیپون همچنین در حال کار بر روی یک شبکه داخل بدنی هستند که می‌تواند در اهدافی مانند باز کردن در با لمس کردن آن مورد استفاده قرار گیرد.

جان لچ مهندس کامپیوتر و الکترونیک از دانشگاه ویرجینا واقع درشهر شارلوتس ویل در این باره گفت : حقیقت این است که بسیاری از تجهیرات الکترونیکی امروزی از پروتکل‌های بی سیم مانند بلوتوث برای انتقال اطلاعات استفاده می‌کنند.بنابراین شما باید نوع خاصی از گیرنده‌ها را به کار بگیرید تا بتوانید یک شبکه داخل بدنی را به یک موبایل متصل کنید.همان طور که می‌دانید بسیاری از موبایل‌ها از تکنولوژی بلوتوث برای انتقال اطلاعات استفاده می‌کنند.

او در ادامه گفت : استفاده از بدن به عنوان یک رسانای انتقال اطلاعات بیشتر در پزشکی کاربرد دارد تا جای دیگر.ما در حال مطالعه برای یافتن سیستم‌های بسیار کارآمدتری از لحاظ مصرف انرژی برای انتقال اطلاعات هستیم زیرا انتقال بی سیم بسیار پر مصرف است. 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 50975

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • پاشا IR ۱۶:۱۰ - ۱۳۸۹/۰۱/۲۰
    0 0
    انتقال اطلاعات از طریق هوا؟ لطفاً در افزودن (حتی یک پارگراف) به مقاله ی نیو ساینتیست دقت کنید. اولاً که ارتباطات بیسیم از هوا (جو) برای انتقال اطلاعات استفاده نمی کند. دوم اینکه ترتیب مسخره و بی ربطی در این جمله است. انگار که گفته اید "انتقال اطلاعات از روی پوست" تکامل انتقال اطلاعات است.