۰ نفر
۲۷ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۵:۰۵

روزنامه شرق نوشت: هشت ماه از سوختن و فروریختن ساختمان ١٧طبقه و ٥٤ساله معروف تهران گذشته است و در این مدت معلوم نیست چه به روز کاسبان این برج بلند ویران‌شده آمده است، تنها هرازگاهی خبرهای تجمعات اعتراضی آنها را در گوشه و کنار شهر می‌شنویم. در این مدت خبرهای جسته‌وگریخته‌ای هم درباره ساخت بنای جدید در محل پلاسکو منتشر شده اما تا پیش از این خبر قطعی منتشر نشده بود.

مالک ساختمان سوخته و ویران‌شده پلاسکو از تلاش‌ها برای ساخت بنای جدید در این محل خبر می‌دهد. بر اساس خبری که سایت خبری بنیاد مستضعفان منتشر کرده، این نهاد اسناد درخواست دستور نقشه و پروانه ساخت، تخریب، گودبرداری، مطالعات مکانیک خاک و تجهیز کارگاه را منتشر کرد. نامه‌هایی خطاب به شهردار سابق منطقه ١٢ که از او خواسته شده بود مجوزهای لازم را برای شروع فعالیت ساخت‌وساز در این محل صادر کند. با این حال شهردار منطقه ١٢ از چند روز پیش تغییر کرده است و باید دید در روزهای آینده تصمیم شهردار جدید در این رابطه چه خواهد بود. جای خالی ساختمان پلاسکو در خیابان جمهوری و چهارراه استانبول همچنان به همان شکل آخرین روزهای پس از آواربرداری باقی مانده است.

هشت ماه از سوختن و فروریختن ساختمان ١٧طبقه و ٥٤ساله معروف تهران گذشته است و در این مدت معلوم نیست چه به روز کاسبان این برج بلند ویران‌شده آمده است، تنها هرازگاهي خبرهای تجمعات اعتراضی آنها را در گوشه و کنار شهر می‌شنویم. در این مدت خبرهای جسته‌وگریخته‌ای هم درباره ساخت بنای جدید در محل پلاسکو منتشر شده اما تا پیش از این خبر قطعی منتشر نشده بود.

مرداد ماه گذشته بود كه محمد‌مهدي تندگويان، نايب‌رئيس سابق كميسيون معماري و شهرسازي شوراي اسلامي شهر تهران در اظهارنظری گفت: مالک ساختمان پلاسکو نسبت به احداث ساختمان جدید سستی می‌کند؛ به همین دلیل دادستانی می‌تواند برای حل موضوع رأی صادر کند. وی با اشاره به آخرين وضعيت احداث ساختمان پلاسكو اظهار كرد: همچنان وضعيت ساختمان پلاسكو بلاتكليف مانده است. پيش از اين سعيدي‌كيا، رئیس بنیاد مستضعفان نیز درباره آخرین وضعیت پیگیری بازسازی ساختمان پلاسکو اظهار کرده بود: بنیاد مستضعفان می‌تواند در دو سال این ساختمان را بازسازی کند که البته این موضوع منوط به دریافت پروانه ساخت از شهرداری خواهد بود و مذاكرات دراين‌باره ادامه دارد.

وی گفت: شهرداری بیان می‌کند با توجه به طرح جامع امکان ساخت ۱۵طبقه‌ای پلاسکوی جدید وجود ندارد. از سویی دیگر ما ۶۰۰ واحد تجاری ثبت‌شده در این مجتمع داریم که تمام آنها حقوقی دارند و پس از بازسازی باید به حقوق تعیین‌شده خود برسند. طرح بنیاد مستضعفان این است که براساس استانداردهای روز و لحاظ‌کردن پارکینگ کنار این پروژه ساختمان جدید پلاسکو را بسازد که برنامه‌ریزی و مذاکرات در این رابطه ادامه دارد. در همین شرایط و در خبری دیگر پیرامون این ساختمان یکی از اعضای هيئت‌مدیره شورای پلاسکو در نامه‌ای خطاب به محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران نسبت به اظهارنظر برخی از اعضای شورا درباره این ساختمان انتقاد کرد.

چند روز پیش یکی از اعضای شورا در سخنانی نسبت به بلاتکلیف‌بودن حدود ۳۶۰ واحد در بخش شمالی پلاسکو که آسیب چندانی به آن وارد نشده، ابراز نارضایتی کرد. وی گفته بود ساختمان پلاسکو دارای دو بخش شمالی و جنوبی است که تقریبا می‌توان گفت به بخش شمالی آسیب چندانی وارد نشده است و این بخش جنوبی بوده که تخریب شده و خواسته ما این است که نسبت به بخش شمالی پلاسکو همان رفتاری صورت گیرد که نسبت به بازار کویتی‌ها و ساختمان صمصام شده و این بخش که قابل استفاده است، برای سرقفلی‌داران آن بازگشایی شود.

با این حال در این نامه آمده است این عضو شورا چطور یک ساختمان را با مشاعات ورودی و خروجی‌های مشخص و آن قدمت در ساخت در ذهن خودشان تفکیک و آن را اعلام می‌کنند؟

47238

کد خبر 708477

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =