لابی دخانی‌ها به بهداشتی‌ها چربید؛ مجلس سیگار را گران نکرد!

بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت سیگار در ایران یکی از ارزان‌ترین قیمت‌ها در مقایسه با سایر کشورهاست.

به گزارش خبرآنلاین، سال‌هاست که وزارت بهداشتی‌ها یک حرف را به هر زبانی در رسانه‌ها و محافل رسمی به زبان می‌آورند؛ «سیگار باید گران شود!» همزمان با وزارت بهداشت نیز بخش زیادی از فعالان حوزه مبارزه با مواد مخدر نیز هم‌صدا با وزارت بهداشت، یکی از راه‌های اصلی برای کنترل افزایش مصرف سیگار در میان ایرانی‌ها به خصوص در سنین پایین را افزایش مالیات سیگار و افزایش قیمت آن می‌خوانند. آنها برای این حرف خود استدلالی هم دارند و آن متوسط قیمت سیگار در ایران در مقایسه با سایر کشورهای جهان است. بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت سیگار در ایران یکی از ارزان‌ترین قیمت‌ها در مقایسه با سایر کشورهاست.

همزمان آمار مصرف سیگار نیز در کشور روز به روز رو به افزایش است. تا جایی که سخنگوی وزارت بهداشت، پیش از این با بیان این که 10 درصد از جمعیت بالای 18 سال کشور هر روز سیگار می کشند، گفت: 14 درصد از جمعیت کشور به صورت روزانه سیگار و قلیان مصرف می کنند و شیوع مصرف سیگار در بین جوانان 3.4 درصد است به نحوی که 4.8 درصد پسران و 2.1 درصد دختران سیگار مصرف می کنند.

برهمین اساس، در لایحه بودجه امسال، دولت بندی را اضافه کرد که براساس آن، از ابتدای سال ۱۳۹۷ به قیمت خرده فروشی هر نخ سیگار تولید داخل (انواع سیگار تولید داخلی، تولید مشترک و تولید داخل با نشان بین المللی) مبلغ ۳۵۰ ریال و هر نخ سیگار وارداتی مبلغ ۵۰۰ ریال به عنوان عوارض اضافه شود و وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف بود که مبالغ مزبور را از تولیدکنندگان و واردکنندگان حسب مورد اخذ و به حساب درآمد عمومی ردیف ۱۱۰۵۱۶ این قانون واریز کند. بندی که امروز در مجلس تصویب نشد و تلاش وزارت بهداشت و فعالان حوزه مبارزه با مصرف مواد دخانی را پنبه کرد. با این تفاصیل سیگار در سال ۹۷ گران نمی‌شود و همان بندهای پیشنهادی در برنامه ششم در برنامه‌ریزی‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد. پیش از این وزارت بهداشت هشدارهایی نیز درباره بی‌توجهی به قوانینی اینچنینی داده بود.

حسن هاشمی وزیر بهداشت، به عنوان یکی از اصلی‌ترین منتقدان فروش ارزان سیگار در ایران، در واکنش به برخی تلاش‌ها برای پایین نگه داشتن قیمت سیگار به بهانه کنترل قاچاق آن، گفت: به نظر من در این موضوع نیز باید به تجربیات بین‌المللی احترام بگذاریم و از آن‌ها استفاده کنیم.

وی افزود: قیمت سیگار در همه جای دنیا گران‌تر از ایران است، دلیلش هم آن است که بالاخره قیمت روی مصرف اثر می‌گذارد؛ طبیعی است که اگر سیگار رایگان شود، مصرفش بسیار بیش از میزان فعلی افزایش خواهد یافت. اما به هر نسبت که مبلغ افزایش یابد، دسترسی کاهش پیدا خواهد کرد.

وزیر بهداشت گفت: سلامت مردم بسیار مهم است و از طرفی هم تقریبا اکثر کسانی که اعتیادهای دیگری پیدا کرده‌اند، مقدمه‌اش از سیگار بوده است و در همه جای دنیا حتی کشورهای همسایه ما سخت‌گیری جدی در این زمینه وجود دارد.بنابراین یکی از ابزارهای کشورها در این زمینه، وضع مالیات بر خرده فروشی سیگار است. اگر مالیات مناسب وضع شود مصرف حتما کاهش خواهد یافت و این تبلیغ در جامعه که با افزایش مالیات، قاچاق افزایش می‌یابد، غلط و اشتباه است و با توجه به مطالعه انجام شده از سوی سازمان بهداشت جهانی، حتما مصرف کاهش پیدا خواهد کرد.

علاوه بر این واکنش وزارت بهداشت، شهریاری عضو کمیسیون بهداشت مجلس در واکنش به مخالفت کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ با افزایش مالیات سیگارگفت: متاسفانه لابی‌های سیگار درهمه جا اعم از دولت و مجلس و ...خیلی قدرتمند و قوی است .

در نمودار زیر قیمت سیگار در ایران در مقایسه با سایر کشورها را بخوانید:

مالیات سیگار باید بالا برود
با این حال، فعالان حوزه مبارزه با محصولات دخانی، معتقدند لابی قوی تولید کنندگان و وارد کنندگان محصولات دخانی مانع از تصویب طرح‌های این‌چنینی می‌شود.

در حالی‌که طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت مالیات بر دخانیات در تمامی کشورها باید تا ۷۰درصد افزایش یابد تا میزان مصرف آن کاهش پیدا کند، اما ایران هنوز موفق به اجرای این توصیه نشده است.

در همین رابطه، پیش از این مسئول دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات، با اشاره به دخالت صنایع دخانی در سیاستگذاری‌های حوزه سلامت، گفت: کنوانسیون کنترل دخانیات، کشورها را ملزم می‌کند که مانع دخالت صنایع دخانی در سیاستگذاری‌های مربوط به سلامت شوند. آنها باید از این حوزه دور نگهداشته شوند، اما صنایع دخانی ما در سیاستگذاری دخالت می‌کنند. این کار اشتباه محض و مغایر با تعهدات بین المللی و اهداف عالیه ایران برای ارتقای سلامت مردم است. ما می‌خواهیم تا سال ۱۴۰۴رتبه یک منطقه را در زمینه شاخص‌های سلامت به دست آوریم، اما با این سیاستگذاری‌ها و جلوگیری از افزایش مالیات سیگار، دستاوردهای خود را نابود می‌کنیم.

دکتر بهزاد ولی‌زاده درباره ادعای افزایش قاچاق به دلیل افزایش مالیات سیگار نیز توضیح داد و گفت: سازمان جهانی بهداشت سال‌ها روی این موضوع کار کرده و نتایجی که به دست آورده، مخالف این ادعاست. باتوجه به مطالعه‌ای که این سازمان در این زمینه و در ۷۶کشور دنیا انجام داده، مشخص شده که افزایش مالیات نه فقط باعث افزایش قاچاق نشده، بلکه کاهش مصرف و افزایش درآمد دولت‌ها را به دنبال داشته‌ است.

وی همچنین تصریح کرد: در حال حاضر بر اساس قیمت خرده فروشی، کمتر از ۱۰درصد مالیات از دخانیات دریافت می‌شود. ایران تنها کشوری است که مالیات ویژه‌ای برای دخانیات وضع نکرده است. در بودجه ۹۵بر اساس بند ب ماده ۶۹قانون الحاق، مالیات ویژه‌ای برای دخانیات وضع کردیم، اما در سال ۹۶این بند اجرا نشد. طبق بند پ ماده ۷۳قانون برنامه توسعه ششم، اجرای این بند جزو مواردی است که باید اجرا شود. اما تلاش صنایعی که در ایران سرمایه‌گذاری کرده‌اند و رقابت صنایع بین‌المللی با صنایع داخلی، مانع افزایش مالیات دخانیات می‌شود.

۴۲۴۲

کد خبر 754869

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • رضا ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  0 0
  باج دادن و سبیل مجلس رو چرب کردن ، حالا دولت یک جور دیگه از جون مردم میکشش بیرون
 • بی نام A1 ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  0 0
  خواهشا چاپ کنید تو این کشور تنها تفریح آدم سیگار کشیدنه. بهمین خاظره این همه سیگار دود میشه. کیفیت سیگارهای وطنی فوق العاده پایین تر از نمنونه های خارجیه. بنابراین واردات رو آزاد کنید و نرخ مالیات رو بر مبنای درآمد ماهی 200 دلار عامه مردم ببندید نه بر مبنای درآمد ماهی 4000 دلار بعضی کشورها
 • پوریا A1 ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  0 0
  مثلا وزارت بهداشت در مورد تعرفه به تجربیات بین المللی احترام گذاشته که حالا تو این زمینه می خوادمجلس احترام بگذاره:دوما نماینده ای که به فکر بنر رو دیوار باشه یا حقوق 7 تومنی کمه براش بعد می خواد به فکر سلامتی ما باشه؟
 • بی نام A1 ۲۳:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  2 0
  احتمالا کامنت من را منتشر نمی کنید چون به مذاق تان خوش نمی اید ولی حرفم را می زنم این چه داستانی است که شماها در حمایت از گران کردن دولت یکسره مقالات اینچنینی می زنید یک روز از مقایسه قیمت بنزین با کشور های دیگر مطلب می زنید یک روز از قیمت چیز دیگر و امروز از قیمت سیگار با بقیه کشور، تعمدا هم اصلی ترین مسئله و شاخص را در مقالات نمی اورید انهم مقاسیه قیمت این کالاها توامان با محاسبه نسبت درامد مردم ایران با ان کشورا، مردم را چی فرض می کنید؟