می‌گویند که در صورت کشف حیات فرازمینی، انسان‌ها عکس‌العمل منفی نشان می‌دهند؛ اما آمار قابل استنادی در این زمینه وجود ندارد. بر اساس پژوهشی جدید، آمریکایی‌ها احتمالا برخورد مثبتی با این کشف خواهند داشت.

به گزارش خبرآنلاین، اگر قرار باشد روایت داستان‌های علمیتخیلی را مبنا بگیریم، انسان‌ها در صورت کشف حیات فرازمینی می‌بایست به‌شدت وحشت‌زده شوند و به معنای واقعی تمام دنیا را به هم بریزند. بسیاری از فیلم‌های سینمایی با این موضوع مانند «روز استقلال» و «بیگانه» هم این‌طور وانمود می‌کنند که انسان‌ها نسبت به همسایگان فرازمینی خود، خوش‌برخورد نخواهند بود و البته فرازمینی‌ها هم آن‌چنان محبتی در مورد انسان‌ها از خود بروز نمی‌دهند و معمولا قصد نابودی تمدنی بشری رادارند.

اما اگر با انسانی معمولی در این مورد صحبت کنید، ممکن است به تصویر متفاوتی از نخستین برخورد انسان‌ها و فرازمینی‌ها برسید. بیشتر انسان‌ها آن‌قدرها هم در این مورد احساس خطر نمی‌کنند؛ برعکس، آن‌ها تا حد زیادی هم نسبت به اینکه ملاقات با فرازمینی‌ها چه معنایی می‌تواند داشته باشد، خوش‌بینند. اکثر ما مثل کودکان فیلم «ای.تی» رفتار می‌کنیم تا انسان‌هایی بالغ که از دیدن موجودی نامتعارف وحشت‌زده می‌شوند. به‌عبارت‌دیگر، عکس‌العمل ما کمتر به دشمنی‌های انعکاسی شباهت دارد و بیشتر کنجکاوی‌هایی صلح‌جویانه است.


«مایکل وارنوم» (Michael Varnum) استاد روان‌شناسی «دانشگاه ایالتی آریزونا» در این تحقیق از جنبه‌های مختلف به داستان نگاه داشته و نشان داده است که در صورت برخورد با فرازمینی‌ها، احتمال وقوع آشوب و پایان دنیا، بسیار کمتر آنی است که نویسندگان داستان‌های علمی‌تخیلی به تصویر کشیده‌اند. او یافته‌های خود را در گردهمایی سالانه «انجمن پیشرفت علوم آمریکا» در آستین تگزاس عرضه کرده است.

وارنوم و تیم تحقیقاتی‌اش، از یک نرم‌افزار برای تحلیل لحن مقالات و اخباری که به کشفیات مرتبط با احتمال وجود حیات فرازمینی اشاره دارند، استفاده کرده‌اند. این نرم‌افزار با سنجش طنین احساسی مقاله‌ها، دریافت که پوشش رسانه‌های معمولا در این مورد، مثبت است. محققان در این تحقیق به‌صورت فرضی، خبری را منتشر کردند که مدعی بود حیات فرازمینی میکروبی کشف شده است و سپس، نظر ۵۰۰ نفر را در این مورد به‌صورت نوشتاری ثبت و جمع‌آوری کردند. در این حالت هم لحن نظرات، در کل مثبت بود.

در بخش پایانی این تحقیق هم محققان از ۵۰۰ نفر خواستند که به یکی از دو مقاله نیویورک‌تایمز در مورد آخرین کشفیات علمی پاسخ دهند: خبر نخست در مورد کشف حیات میکروبی روی شهاب‌سنگ‌های مریخی بود و خبر دوم در مورد امکان ایجاد حیات به‌صورت مصنوعی در آزمایشگاه. جالب است بدانید که شرکت‌کنندگان در این تحقیق، نسبت به کشف حیات میکروبی عکس‌العمل بیشتری نشان دادند تا خبر امکان تولید مصنوعی جنین انسان در آزمایشگاه.

وارنوم در گفت‌وگویی مطبوعاتی توضیح داد: «با در نظر گرفتن تمام مسائل، این تحقیق نشان داد که اگر ما روزی مطمئن شویم که در این جهان تنها نیستیم، به احتمال بسیار زیاد، برخورد خوبی نسبت به آن نشان خواهیم داد.»

البته باید توجه داشت که تحقیق وارنوم، تنها نظر و دیدگاه‌های جامعه آمریکایی را مدنظر قرار داده بود. بااین‌حال، چنین خبری بر تمام جمعیت بشری -و احتمالا تعدادی از دیگر گونه‌ها- تأثیر خواهد گذاشت و فرهنگ‌های مختلف ممکن است برخورد کاملا متفاوتی نشان دهند.

از این‌ها گذشته، خوش‌بین بودن در مورد مسئله‌ای که هنوز اتفاق نیفتاده، کار ساده‌ای است. بسیاری از ما ممکن است در مورد اتفاقات یا تجربیات سخت مانند رفتن به کشوری جدید برای زندگی، دیدگاه‌های اغراق‌آمیز و غیرواقعی داشته باشیم؛ اما زمانی که این تجربیات به واقعیت تبدیل می‌شوند، از آن‌ها تنفر پیدا کنیم. هر چه باشد، ما انسانیم و معمولا از گول زدن خودمان در مورد پیش‌بینی وقایع آینده لذت می‌بریم.

با ادامه فعالیت‌های تحقیقاتی، به‌احتمال‌زیاد زمان زیادی طول نخواهد کشید تا ما از وجود یا عدم وجود حیات فرازمینی مطمئن شویم. تکنولوژی‌های پیشرفته امروز به ما کمک می‌کنند تا بیگانه‌ها را -اگر واقعا وجود داشته باشند- ردیابی و پیدا کنیم. بررسی سناریوها و برخوردهای احتمالی بشر می‌تواند به دولت‌ها کمک کند تا آمادگی بیشتری برای در پیش گرفتن سیاست‌های مناسب در زمان اعلام کشفی ازاین‌دست، پیدا کنند.

درنهایت می‌توانیم امیدوار باشیم که عکس‌العمل انسان‌ها در موقع انتشار خبری در این مورد، مثبت باشد. ما می‌توانیم موقعیت‌ها را بسنجیم و سیاست‌های متناسب با آن را در پیش بگیریم تا در مقابل سناریوهای مختلف آمادگی داشته باشیم.

اما بهترین راه برای فهمیدن در مورد عکس‌العمل واقعی انسان در برخورد با فرازمینی‌ها چیست؟ درست حدس زدید. باید ابتدا آن‌ها را پیدا کنیم، آنگاه خواهیم فهمید که آیا انسان‌ها همان‌طور که تحقیق جدید اعلام کرده، خوشحال و آرام باقی خواهند ماند یا داستان شکل دیگری پیدا خواهد کرد؟

منبع: فیوچریسم؛ ترجمه: سید معین عمرانی

۵۴۵۴

کد خبر 755895

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 16
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۹
  16 28
  با این چرندیات یک عده پول پارو می کنن و کتاب می نویسند و فیلم می سازند و مدام دلیل عرضه می کنند. همه ش چرندیات است.وقتتان را با این اراجیف هدر ندهید.
 • تقی A1 ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۹
  35 8
  نسوان فرازمینی باید با حجاب باشند تا مشاهده شان کنیم
 • بی نام IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۹
  14 1
  شرایط ویزاشون رو میگیرم
 • بی نام A1 ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۹
  28 2
  میپرسم اون بالا دلار چنده؟
 • بی نام A1 ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۹
  56 3
  برایشان مبلغ اعزام میکنیم
 • بی نام IR ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۹
  72 6
  ازشون میپرسم با پای چپ وارد فضاپیماشون بشم یا پای راست
 • م A1 ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۹
  14 0
  با خودم میبرمش نماز جمعه
 • بی نام A1 ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۹
  6 2
  به نظر میاد در مقابل نگرانی های بزرگتری وجود داره
 • بی نام A1 ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۹
  25 4
  کفن میتاشون چند تیکه است؟؟؟
 • بى نام A1 ۱۸:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۹
  1 5
  بايد ديد با چه منظورى آمده اند.ويا اصلأ اتفاقى زمين را پيدا كرده امد،هر چيز ممكنى امكان داره
 • حامد A1 ۰۶:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۳۰
  12 1
  امیدوارم اگه یک روز به زمین اومدن، به ایران نیان که دیوانه میشن.
 • بی نام IR ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۳۰
  4 18
  داستان موجودات فضایی ناشناخته یا همان ufo ها به همراه ماجرای مثلث برمودا و همچنین فرود نیل آرمسترانگ روی ماه سه دروغ بزرگ رژیم آمریکا در دوران جنگ سرد با کمونیست ها هستند
 • بی نام A1 ۱۷:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۳۰
  5 2
  شایدم با ما مثل سوسک رفتار کنند و یا اینکه ما را مثل حیوانات اهلی خودشون کنن و ... منبع غذابی خوبی براشون باشیم و... به نظر میاد اونا فاقد احساس و عاطفه باشن, حداقل من ک اینجوری فک میکنم
 • محمد A1 ۱۹:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۳۰
  9 1
  مال و اموالشونو اختلاسیده و خودشونو معتاد میکنیم
 • بی نام A1 ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۱
  4 0
  من میگم ما یه چندنفری نخبه داریم بیاییدبا خودتون ببری ازشون کلی استفاده کنید.
 • بی نام US ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۱
  7 1
  بهشون میگم هرچی دلتون میخواد از زمین ببرید فقط گیتار رو با خودت نبر